Dejiny slovenského výtvarného umenia
 
Mednyánszky
 
Fontes
 
Vedeckovýskumné úlohy oddelenia kurátorov UZ SNG
 
 
Reštaurátorske ateliéry
 
Reštaurované dielo zo zbierok SNG
Christian Rugendas podľa Johanna Lorenza Haida: Univerzitná téza františkánskych frátrov s motívom kajúceho sv. Petra. 1738
| Reštaurované dielo zo zbierok SNG
Simone Pignoni - Sv. Praxedis
| Reštaurované dielo zo zbierok SNG. Jan Mertens ml., dielňa: Triptych Klaňania troch kráľov. 1520-1530
 
V zmysle svojho poslania, formulovaného v zriaďovacej listine, Slovenská národná galéria ako vrcholná zberateľská inštitúcia svojho druhu odborne spravuje špecializovaný zbierkový fond umeleckohistorického charakteru. Jedná sa o výtvarné diela a hmotné dokumenty všetkých disciplín výtvarného umenia domáceho a zahraničného pôvodu jednotlivých historických období, ktoré nadobúda, odborne eviduje a vyraďuje, interpretuje, ošetruje a sprístupňuje. Jednou z ťažiskových odborných činností je v tomto kontexte práca Reštaurátorských ateliérov SNG, ktoré vykonávajú odborné činnosti, spojené s ošetrovaním a reštaurovaním umeleckých diel na základe predchádzajúcich prieskumov a vypracovaných zámerov. Hlavná oblasť aktivity Reštaurátorských ateliérov teda vyplýva priamo zo základného poslania inštitúcie.
Vedeckovýskumná činnosť v oblasti reštaurovania je priamo prepojená na umeleckohistorický výskum jednotlivých kurátorov zbierok, ktorý je zároveň spolu s ďalšími, najmä prírodovednými disciplínami dôležitou zložkou predrealizačnej fázy reštaurátorského procesu. Dominantná časť aktivity je zameraná na kompletné reštaurovanie zbierkového fondu, rovnomerne na oblasť starého ako aj súčasného umenia. Realizuje sa na základe požiadaviek jednotlivých kurátorov zbierok - gotika, barok, 19. storočie a 20. storočie, ktoré je členené časovo a na plošné a plastické disciplíny. Špecializácia reštaurátorov vychádza z rozsahu a diferenciácie zbierky. Reštaurovanie maľby zahŕňa závesný obraz na plátne alebo inom nosiči; reštaurovanie plastiky zahŕňa polychrómovanú plastiku a oltárnu architektúru; reštaurovanie diel na papieri je zamerané na grafiku, kresbu a akvarel.
Nezanedbateľnou činnosťou reštaurátorov v zbierkotvornej inštitúcii je pravidelné ošetrovanie umeleckých diel v súvislosti s ich inštalovaním v stálych expozíciách alebo na časovo limitovaných výstavných projektoch Slovenskej národnej galérie na všetkých jej pracoviskách. V prípadoch významných výstavných projektov SNG realizujú Reštaurátorské ateliéry i odborné ošetrenie výpožičiek, táto činnosť pochopiteľne zaberá najmenší podiel. Reštaurátor zároveň kontroluje stav každého diela ktoré opúšťa inštitúciu alebo do nej prichádza.
Súčasťou reštaurátorského procesu v celom jeho priebehu je protokol - reštaurátorská dokumentácia, ktorá zachytáva od fázy predrealizačného výskumu všetky zistenia, poznatky, úkony a použitý materiál. Tento proces a jeho jednotlivé fázy sú podrobne fotograficky dokumentované.
Výsledky práce Reštaurátorských ateliérov SNG sú pravidelne prezentované v jej výstavných priestoroch v rizalite na I. poschodí Vodných kasární v Bratislave. Väčšie bilančné prehliadky reštaurátorskej tvorby má verejnosť možnosť pomerne pravidelne vidieť v intervale desiatich až pätnástich rokov.

 
hore

 
 

 

 

 

  © 2005 Slovenská národná galéria. Všetky práva vyhradené. Web satori.