2011
2010
2009
2008
 
   Odborný referent – asistent riaditeľa UZ
28. november 2008 - december 2008
 
Rozhodnutie poroty vo výberovom konaní
na návrh a reealizáciu expozície v pavilóne ČR a SR...

24. november 2008 - december 2008
 
Pracovná ponuka na pozíciu -
Vedúci Archívu výtvarného umenia SNG

29. október 2008 - december 2008
 
Dočasné uzatvorenie Esterházyho paláca - zľavnené vstupné do Vodných kasární
október 2008
 
Pamiatky a múzeá - Výročné ceny 2007
Zvíťazil Stratený čas

september 2008
 
Pracovná ponuka na pozíciu -
Odborný zamestnanec pre marketingové vzťahy

11. august 2008 - 18. august 2008
 
Novinka - fondy knižnice SNG už prístupné online!
jún 2008
 
Konkurz na pracovnú pozíciu
Odborný pracovník knižnice

20. január 2008 - 18. február 2008
 
Harmonogram otvorenia expozícií SNG počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja
v roku 2008

1. január 2008 - 31. december 2008
 
Uzatvorenie stálej expozície gotického umenia Slovenska
január 2008 - 8. február 2008
 
Interná smernica o postupe pri realizácií výpožičiek zbierkových predmetov SNG
november 2007 - december 2008
 
2007
2006
 
Stanovisko k výberovému konaniu
na 53. Bienále v Benátkach (2009)

28. november 2008 - december 2008
 
Rozhodnutie poroty vo výberovom konaní
na návrh a reealizáciu expozície v pavilóne ČR a SR...

 
Spôsob výberu projektu
SNG je MK SR poverená organizáciou Bienále v Benátkach a táto skutočnosť je zakotvená v Zriaďovacej listine SNG. Na základe Zmluvy o výkone hospodárenia s výstavným pavilónom v Benátkach a jeho spoločnom užívaní vrátene realizácie výstavných projektov uzavretej medzi NGP a SNG (2008) sú výstavné projekty pripravované a realizované v dvojročných cykloch zastrešovaných vždy jednou stranou. Mechanizmus výberu projektu je v kompetencii príslušnej inštitúcie (výberové konanie, priame zadanie na základe rozhodnutia poroty, inštitucionálny projekt – túto cestu SNG využila v roku 2004). SNG sa rozhodla pre najdemokratickejší (ale aj ako sa ukázalo najrizikovejší) variant – vypísanie výberového konania. Keďže výberové konanie neviedlo k uspokojivému výsledku – porota jednohlasne a konsenzuálne navrhla zvoliť formu vyzvania umelca na realizáciu projektu. Je to pomerne bežná a častá cesta zadania aj pri iných národných reprezentáciách na Bienále v Benátkach (Rakúsko, Francúzsko, USA, Rusko, atď.), ktorá je overená viacerými úspešnými realizáciami projektov.
Výber návrhov
Ani jeden z návrhov podľa názoru poroty nebol natoľko presvedčivý, aby mohol výraznejšie zarezonovať v špecifických podmienkach benátskeho Bienále. Benátky vyžadujú veľmi jednoznačný typ prezentácie – podľa možnosti koncepčne vyhranený, úderný a jasný. Úroveň projektov bola dosť rôznorodá, niektoré návrhy boli načrtnuté iba v základnej myšlienke, v iných, spoločných, napr. nebola vyvážená účasť slovenského a českého umelca (spoločná „idea“, príp. kvalitatívny vstup, atď.), niektoré nevyhovovali koncepčne. A celkovo – absentovalo „umenie“ akoby v predložených projektoch, umenie vôbec nebolo na prvom mieste, hľadala sa skôr vtipná myšlienka, marketingový vizuál alebo nápad.
„Biela karta“ pre Romana Ondáka
Porota sa po posúdení všetkých návrhov rozhodla vyzvať konkrétneho autora – Romana Ondáka a to z dôvodov, že patrí k najznámejším a najrešpektovanejším – a kvalitou svojich diel – aj k najvýraznejším osobnostiam súčasného slovenského umenia, ktorý sa ako málokto presadil aj v medzinárodnom, európskom, kontexte (napr. mal samostatnú prezentáciu v TateModern v Londýne). Porota sa zhodla na jeho mene preto, že dokáže vytvoriť silný projekt, ktorý môže v Benátkach (kde je „presila“ umenia, zvučných mien, atď.) zarezonovať a dostať slovenské umenie oveľa dôraznejšie do medzinárodných súvislostí. Na otázku, prečo porota odmietla Krénov návrh, ktorý bol hotový (v súčasnosti na výstave v GMB), odpoveď znie, preto, lebo Matej Krén je, možno povedať, umelcom variantov jedného diela – ktoré už boli na medzinárodnej scéne viackrát prezentované. A porota by to chápala ako istú repetíciu. Roman Ondák ponúka širšie spektrum umenotvorných nápadov.

Výber projektu na Bienále v Benátkach vždy bol a bude „pohybom na ostrí noža“ a je potrebné si uvedomiť, že nikdy nebudú všetci účastníci alebo dotknutí umelci a kurátori s výberom víťaza uzrozumení.


PhDr. Katarína Bajcurová, CSc.
generálna riaditeľka SNG





 
hore

 
 

 

 

 

  © 2005 Slovenská národná galéria. Všetky práva vyhradené. Web satori.