Program konferencie
Július Koller – U.F.O.-naut?
Štvrtok, 23. apríl 2009
17:00 Premietanie filmu
Piatok, 24. apríl 2009
10:00 Uvítací príhovor – Katarína Bajcurová (generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie)
Otvárací príhovor – Georg Schöllhammer (Spoločnosť Júliusa Kollera, Bratislava)
11:00 – 13:30 Prvá sekcia
Moderátorka: Mária Hlavajová (BAK, basis voor actuele kunst, Utrecht)
11:00 Pohľady na Júliusa Kollera
Petra Hanáková (SNG, Bratislava): Diagnostika Kollerovej pozostalosti
11:30 Aurel Hrabušický (SNG, Bratislava): O zrozumiteľnom Kollerovi a nezrozumiteľnom Filkovi.
12:15 Panelová diskusia
László Beke (Budapešť), Branka Stipančić (Záhreb), Aurel Hrabušický (Bratislava)
13:00 – 13:30 Diskusia
13:30 – 15:00 Prestávka na obed
15:00 – 17:30 Druhá sekcia.
Moderátorka: Mária Hlavajová
15:00 Pohľady na Júliusa Kollera
Daniel Grúň (VŠVU, Bratislava): Július Koller ako zberateľ kultúrnych situácií z tlačových médií
15:30 Jan Verwoert (frieze, Berlín/Londýn)
16:15 Panelová diskusia
Silvia Eiblmayr (Komisárka Rakúskeho pavilónu na 53. Bienále výtvarného umenia v Benátkach v roku 2009 spoločne s V. Export), Tom Holert (Akadémia výtvarného umenia, Viedeň), Vít Havránek (tranzit.cz, Praha), Jan Verwoert
17:00–17:30 Diskusia
17:30 Prestávka na kávu
18:00 Pohľady na Júliusa Kollera
Dušan Brozman: Áno – nie: mnohoznačnosti v slovenskom konceptuálnom umení v časoch normalizácie
18:30 Panelová diskusia
Moderátorka: Kathrin Rhomberg (6. bienále v Berlíne)
Mladen Stilinović (Záhreb), Josef Dabernig (Viedeň), Boris Ondreička (tranzit.sk, Bratislava), Florian Pumhösl (Viedeň), Kateřina Šedá (Praha)
Sobota, 25. apríl 2009
10:30 – 13:00 Tretia sekcia
Moderátor: Charles Esche (Van Abbemuseum, Eindhoven)
10:30 Pohľady na Júliusa Kollera
Lucia Gregorová (Bratislava): Umelec a jeho stredoeurópsky osud (Čítanie Kollera v socio-politických súvislostiach)
11:00 Łukasz Ronduda (Centrum súčasného umenia, Ujazdowski kaštieľ, Varšava)
11:45 Panelová diskusia
Zuzana Bartošová (Ústav dejín umenia SAV, Bratislava), Nataša Ilić (WHW, Záhreb a 11. bienále v Istanbule), Jiří Ševčík (Akadémia výtvarných umení, Praha), Łukasz Ronduda
12:30 – 13:00 Diskusia
13:00 – 14:30 Prestávka na obed
Štvrtá sekcia 14:30 – 17:00
Moderátor: Charles Esche
14:30 Pohľady na Júliusa Kollera
Katarína Müllerová (SNG, Bratislava): Reflexia Kollerovho diela v zahraničných odborných textoch s prihliadnutím na terminologické ťažkosti v prekladoch
15:00 Andrea Giunta (Univerzity of Texas, Austin): Konšpirácia a konceptualizmus v latinskoamerickom umení. Obrazy inštitucionálnej destabilizácie
15:45 Panelová diskusia
Lynne Cooke (DIA Art Foundation, New York/Centro Reina Sofia, Madrid – tbc), Joanna Mytkowska (Múzeum moderného umenia, Varšava), Georg Schöllhammer, Andrea Giunta
16:30 – 17:00 Diskusia
17:00 Prestávka na kávu
17:30 Pohľady na Júliusa Kollera
Vladimíra Büngerová: Koller v kolektíve
18:00 Panelová diskusia
Moderátor: Vít Havránek
Peter Bartoš (Bratislava), Ľubomír Ďurček (Bratislava), Peter Rónai (Bratislava), Peter Čepec (Bratislava)
Nedeľa, 26. apríl 2009
10:30 Hans Ulrich Obrist: Maratónske interview o Júliusovi Kollerovi
Milan Adamčiak, László Beke, Klaus Groh, Stano Filko, Alex Mlynárčik, Mladen Stilinović, Timm Ulrichs, Jiří Valoch, Tomáš Strauss, Gábor Hushegyi a iní
14:00 Obed / Záver konferencie
Zmena programu konferencie vyhradená.
V dňoch 24. – 26. 4. 2009 (piatok – nedeľa) bude premávať bezplatná kyvadlová autobusová linka Viedeň – Bratislava – Viedeň
Ďalšie informácie: www.sjk.sk; rezervácie: sjk@sjk.sk
Na príprave konferencie Július Koller – U.F.O.-naut? spolupracovali Spoločnosť Júliusa Kollera a Slovenská národná galéria
Spoločnosť Júliusa Kollera
Čestná prezidentka: Květoslava Fulierová
Zakladajúci členovia: Georg Schöllhammer (predseda), Mária Hlavajová, Aurel Hrabušický, Naďa Lovišková, Roman Ondák, Boris Ondreička, Kathrin Rhomberg
Výskumný pracovník: Daniel Grúň
Organizačné zabezpečenie: Ina Mertens
Logo: Florian Pumhösl
Design: Martha Stutteregger
Slovenská národná galéria
Generálna riaditeľka: Katarína Bajcurová
Výskumní pracovníci: Vladimíra Büngerová, Petra Hanáková, Aurel Hrabušický, Katarína Müllerová
Organizačné zabezpečenie: Komunikačné centrum SNG, sekretariát Umeleckých zbierok SNG -- Ľuba Maceková, Silvia Morávková
Realizáciu podujatia umožnil tranzit.at
S finančnou podporou Erste Bank Group, Viedeň, tranzit.sk, Bratislava
hore
| |
|