2011
2010
 
   Pozvánka na TK / Indusriálna krajina?
16. december 2010 11:00
 
Industriálna krajina?
Stredoslovenské banské mestá v 16. – 18. storočí / TS

16. december 2010
 
Majster z Okoličného: Ukrižovanie
16. december 2010
 
Pozvánka na TK / Maľba po maľbe
8. december 2010
 
Holé baby, holé cice / Lidové noviny
13. november 2010
 
František Drtikol
Z fotografického archívu

11. november 2010
 
Pozvánka na TK / František Drtikol
12. október 2010
 
Retrospektívna výstava J. Bartusza Gestá, body, sekundy je v Esterházyho paláci / Bratislavské noviny 09/09/2010
9. september 2010
 
Gestá, body, sekundy / Týždeň
30. august 2010
 
Bartusz: Zahrával som sa so životom / Pravda
27. august 2010
 
Určil som si čas tvorby na jednu sekundu / SME
23. august 2010
 
Juraj Bartusz. gestá / body / sekundy / TS
19. august 2010
 
INSITA 2010 – 9. ročník Trienále insitného umenia / TS
2. júl 2010
 
Pozvánka na tlačovú konferenciu - INSITA 2010 – 9. ročník medzinárodného Trienále insitného umenia
28. jún 2010
 
Ján Rombauer (1782-1849)
Levoča – Petrohrad – Prešov

3. jún 2010 17:00
 
skica – návrh – kópia
zreštaurované talianske kresby
16. a 17. storočia zo zbierky SNG

3. jún 2010
 
Na návšteve
Manet, Rodin, Warhol a ďalší zo zbierok SNG

3. jún 2010
 
Pozvánka na tlačovú konferenciu
JÚLIUS KOLLER

22. apríl 2010
 
TS / Július Koller
22. apríl 2010
 
Koncepcia ďalšieho rozvoja Slovenskej národnej galérie
17. apríl 2010 - december 2010
 
Pozvánka na tlačovú konferenciu
11. marec 2010 11:00
 
Výstavný plán SNG 2010
11. marec 2010
 
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 
Maľba po maľbe
8. december 2010
 
Výstava súčasnej slovenskej maľby
Kurátorka: Alexandra Kusá
Kurátorská spolupráca: Lucia Gregorová
Vernisáž výstavy: 8. decembra o 18.00 hod.
SNG, Esterházyho palác, 2. a 3. posch., Nám. Ľ. Štúra 4, Bratislava
Výstava potrvá do 31. januára 2010
 
Maľba po maľbe
Výstava súčasnej slovenskej maľby

 
Výstava súčasnej maľby v Slovenskej národnej galérii má na aktuálnej výtvarnej scéne atribúty udalosti – pretože je to aj z historického pohľadu ojedinelá udalosť, bude zrejme vnímaná aj ako isté potvrdenie či etablovanie vystavovaných autorov a autoriek.
Impulzom pre vznik výstavy bola iniciatíva Nadácie VÚB, ktorá od roku 2006 organizuje súťaž venovanú súčasnej a mladej slovenskej maľbe, a s našou inštitúciou už úspešne spolupracovala (program Cesty za umením pre žiakov z celého Slovenska). Aj na základe úspešnosti a popularity tohto projektu nám nadácia ponúkla možnosť zrealizovať s jej podporou projekt venovaný maľbe: súčasnej a slovenskej – nič viac, nič menej. Koncepcia výstavy, výber kurátorov i vystavovaných diel je zodpovednosťou galérie. Vo svete, kde sa kapitál a umenie niekedy preplietajú až príliš tesne, to bola otvorená a férová ponuka na spoluprácu.

Výstava Maľba po maľbe prezentuje výber diel a aktuálnych výtvarných prístupov autorov a autoriek a možno ju vnímať aj ako generačnú výpoveď o maľbe, spôsoboch maľovania i o „maliarskosti“ súčasnej maľby. Takto je koncipovaný aj katalóg – v profiloch predstavuje umelcov a umelkyne, ktorí/é tvoria mladú maliarsku scénu. Dôležité je aj časové ohraničenie: výstava sa orientovala na diela, ktoré vznikli za posledných desať rokov.

Maľba je vďaka svojmu výsostnému postaveniu v dejinách umenia stále považovaná za špecifický fenomén vizuálneho umenia, za akési „umenie v umení“, ktoré aj v dnešnom digitálnom veku nesie punc „dotyku ruky autora“, ktorý akoby prirodzene zaručoval pravosť originálu a toľko diskutovanú auru umeleckého diela. Preto nás zaujímalo, kde sa maľba „koná“ (fyzicky aj mentálne), spôsoby ako sa maľba „deje“ (koncepčne, technologicky, materiálovo či postprodukčne). Odkedy maľba prešla naturalistickými, abstrahujúcimi i zvecňujúcimi zobrazeniami sveta, jej hranice sa ustavične ďalej rozširujú.
Na jednej strane teda predstavujeme výsledky a prácu maliarov a maliarok, na strane druhej sme chceli vystihnúť panorámu súčasnej scény, takpovediac nazrieť do všetkých kútov a ukázať ako a kto to maľuje.

Na pôdoryse jednej výstavy sa snažíme ukázať povahu jednotlivých tendencií na scéne in medias res, navrhnúť modelových („silných“) autorov a ukázať, aké hranice maľby prekračujú. Vybrali sme tých, pre ktorých je maľba vždy prostriedkom ich umeleckého vyjadrenia, je ich vôľou a voľbou maľovať. Maľovať maliarsky, nemaliarsky či dokonca „anti-maliarsky“ – na samotnej hranici disciplíny.

Maľby predstavené na výstave sú rôzne kategorizované – napríklad podľa tém, ale aj podľa čiastkových skúmaných motívov, ktorými autori a autorky formulujú svoj výtvarný program. Stretávame sa s autormi fascinovanými predovšetkým fenoménom a problémom videnia a viditeľnosti v maľbe (Sedlák, Czinege), s ktorým súvisí videnie krajiny a premien jej obrazov (Kollár, Sedlačík), ako aj s autormi recyklujúcimi ikonografiu pop-kultúry i avantgardného umenia ad absurdum (Šille, Bartošová, Sirka, Hrachovinová, Vasilko). Sú tu aj autori testujúci sociálne a politické kontexty umenia (Mališ, Šramatyová). Stretneme sa so zrelou feminínnou senzibilitou (Vargová) aj s rozprávačstvom pestovaným z hľadiska akéhokoľvek rodu (Mikyšková, Chrenková, Džuppová). Extrémna pozícia na scéne vyžaduje istý typ odvahy zobrazovať „upadlé“ scény a „zlé“ myšlienky. Na jednej strane s nimi pracuje so súčasnou filozofiou a teóriou oboznámený a pritom „divoký a surový“, brutálny infernálny svet Martina Gerboca, na druhej strane feministický „confessing“ bez zábran Lucie Dovičákovej. Množinu diel zaujímavých v tomto „limitnom“ čítaní tvoria maľby reflektujúce samotnú maľbu ako tému, činnosť i formálny prostriedok (Sadovská, Hostiňák, Šramatyová, Bielik, Megyesi, Triaška). Výrazným príspevkom na výstave sú diela solitérov, ktorí tvoria oporné body aj odchýlky každej umeleckej scény. V tomto prípade nad maľbu jednoznačne a so samozrejmosťou postavia umenie (Blažo), vďaka autentickému prieniku ich diela s vlastným autorským subjektom (Lehocká, Binder). To je pozícia, ktorú by sme mohli chápať aj ako umenie po maľbe, ktoré pritom trvá na maľovaní.



Abecedný zoznam vystavujúcich autorov
Andrea Bartošová
Robert Bielik
Erik Binder
Marko Blažo
Lucia Dovičáková
Michal Czinege
Jarmila Džuppová
Martin Gerboc
Bohdan Hostiňák
Ľudmila Hrachovinová
Pavla Chrenková
Juraj Kollár
Denisa Lehocká
Marcel Mališ
Pavol Megyesi
Monika Pascoe Mikyšková
Juliana Mrvová
Dorota Sadovská
Rastislav Sedlačík
Martin Sedlák
Boris Sirka
Erik Šille
Veronika Šramatyová
Ján Triaška
Umelá skupina Debili (Jano Ballx a Peter Stax)
Emőke Vargová
Ján Vasilko


 
hore

 
 

 

 

 

  © 2005 Slovenská národná galéria. Všetky práva vyhradené. Web satori.