Brána do databázy
 
Zbierky starého umenia
 
Zbierky moderného a súčasného umenia
 
Zbierky architektúry, úžitkového umenia a dizajnu
 
   Scénické a kostýmové výtvarníctvo, keramika, drevo, hračky, úžitková grafika
 
Architektúra
 
 
Šperk, odev, textil, sklo, design, kov, umelecké remeslo
 
Zbierka umeleckého šperku
Prvé diela, ktorými bola založená zbierka umeleckého šperku v SNG, boli štyri práce od Antona Cepku, zakúpené roku 1967. Odvtedy sa súbor diel len tohto autora rozrástol takmer na desaťnásobok.
V súčasnosti sa môžeme právom pochváliť unikátnou kolekciou, ktorá popri slovenských autoroch obsahuje aj diela šperkárov z Čiech, Nemecka, Holandska, Rakúska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Dánska a Litvy. Získavali sme ich postupom času nákupom z ateliérov našich šperkárov alebo z výstavných podujatí, či šperkárskych sympózií, najmä v prípade nákupov od zahraničných umelcov. Dnes má zbierka umeleckého šperku v SNG približne 300 artefaktov. Tvoria ju šperky prevažne z kovu, najmä striebra, ďalej aj šperky sklenené a keramické, zhotovené i z textilu, papiera, kože a dreva, ako aj malý súbor emailových šperkov.
SNG cieľavedomou zbierkotvornou a akvizičnou činnosťou, výstavnou aktivitou a odborným spracovaním nielen zdokumentovala, ale aj podnietila rozvoj slovenskej šperkárskej tvorby.

Zbierka sklenenej plastiky
Zbierka sklenenej plastiky patrí medzi ojedinelé kolekcie nielen počtom svojich artefaktov, ale aj kvalitou výtvarných diel. Tvorí unikátnu súčasť celej zbierky a to i z hľadiska európskych muzeálnych a galerijných inštitúcií. V priebehu niekoľkých rokov vznikol v dôsledku systematického bádania a pravidelných nákupov ucelený súbor, dokumentujúci krátku, ale dynamickú cestu vývoja tohto odboru. V súčasnosti má kolekcia
umeleckého skla vyše 200 artefaktov, ktorých značnú časť mohlo obdivovať nielen domáce, ale aj zahraničné publikum na rôznych výstavných podujatiach. Ide predovšetkým o prezentáciu tzv. Bratislavskej sklárskej školy, ktorú viedol Václav Cigler v rokoch 1965-1978. Konštruktivistická línia jeho tvorby, postavená na báze optického skla, v značnej miere ovplyvnila absolventov Oddelenia skla v architektúre VŠVU v Bratislave.

Zbierka dizajnu
Najmladšou disciplínou, ktorú SNG začala dokumentovať, je dizajn. Najstaršie artefakty zo začiatku šesťdesiatych rokov boli výrobky slovenských sklární a príbory z podniku Sandrik, podľa návrhov Jána Čalovku. Systematickejší záujem sa prejavil až v druhej polovici sedemdesiatych rokov. Naša pozornosť sa upriamila predovšetkým na dizajn spotrebného priemyslu. Svietidlá, nápojové sklo, dekoračný textil, niekoľko solitérov nábytku, hračky a odevy - postupne obohatili zbierku a zároveň sme získali aj niekoľko diel z odboru grafického dizajnu (obaly výrobkov, výstavníctvo, podnikové značky).

Zbierka umeleckých remesiel
Najzávažnejšou časťou zbierky umeleckých remesiel, ktorá sa budovala priebežne od 60. rokov, sú zlatnícke sakrálne predmety, ktoré pochádzajú prevažne z oblasti Spiša. Predstavujú vysokú úroveň zlatníckeho remesla tohto regiónu v období 15. - 18. storočia. Najvzácnejšími exponátmi sú omšové kalichy z druhej polovice 15. a zo začiatku 16. storočia. Početným je i súbor cínového riadu zo 17. a 18. storočia, v ktorom sú aj konvice, džbány a svietniky. Predmety zo skla, fajansy a porcelánu sú skôr solitérnymi kusmi, než ucelenými súbormi a pochádzajú väčšinou z českých a rakúskych manufaktúr 18. a 19. storočia. Značnou mierou k obohateniu tejto zbierky prispela tzv. pozostalosť z kaštieľa Strážky, ktorú sme získali roku 1972 do správy SNG po smrti poslednej majiteľky kaštieľa grófky Margity Czóbelovej. Medzi najcennejšie predmety pôvodného interiéru patria dvere zo 16. storočia bohato vyrezávané a intarzované s architektonickými motívmi pravdepodobne kežmarského pôvodu. Porcelánové jedálenské, kávové a čajové servisy a sklené nápojové súpravy sa zachovali len torzovito. K najvzácnejším patrí čajová súprava zn. Meissen z 18. storočia s maľbami J. G. Höroldta (1696-1755).



 
hore

 
 

 

 

 

  © 2005 Slovenská národná galéria. Všetky práva vyhradené. Web satori.