Brána do databázy
 
Zbierky starého umenia
 
   Gotické umenie
 
Barokové umenie
 
Ikony 16.-18. storočia
 
Staré európske umenie
 
Umenie 19. storočia
 
Zbierky moderného a súčasného umenia
 
Zbierky architektúry, úžitkového umenia a dizajnu
 
 
Stará grafika a kresba
 
Fond starej európskej grafiky dnes obsahuje okolo 4500 umeleckých diel. Jeho základom sa stal konvolút asi 500 diel, ktoré SNG získala prevodom z bývalého Slovenského múzea v Bratislave v rokoch 1950-51. Odvtedy sa zbierka systematicky budovala najmä akvizíciami od súkromných majiteľov, zo starožitníctiev a antikvariátov. V tomto pomerne rozsiahlom fonde sú zastúpené dôležité okruhy a školy anglického, nemeckého, nizozemského, flámskeho, francúzskeho a talianskeho umenia od gotiky až po obdobie 19. storočia.
Grafika nemeckých oblastí je zastúpená pomerne rozsiahlym súborom, v ktorom nájdeme najvýznamnejšie osobnosti viacerých období. Významná je najmä kolekcia nemeckého drevorezu. Najstaršie obdobie je zastúpené cyklami A. Dürera, majstrami norimberského okruhu, dielami majstrov malých formátov (tzv. Kleinemeister), dunajskej školy a augsburského centra (napr. H. Burgkmair, L. Beck). Z obdobia manierizmu a baroka sú v zbierke práce od významných umelcov, napr. J. von Sandrarta, B. Vogela, J. L. Ridingera J. H. Roosa, M. Meriana M. Rentza, Ch. Rugendasa. Z tematického hľadiska je zastúpená bohatá škála motívov od figurálnych a krajinárskych kompozícií, portrétov, vedút až po zvieracie motívy a lovecké témy.
V kolekcii nizozemskej, flámskej grafiky sú zastúpené veľké osobnosti, ako L. van Leyden, M. de Vos, M. Heemskerck, A. Van Dyck, Sadelerovci, L. Vostermann a ďalší. Mimoriadnou je v zbierkovom fonde holanského umenia kolekcia leptov Rembrandta a ďalej H. Goltzia, J. Luykena a A. van Ostada. Táto časť zbierky má vyvážene zastúpené všetky odvetvia holandského umenia cez portréty, žánrové výjavy, biblické a alegorické témy až po krajiny.
V kolekcii francúzskej grafiky je rozsiahlejším súborom zastúpený J. Callot, krajinár G. Perelle a H. Daumier svojimi karikatúrami. Nechýbajú ani ukážky tvorby C. Gellé-Loraina. Z rytcov treba spomenúť R. Nanteuila, G. Edelincka, L. Carsa ako predstaviteľov medirytiny.
V talianskej kolekcii nájdeme viacero známych mien, ako F. Barocci, A. Caracci A. Veneziano, Q. Reni. Zaujímavý je súbor leptov a rytín Florenťana S. dela Bellu, známeho kompozíciami vojenských výjavov.
Do počtom najmenšej anglickej kolekcie patrí súbor diel V. Hollara, portrétna tvorba R. Earloma a krajinárske práce J. Robertsa.

Základom zbierky európskej kresby 17.- 19. storočia, boli necelé dve desiatky diel, ktoré SNG získala administratívnym prevodom zo Slovenského národného múzea. Pravidelnými nákupmi od päťdesiatych až do konca osemdesiatych rokov ich galéria zveladila na viac ako tri stovky kresieb. Medzi nimi prevažujú najmä diela talianskych majstrov z bolonskej, rímskej a benátskej školy. Skromnejšie sú zastúpení bližšie neurčení francúzski autori najmä, ďalej nemeckí, rakúski, nizozemskí, holandskí a českí. Najpočetnejšie sú pamiatky zo 17. a 18. storočia, ktoré prezentujú aj jej najkvalitnejšiu časť.

Europská kresba z 19. storočia, z časove neveľmi vzdialeného obdobia v zbierke takmer absentuje. Nájdeme v nej umelcov ako napr. V. Camuccini (1771-1844), H. Canon (1829-1885), E. Klimo (1777-1849), H. Bakhiujzen (1795-1860), J. Novopacký ( 1821-1908) a podobne. Chýbajú nielen diela vzdialenejších národných škôl, ale i väčšie kolekcie najbližšieho stredoeurópskeho okruhu. Do daného stavu sa premietla nevšímavosť a nedocenenie diel uplynulého storočia.
 
hore

 
 

 

 

 

  © 2005 Slovenská národná galéria. Všetky práva vyhradené. Web satori.