2011
2010
2009
 
   Objavili sme slovenský ZZ TOP /Kultúra.sme
5. august 2009
 
2008
2007
2006
2005
 
Slovenská galéria tlačí umenie na web. Zriadila si na to špeciálnu stránku / Medialne.sk
Chcela by, aby sa o pár mesiacov pridali aj ďalšie galérie.

15. október 2010
 
Autorka: Eva Vozárová
 
Kvôli obrazom alebo sochám už nebude potrebné chodiť do galérie. Slovenská národná galéria chce umenie preniesť na internet. Spustila on-line službu Webumenia.sk, prináša na nich digitálne verzie umeleckých diel s cieľom viac ich priblížiť verejnosti.

Na novej službe zverejňuje SNG viacero typov diel - obrazy, kresby, maľby, fotografie, grafiky aj sochy. Všetky diela má zdigitalizované a doplnené o popisné údaje, tzv. metadáta. Tie informujú o charaktere diela a väčšinu z nich dodáva galéria priamo v procese digitalizácie. Zahŕňajú napríklad údaje o žánri diela, jeho rozmeroch, použitom materiáli alebo technike.

webumenia_SNG

Okrem toho SNG chce, aby sa do triedenia a popisovania diel zapájali aj používatelia. Dostupná je preto možnosť pridávať dielam tagy, ktoré by vystihli, čo diela zobrazujú. Tagovanie je prístupné všetkým surferom a nevyžaduje registráciu. SNG sa už na homepage nového projektu snaží názorne vysvetľovať, ako k tagovaniu pristupovať. Napriek tomu však bude dopĺňanie tagov podľa Michala Čudrnáka zo SNG pravdepodobne najmä doplnkovou aktivitou. “Je to hlavne možnosť rozšíriť odborné metadáta o “ľudovejšie” a umožniť tým prehliadanie obsahu aj inou formou,” uviedol.

V prvej fáze čerpá SNG iba zo svojich zbierok, podľa Čudrnáka by sa však záber Webumenia.sk mal perspektívne rozšíriť. Služba bude podľa neho otvorená aj dielam z iných galérií, ak sa rozhodnú svoje zbierky zverejniť na spoločnej platforme. “Táto možnosť im bola ponúknutá, záujem prejavili, takže dúfame že začiatkom budúceho roka sa to začne,” povedal.

Okrem rozširovania obsahu bude podľa neho ďalším zámerom aj vytvorenie viacerých možností, ako k dielam pristupovať. Webumenia.sk nechce SNG tlačiť ako jedinú alternatívu, diela plánuje poskytnúť aj do podobne zameraných projektov Europeana alebo Wikipedia Commons.

Ďalšou možnosťou by bolo sprístupnenie diel a metadát na stiahnutie pre tretie strany. Širokej verejnosti takúto funkcionalitu zatiaľ SNG poskytnúť neplánuje, no na požiadanie dáta dáva k dispozícii, uviedol Čudrnák. “Takýmto spôsobom sme už dáta poskytli zopár študentom Fakulty informatiky a informačných technológií STU.”

Službu Webumenia.sk spúšťa SNG v týchto dňoch, výraznejšie ju plánuje komunikovať v najbližších týždňoch. Projekt financovalo Ministerstvo kultúry. Do budúcna by podľa Čudrnáka bolo cestou získavať aj iné zdroje, najmä v rámci európskych projektov. Galéria zatiaľ ale podľa neho tieto možnosti bližšie neskúmala.

 
hore

 
 

 

 

 

  © 2005 Slovenská národná galéria. Všetky práva vyhradené. Web satori.