Letný pavilón v roku 2013

18. 5. 2013 – 25. 9. 2013
UT-SO: 10.00 – 22.00
NE: 10.00- 20.00

Letný pavilón vstúpil do druhej sezóny. Zelená oddychová zóna v centre Starého mesta je miestom, kam si môžete prísť grilovať, ovoniavať bylinky zahrať si šachy aj ping pong, alebo iba hojdať sa v sieti a popíjať kávu. Projekt Domov použitých kníh pravidelne dopĺňa zásoby kníh, ktoré sa tu dajú nájsť, odniesť, alebo vymeniť.

Za návrhom projektu, ktorý bol v roku 2012 ocenený Cenou za architektúru, stoja Martin Jančok a Aleš Šedivec.

11. 10. 2012 l Letný pavilón získal cenu CE•ZA•AR 2012!

Slovenská komora architektov zverejnila nominácie súťažného ocenenia CE•ZA•AR 2012, ktoré spomedzi 76 prihlásených diel vybrala medzinárodná odborná porota koncom júna. Víťazmi sa v kategórii Exteriér stal Letný pavilón SNG od architektov Martina Jančoka a Aleša Šedivca, čomu sa veľmi tešíme!

17. 5. 2012 l Predbiehame rekonštrukciu a na nádvorí Vodných kasární, jednom z posledných ostrovov zelene v meste otvárame nové „letné krídlo“. Vychádzame tak z jednoduchej úvahy, na jednej strane poskytnúť návštevníkom dnes už nevyhnutný komfort a servis a na strane druhej ponúknuť ochutnávku ako by dnes mohla a mala naša inštitúcia fungovať. Letný pavilón je myslený ako priestor, ktorý slúži širšej verejnosti bez nárokov na vstupné či zapájanie sa do našich aktivít. Pavilón je miestom pre každého, kto sa chce po prehliadke výstavy u nás ešte zdržať alebo iba stretávať, čítať si, opaľovať, randiť, húpať sa v sieti, kávičkovať, internetovať a pritom všetkom je stále miestom, kde je bližšie k umeniu a v dobrej spoločnosti.

Kostru celého priestoru tvorí architektúra podľa návrhu Martina Jančoka a Aleša Šedivca, autorov okrem iných aj známeho a oceňovaného interiéru kníhkupectva Alexis na Košickej ulici. Projekt Letného pavilónu je koncipovaný ako monumentálny, ale zároveň neviditeľný. „Idea je založená na priestorovej mriežke – sieti, ktorá je schopná zachytávať v čase rôzne programové aktivity a meniť sa podľa dramaturgie a počas celého leta,“ hovoria. Kostru dočasného pavilónu tvoria recyklované lešenárske tyče. Mriežka – sieť vytvára a spája jednotlivé prvky projektu – hry, siete, lehátka, kaviareň. Nejde teda len o konštrukciu, ale o komplexný multifunkčný projekt, ktorý má celému nádvoriu dodať nový rozmer.

Martin Jančok

absolvoval v roku 2004 Fakultu Architektúry STU v Bratislave. V rokoch 2002 — 2009 pôsobil v architektonickom ateliéri zerozero, kde sa pričinil na viacerých kľúčových projektoch a realizáciách, ktoré si získali domácu i zahraničnú pozornosť. Bol zodpovednou osobou v rámci účasti zerozero na medzinárodnom výskumnom projekte City Visions Europe a vo víťaznom návrhu pre maďarské mesto Ajka v prestížnej medzinárodnej urbanistickej súťaži Europan 10. V rozšírenom tíme zerozero untd sa podieľal na realizácii expozície Pavilónu Českej a Slovenskej Republiky na 11. bienále architektúry v Benátkach v roku 2008. V roku 2010 založil PLURAL.

Aleš Šedivec

Študoval na FA STU v Bratislave a na VŠVU v Bratislave kde v roku 2006 získal diplom. Po štúdiu absolvoval stáž v architektonickom ateliéri AOC architecture v Londýne. V roku 2008 založil architektonickú platformu Totalstudio ktorá sa venuje architektúre, dizajnu a urbánnym stratégiám. Je zakladajúcim členom občianskeho združenia Punkt, ktoré stojí za projektami ako Localicon alebo Dobrý trh.
Spolu s Martinom Jančokom je laureátom ceny CE-ZA-AR 2011 za projekt kníhkupectva Alexis.