O SNG

Slovenská národná galéria je v zriaďovacej listine definovaná ako najvyššia a centrálna galerijná inštitúcia Slovenska.

Táto požiadavka sa postupne napĺňala a napĺňa prostredníctvom činnosti galérie. SNG možno chápať ako zbierkotvornú galerijnú inštitúciu, ktorá plní očakávania odbornej i širokej verejnosti: Jej úlohou je rozvíjať sa ako celonárodná umenovedná inštitúcia a zároveň zbierať, chrániť a interpretovať umelecké diela v domácom i v medzinárodnom priestore.

Slovenskú národnú galériu chceme prezentovať ako otvorenú inštitúciu budovanú a fungujúcu na základných muzeálnych štandardoch, ktoré nielen udržiava, ale ich aj obnovuje a rozvíja. Galéria by tak mala byť priestorom, z ktorého vzídu významné podnety kvalitných kurátorských projektov a ich prezentácia, ako aj diskusnou a interpretačnou platformou, a napokon i garantkou umeleckých a tvorivých hodnôt. V praxi to znamená ambicióznu a čitateľnú dramaturgiu jednotlivých výskumných, akvizičných, výstavných a publikačných projektov so širokou koncepčnou, tematickou a štýlovou ponukou, pričom je dôležité zachovávanie poslania SNG, ako aj adekvátne oceňovanie (bez preceňovania alebo, naopak, podceňovania) nového, starého, domáceho aj medzinárodného umenia.

Dnes je popri areáli v Bratislave súčasťou SNG aj sieť štyroch vysunutých pracovísk: Zvolenský zámok, kaštieľ Strážky v Spišskej Belej, Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku a Galéria insitného umenia v Schaubmarovom mlyne v Pezinku-Cajle.