Noc múzeí a galérií 2016

21. 5. 2016

K Noci múzeí a galérií 2016 si Slovenská národná galéria v Bratislave pripravila bohatý program – od aktuálnych výstav cez tvorivé dielne pre deti, workshop pre dospelých či obľúbené Jednohubky na výstavách až po tematické kurátorské výklady. SNG premiérovo predstaví čerstvú akvizíciu Zbierok starého umenia z januára 2016 – Autoportrét Jána Kupeckého, ako aj najvýznamnejšiu akvizíciu za rok 2015. Svoje práce prídu prezentovať študenti šperku Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Návštevníci si budú môcť odniesť milú spomienku v podobe fotografie v rámoch. Okrem toho ich čaká ďalší kreatívny aj hudobný sprievodný program a zavŕšením Noci múzeí a galérií bude čítanie z knihy návštev s hercom Robom Rothom.

10.00 – posledný vstup o 23.00

Vstupné: 2 € / deti do 6 rokov bezplatne (vstupné sa platí jednorazovo v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií)

PROGRAM

EX LIBRIS STORY pokračuje ...

10.00 – 23.00 | Ex Libris v SNG

Kníhkupectvo Ex Libris oslavuje 3. narodeniny života v SNG. Čo prinesie budúcnosť hlavným hrdinom Ex Librisu Martine, Lucii, Dominike a Michalovi? Aj vy môžete počas Noci múzeí a galérií zasiahnuť do deja, dotvorením nášho komiksového príbehu vaším textom. Najvtipnejšie story budú našou inšpiráciou k pripravovanému komiksu a neostanú bez darčeka. Ex Libris story pokračuje... aj vďaka vám!

Odfoťte sa v ráme

15.00 – 23.00

Ukážte známym, že ste sa počas trvania Noci múzeí a galérií zastavili aj u nás! V galerijných priestoroch vás čakajú rámy, v ktorých môžete zvečniť svoju podobizeň. Dajte nám o svojich portrétoch vedieť hashtagom #nocsng

Tvorivé dielne pre deti: Šperkovačka

15.00 – 17.00 | suterén
Tvorivé dielne pre deti: Šperkovačka
Poďte sa vyšperkovať do dielní SNG a oboznámte sa so zlatníckymi technikami pri výrobe vlastnej brošne. Dvere dielne budú otvorené malým aj veľkým návštevníkom.

Dve nové akvizície Zbierok starého umenia SNG 2015 – 2016: Autoportrét Jána Kupeckého a Apoštol (Žehnajúci Kristus ?) zo Spišskej Novej Vsi

16.00 – 17.00 | 1. poschodie

Kurátorský výklad Kataríny Chmelinovej, kurátorky Zbierok barokového umenia SNG a Dušana Burana, vedúceho kurátora Zbierok starého umenia SNG, bude doplnený projekciou.
Komorný portrét Jána Kupeckého, rodáka z Pezinka (1666 – 1740), vydražila SNG v januári 2016 na aukcii českej spoločnosti Adolf Loos Apartment and Gallery v Prahe. Portrét, vytvorený zrejme krátko pred rokom 1700, predstavuje pravdepodobne štúdiu k viacerým neskoršie vytvoreným obrazom väčších formátov.
Za rok 2015 bola najvýznamnejšou akvizíciou do Zbierok starého umenia SNG gotická socha Žehnajúceho Krista (Apoštola?) zo Spišskej Novej Vsi. Pokiaľ rozhodujúcu väčšinu dostupných artefaktov tohto obdobia tvoria madony, socha zo Spišskej Novej Vsi prináša – vo svojej kvalite ojedinelú – ukážku ikonografie jedného z apoštolov, možno Krista.

Happy hour v Berlinke

17.00 – 18.00 | Berlinka

Pohľad zblízka: Nizozemská maľba

18.00 – 19.00 | 2. poschodie
Pohľad zblízka: Nizozemská maľba
Tematický kurátorský výklad Zuzany Ludikovej, kurátorky Zbierok starého umenia SNG, na výstave Nizozemská maľba o spolupráci viacerých maliarov na jednom diele.

Workshop pre dospelých / Technický šperk

18.00 – 20.00 | 3. poschodie

Šperky predstavené na výstave Antona Cepku zaujmú svojím zvláštnym technickým charakterom. Napokon sám autor ich neraz dáva do vzťahu k rôznym technickým výdobytkom. Na workshope nadviažeme na jeho tvorbu a preskúmame možnosti šperkárskej tvorby dnes.
R: barbora.tribulova@sng.sk

CHVENIE V HLAVE – PRICKLING IN THE HEAD

19.00 – 20.00 | Berlinka

Premietanie obrazového materiálu tvorby študentov a absolventov Ateliéru S + M + L¬¬_XL ‒ Kov a šperk / sprievodný program výstavy Anton Cepka. Kinetický šperk a pripomenutie 25 rokov trvania ateliéru. Súčasťou prezentácie bude predaj autorských študentských šperkov.
Prezentácia prác študentov dokumentuje kreatívne zanietenie študentov a tímu pedagógov ateliéru, ktorý je nielen mladý rokmi svojej existencie, ale aj dynamický v rozvíjaní vizionárskych konceptov, a to nie iba v sfére umeleckého šperku. Zakladateľom ateliéru bol v školskom roku 1990/1991 doc. Anton Cepka, od školského roku 1995/1996 vedie ateliér pod názvom S + M + L_XL ‒ Kov a šperk prof. Karol Weisslechner.

Jednohubky na výstave Nizozemská maľba

21.00 – 22.00 | 2. poschodie

Princíp jeden lektor, jedno dielo, jeden príbeh pri vybraných dielach na výstave Nizozemská maľba.

Odfotíme vás v ráme

21.00 – 22.00 | Berlinka

Dajte sa do gala! Náš dvorný fotograf vám profesionálnym portrétom zaistí spomienku na tohtoročnú Noc múzeí a galérií. Dajte nám o svojich portrétoch vedieť hashtagom #nocsng

Hudobný večer v Berlinke: MtotheG (ajlavmjuzik), Paul Muts (fat kit)

21.00 – 23.00 | Berlinka

Jednohubky na výstave Anton Cepka. Kinetický šperk

22.00 – 23.00 | 3. poschodie

Princíp jeden lektor, jedno dielo, jeden príbeh pri vybraných dielach na výstave Anton Cepka. Kinetický šperk.

To by som aj ja namaľoval

22.30 – 23.00 | Berlinka

Napísali ste. Aby ste si nemysleli, že vaše (o)hlasy ostávajú nevypočuté... Z knihy návštev prečíta Robo Roth.