MÁJ

Nedeľa 1. 5. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľná prechádzka výstavou s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka.

Vstup voľný

Nedeľa 1. 5. | 16.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII V ANGLICKOM JAZYKU / SUNDAY REST: NETHERLANDISH PAINTING

Asistentka zbierok starého umenia Barbora Mistríková prierezovo predstaví celú výstavu Nizozemská maľba. Návštevníci chronologicky prejdú vývojom nizozemského umenia od neskorého stredoveku po 18. storočie. Popri zmenách námetov a maliarskych prístupov v umení výklad upozorní aj na najvýznamnejšie diela nizozemskej maľby zo zbierok SNG a spôsoby ich akvizície.

Sunday Rest je nový formát SNG, ktorý prináša pútavý pohodový výklad k aktuálnym výstavám v Esterházyho paláci v anglickom jazyku. Výklady sú zamerané buď prierezovo na celú výstavu alebo tematicky s výberom určitých diel. Výklady poskytujú rôzni odborní pracovníci a pracovníčky galérie. Koná sa vždy prvú nedeľu v mesiaci o 16.00, bez nutnosti predchádzajúcej rezervácie miest.

Vstup voľný

Štvrtok 5. 5. | 18.00 – 20.00 | EP

KURZ PRE RODIČOV: ZA DVERAMI GALÉRIE (SIETE)

Deti sa na svet pozerajú inak ako dospelí. Umenie môže byť pre rodičov dobrým prostriedkom, ako naučiť svoje deti viac: o tvaroch, farbách, vzťahoch či objavovaním nových, nečakaných súvislostí. Naučte sa to najprv vy, potom všetko vyskúšajte spolu s deťmi. Tvorivý kurz pre rodičov v SNG vám ukáže, ako na to. Program prebieha ako dvojhodinový celok s aktivitami na výstavách, vlastnou tvorbou v ateliéri, hosťami a nápadmi na vymýšľanie doma.

R: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 10 € / osoba

Nedeľa 8. 5. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NIZOZEMSKÁ MAĽBA

Nedeľná prechádzka Nizozemskou maľbou prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný

Štvrtok 12. 5. | 18.00 | Berlinka

LET′S TALK ABOUT ŠPERK!

Diskusia k výstave Anton Cepka. Kinetický šperk
Status umeleckého šperku prezentovaný strednou a mladou generáciou šperkárov v kontexte Slovenska a Česka

Je súčasný autorský šperk len akademickou záležitosťou? Ako je vnímaný odborným fórom a ako sa toto vnímanie odlišuje od predstavy publika? Smeruje výtvarný šperk viac k funkčnému dizajnu alebo ku konceptuálnemu umeniu? Aká bude jeho potenciálna budúcnosť?

Hostia:
Mária H. Nepšinská, šperkárka, organizátorka aktivít v Združení šperkárov AURA (Medzinárodné sympóziá umeleckého šperku Kremnica), konferencie Šperk Stret v Bratislave.

PhDr. Petra Matějovičová, vedúca kurátorka Sbírky prací ze dřeva, kovů a různých materiálů a Sbírky drahých kovů a různych materiálů, Uměleckoprůmyslové museum v Prahe.

Mgr. Art. Jana Machatová, absolventka ateliéru S + M + L +_XL Kov a šperk na VŠVU v Bratislave u doc. A. Cepku a doc. K. Weisslechnera. Aktívne sa venuje tvorbe autorského šperku, v roku 2016 sa zúčastnila prestížnej výberovej prehliadky Schmuck v Mníchove.

Mgr. Art. Kristýna Španihelová, ArtD., absolventka ateliéru S + M + L_XL Kov a šperk na VŠVU v Bratislave, kde v súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka. Aktívne tvorí a medzinárodne vystavuje, je finalistkou súťaže BKV-Prize 2010 a 2013, a tiež výberovej prehliadky Talente 2013 v Mníchove.

Viera Kleinová, kurátorka výstavy Anton Cepka. Kinetický šperk, kurátorka Zbierky úžitkového umenia a dizajnu SNG.

Vstup voľný

Štvrtok 12. 5. | 18.30 | Ex Libris v SNG

LITERATÚRA VO VÝKLADE S NOVOU KNIHOU PETRA KRIŠTÚFKA

Ďalšie z literárnych stretnutí v útulnej atmosfére kníhkupectva Ex Libris v SNG. Tentoraz so spisovateľom Petrom Krištúfkom a jeho čerstvou knižnou novinkou Telá. Román o telách a telesnosti v rozličných podobách, rozdelených do piatich T: Ticho, Teplo, Tekutiny, Tíšenie bolesti a Transport. Príbehy štyroch postáv sa prelínajú v dnešnej Bratislave. Režisér Viktor, jeho sestra Barbara, filmová kostymérka Lucia a jej brat Filip. A ako vnímate svoje telo vy?

Vstup voľný

Piatok 13. 5. | 16.30 – 18.00 | Berlinka

BOOKOBRAZY / DANA HLAVATÁ: ZVEDAVÉ ROZPRÁVKY

Na piatok trinásteho 13 veselých rozprávok pre malých, ale aj tých, čo už vyrástli, no nikdy neprestali byť zvedavými. Dozviete sa napríklad, kde si ťava nosí desiatu, prečo somár od ľaku híka a všeličo ďalšie.

R: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 3 € / rodina

Nedeľa 15. 5. | 15.00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: ANTON CEPKA. KINETICKÝ ŠPERK

Nedeľný pohodový výklad rozhýbe výstavu šperkov Antona Cepku.

Vstup voľný

Sobota 21. 5. 2016

NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ V SNG

Jeden deň v roku môžete byť v Slovenskej národnej galérii až do polnoci. Tento rok počas niekoľkých hodín môžete absolvovať výklady k aktuálnym výstavám, dielne pre rodiny s deťmi, workshopy pre dospelých, hudobný program a ďalšie podujatia.

Otvorené: 10.00 - posledný vstup o 23.00

Vstupné: 2 € / deti do 6 rokov bezplatne (vstupenku si stačí zakúpiť v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií a s ňou máte vstup zdarma do ďalších inštitúcií)

Nedeľa 22. 5. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NIZOZEMSKÁ MAĽBA

Nedeľná prechádzka Nizozemskou maľbou prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný

Streda 25. 5. | 18.00 | Berlinka

FASHION LIVE! TALK NO. 3

Diskusie o móde s fashion dizajnérmi a expertmi z oblasti módy. Fashion LIVE! talk uvádza kreatívna riaditeľka Fashion LIVE! Olo Křížová.

Vstup voľný

Štvrtok 26. 5. | 18.00 | Ex Libris v SNG

LITERATÚRA VO VÝKLADE S KOMPANÍKOVCAMI

Úspešnú spisovateľku a držiteľku literárnej ceny Anasoft Litera Moniku Kompaníkovú nemusíme predstavovať. Vyšla jej však nová kniha Na sútoku. Krásnu obálku k nej pripravil ďalší z rodiny - Tomáš Kompaník – šikovný grafický dizajnér a držiteľ jednej z najprestížnejších cien za dizajn Red Dot Design Award za publikáciu AHA Slovakia. Tešíme sa na zaujímavú debatu nielen o novej knižke, ale aj o ich rodinnej spolupráci a ďalších projektoch.

Vstup voľný

Štvrtok 26. 5. | 19.00 | Berlinka

PRÍBEHY UMENIA: PODHRADIE

Pri príležitosti spustenia nového Webu umenia, ktorý sprístupňuje verejné zbierky slovenských galérií, vznikla séria krátkych dokumentov Príbehy umenia. Osobným pohľadom autorov, ich rodín alebo ľudí, ktorí sú na nich zachytení, približujú výtvarné diela z Webu umenia. Prvý diel venovaný Slavínu, soche Vojaka na pylóne a jeho autorovi Alexandrovi Trizuljakovi, sme prezentovali minulý rok.
Počas tohto večera bude mať premiéru ďalší diel dokumentárneho cyklu o bratislavskom Podhradí. Jeho uvedenie bude spojené s prednáškou a audio/video liveact venovanej téme Podhradia. Tento rok uvedieme aj diely o baníkoch a bojovníkoch a bojovníčkach SNP.

Vstup voľný

Piatok 27. 5. | 18.00 | Berlinka

IOKO meets GOUVERNEUR AUGIDIER, FRANCE

Tradíciu a cenné dedičstvo ručne robených okuliarov v jednej z najstarších manufaktúr vo Francúzsku oceňujú nielen obchodníci s okuliarmi, ale najmä konečný užívateľ. Prečo každý „šuplíček“ v tejto dodnes aktívnej manufaktúre so 138-ročnou produkciou skrýva inšpiráciu pre majstrovské okuliarové dizajnérske kúsky, osobne porozprávajú dizajnéri spoločnosti Gouverneur Audigier z Francúzska. Kolekcie vyrábané na dodnes funkčných ohýbačkách železa, ozvláštnené moderne spracovanými materiálmi, s pozlátenými a poplatinovanými povrchovými úpravami, si budete môcť nielen pozrieť na vlastné oči, ale aj vyskúšať. Rezervácie na: info@ioko.sk

Vstup voľný

Nedeľa 29. 5. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka.

Vstup voľný

Nedeľa 29. 5. | 15.00 – 17.00 | EP, 2. poschodie

NEDEĽA PO ČERVENEJ: NAPLNO A OD SRDCA (ŠPECIÁL)

Ak sa deti vložia do niečoho naplno, môže vzniknúť naozaj veľká vec. Vďaka získavaniu tajných šifier, úlohám, bádaniu, pohybovým aktivitám spoločnými silami vytvoríme dielo plné detského elánu a nadšenia. Od podlahy až po strop premeníme celú galériu.

R: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 4 € / rodina

Nedeľa 29. 5. | 18.15 | EP, 1. poschodie

KONCERT: SOLAMENTE NATURALI V SNG – CYKLUS MUSICA POETICA DA CAMERA
Program: MUSICA SACRA

Účinkujú: Solamente naturali
Komorné vokálno-inštrumentálne diela jubilujúcich skladateľov 17. a 18. storočia: 400 rokov od narodenia Johanna Jakoba Frobergera (1616 – 1667), Pietra Andreu Zianiho (1616 – 1684), Johanna Erasma Kindermanna (1616 – 1655); 350 rokov od smrti Paula Sieferta (1586 – 1666); 300 rokov od smrti Johanna Christopha Peza (1664 – 1716). Väčšina skladieb zaznie na Slovensku prvýkrát v novodobej premiére.

Vstupné: 4 € / 2 €