Výstava fotografa Françoisa Kollara v Jeu de Paume v Paríži v spolupráci so Slovenskou národnou galériou v Bratislave

François Kollar. Un ouvrier du regard / A Working Eye (9. 2. – 22. 5. 2016)
Kurátori: Mathieu Rivallin (Médiathèque de l´architecture et du patrimoine), Pia Viewing (Jeu de Paume)

V utorok 9. 2. 2016 otvorili v galérii Jeu de Paume v Paríži monografickú výstavu francúzskeho fotografa slovenského pôvodu Françoisa Kollara. Podujatie predstavuje prvé monografické spracovanie tvorby tohto významného moderného fotografa na francúzskej pôde i s ohľadom na jeho pôsobenie a vzťahy k Slovensku. Zbierky Slovenskej národnej galérie sú na výstave zastúpené dvoma dielami z oblasti portrétnej a módnej fotografie.

Informácie o výstave

K výstave bol vydaný i obsiahly katalóg, ktorý bude možné si zakúpiť aj počas reinštalácie výstavy v Esterházyho paláci v Bratislave (10. 6. – 11. 9. 2016)

Galéria Jeu de Paume

Galéria Jeu de Paume (Galerie nationale du Jeu de Paume) v Paríži predstavuje umelecké centrum pre modernú a postmodernú fotografiu a médiá. Galéria sa nachádza severne od Tuilerijských záhrad blízko Place de la Concorde.

Pravouhlá budova galérie bola pôvodne postavená v roku 1861 počas vlády Napoleona III. a zastrešovala športovisko – tenisové kurty, ktoré budove dali i meno (jeu de paume – „hra dlaňou“, fr. tenis). Budova mala v priebehu 20. storočia zaujímavé dejiny, v roku 1991 bola znovu otvorená ako „prvá francúzska národná galéria súčasného umenia“ výstavou venovanou francúzskemu maliarovi a sochárovi Jeanovi Dubuffetovi.

V roku 2004 sa inštitúcie Galerie Nationale du Jeu de Paume, Centre National de la Photographie et Patrimoine Photographique zlúčili do Association de Préfiguration for the Etablissement Public (EPIC) Jeu de Paume. Odvtedy sa galéria rozvíja ako centrum pre modernú a postmodernú fotografiu a médiá a venuje sa realizácii zväčša monografických a autorských výstav fotografov ako Ed Ruscha (2006), Cindy Sherman (2006), Edward Steichen (2007), Richard Avedon (2008), Martin Parr (2009), André Kertész (2010), Robert Adams (2014), Florence Henri (2015) a iných.

Galéria Jeu de Paume
1, place de la Concorde
Paríž, Francúzsko