Február

Pondelok 1. 2. | 19.00 | Berlinka

YARD 11 V SNG: MASTER CLASS CARLOSA CORREU REYNOSO
Prednáška + projekcia krátkych filmov Carlosa Correu Reynoso

Hneď na začiatku mesiaca privítame v Berlinke mexického kameramana Carlosa Correu Reynoso. Film La Parka, na ktorom sa podieľal ako hlavný kameraman, bol v roku 2013 nominovaný na Oscara v sekcii krátkometrážnych dokumentárnych filmov. Okrem mnohých úspešných spoluprác a koprodukcií figuroval tiež ako kameraman filmu Play! slovenského režiséra Andreja Kolenčíka. Film o osemročnom chlapcovi, ktorý namiesto ihriska trávi viac času so starým otcom v kasíne, vznikol počas workshopu v Srbsku a jeho kvalitu reflektujú mnohé projekcie na zahraničných festivaloch. Carlos Correa Reynoso počas prednášky predstaví nielen svoju tvorbu a inšpirácie, ale uvedie aj svoje najnovšie filmy. Organizuje YARD 11 & SNG.

Vstupné dobrovoľné

Štvrtok 4. 2. | 18.00 | Berlinka

KATARÍNA BAJCUROVÁ: AKO ROZPOZNAŤ FALZIFIKÁT?
Vysvetlenie na príklade výtvarnej moderny Slovenska

Falšovanie umeleckých diel a jeho odhaľovanie je – možno povedať – jednou z najčastejších ale aj najzložitejších úloh, s ktorými sa historik umenia počas svojho profesionálneho života môže stretnúť. Nie je to vôbec zanedbateľný problém, pretože postihuje hlavne zberateľov umenia, celú oblasť zberateľstva a umelecký život vôbec. Kurátorka Slovenskej národnej galérie Katarína Bajcurová v svojej prednáške, doplnenej projekciou, vysvetlí základné pojmy týkajúce sa falšovania a falzifikátov, oboznámi vás s niektorými prípadmi zo svojej znaleckej praxe posudzovania obrazov autorov slovenskej moderny.
Prednáška je sprievodným programom výstavy Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku

Vstup voľný

Štvrtok 4. 2. | 18.00 – 20.00 | EP

KURZ PRE RODIČOV: ZA DVERAMI GALÉRIE (PRVÝ DOJEM)

Deti sa na svet pozerajú inak ako dospelí. Umenie môže byť pre rodičov dobrým prostriedkom, ako naučiť svoje deti viac: o tvaroch, farbách, vzťahoch či o objavovaní nových nečakaných súvislostí. Naučte sa to najprv vy, potom všetko vyskúšajte spolu s deťmi. Tvorivý kurz pre rodičov v SNG vám ukáže, ako na to.
Program prebieha ako dvojhodinový celok s aktivitami vo výstavách, vlastnou tvorbou v ateliéri, diskusiami s odborníkmi, hosťami a nápadmi na vymýšľanie doma.

R: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 10 € / osoba

Nedeľa 7. 2. | 15.00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: UCHOVÁVANIE SVETA. RITUÁL MÚZEA V DIGITÁLNOM VEKU

Sprievodné slovo k netradičnej výstave, vďaka ktorému nahliadnete do zákulisia galérie a jej digitálneho obsahu.

Vstup voľný

Pondelok 8. 2. | 19.00 | Berlinka

KRAŤASY V ZIME | PROJEKCIA KRÁTKYCH FILMOV

Pod hlavičkou Kraťasy v zime premietame krátke filmy súvisiace s témami aktuálnej výstavy Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku. Dokumentárnymi filmami slovenskej a českej študentskej produkcie si tému uchovávania sveta pripomenieme prostredníctvom nostalgickej spomienky na analógový filmový materiál.

Premietané filmy:

ODCHOD NA KORZE (R. PETER ZÁKUŤANSKÝ, 2013, SK, 22 MIN.)
Odchod na korze je „film po filme.“ Režisér prichádza po takmer päťdesiatich rokoch do Sabinova, kde sa nakrúcal slávny oscarový film Jána Kadára a Elmara Klova Obchod na korze. Oživuje filmové lokácie a spoluprežíva dobrodružstvá miestnych obyvateľov pri pôvodnom natáčaní. Tí v rolách filmových postáv odkrývajú nielen veľkú históriu, ale aj vlastné súkromné príbehy – o to naliehavejšie, o čo rýchlejšie filmové pásy miznú z kinárskeho obehu. V pozadí rekonštruovaných udalostí sa odvíja druhá línia príbehu Odchodu na korze, o digitalizácii mestského Kina Torysa, premietačského školiaceho strediska pre celé Slovensko a o jeho šéfovi, bojovníkovi do posledného dychu.

POSEDLOST (R. TOMÁŠ MERTA, TOMÁŠ KLEIN, 2015, CZ, 32 MIN.)
Digitálny hipster Oskar preniká do sveta fanatických, analóg milujúcich premietačov. Prienik to nie je zďaleka ľahký, miestami sa dokonca zdá, že môže ísť o život. Dokumentárny film sa venuje umierajúcemu svetu 70 mm filmu a posledným mohykánom, ktorí sa v dnešnej dobe nezdráhajú zdvíhať ťažké kotúče filmového pásu a kŕmiť nimi nenásytné analógové prístroje.

Vstupné dobrovoľné

Streda 10. 2. | 18.00 | Berlinka

PREDNÁŠKY: DIGITALIZÁCIA PAMIATKOVÉHO FONDU & VIRTUÁLNE VS. VIREÁLNE MÚZEUM

Prednášajúci Ing. Ladislav Dedík ArtD zo Studio 727 vo svojej prednáške prinesie zaujímavý pohľad na proces digitalizácie z perspektívy odborníkov, ktorí na nej pracovali a počas dvojročného obdobia zdigitalizovali vyše 1450 pamiatkových objektov. Ako sa vysporiadali s rozmanitosťou týchto objektov počnúc menšími pamätníkmi až po hrady, zámky a celé mestské pamiatkové rezervácie? Aké technológie sa pri digitalizácii využívali a do akej miery detailu umožnili objekt zosnímať? Ako sa tvorí prezentačná vrstva a aké sú vlastne ďalšie možnosti využitia výsledkov digitalizácie?

Čo ďalej s digitalizovanými objektmi? Ako ich sprístupniť atraktívnou a interaktívnou formou a ako ich použiť priamo v múzeu alebo v galérii? Prednášajúci RNDr. Ján Lacko a PhD. Mgr. Matej Novotný, PhD z VIS GRAVIS ukážu možnosti prezentácie digitalizovaných objektov, povedia, prečo sú pre objekt dôležité príbehy a akým spôsobom vtiahnuť návštevníka do interaktívnej prezentácie. Diskutovať budete môcť aj o možnostiach využitia virtuálnej a rozšírenej reality v prezentačnej činnosti múzeí a galérií a o spôsoboch, ako ukázať múzejné zbierky aj mimo múzeí.

Tieto prednášky sú sprievodným programom výstavy SNG Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku.

Vstup voľný

Štvrtok 11. 2. | 18.00 | EP, 3. poschodie

JÚLIUS BARCZI: AKO SA ZO SÚKROMNÉHO MÚZEA STANE VEREJNÉ...

Tematický výklad s dôrazom na exponáty zapožičané zo zbierok Slovenského národného múzea – Múzea Betliar na výstave Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku.

Historik umenia a kurátor Július Barczi sa zaoberá umením 19. storočia, otázkami modernizmu v strednej Európe, dejinami zberateľstva a zberateľskými aktivitami uhorskej šľachty, jej reprezentáciou a identitou. Osobitne sa venuje zbierkam a sídlam rodu Andrássy, životu a dielu Alžbety Güntherovej-Mayerovej. Je riaditeľom Múzea Andrássyovcov – Múzea Betliar.

Vstupné: 2 €

Štvrtok 11. 2. 2016 | 18.00 | Berlinka

AKO DIGITALIZOVAŤ UMENIE
Technické detaily digitalizácie zbierkových predmetov

Rozprávanie/Diskusia s možnosťou klásť otázky a dostávať odpovede. Na tému ako správne digitalizovať zbierkové predmety v galériách.
O technickom vybavení, parametroch a postupoch digitalizácie, o tom, ako získať presné dáta zhodné s originálom.

Beseda v troch dejstvách:
1. Ako digitalizujeme v SNG – všeobecný prehľad|úvod o tom, čo, ako a prečo
2. Skenujeme/postprocesujeme a stále máme všetko pod kontrolou
3. Vaše otázky + naše odpovede = diskusia. Nič nie je tajné – pýtajte sa!

Rozprávať budú: Braňo Horňák a Peter Marek zo SNG

Vstup voľný

Piatok 12. 2. | 16.30 – 18.00 |Berlinka

BOOKOBRAZY | MÁRIA NERÁDOVÁ: JAK VEBLOUD POTKAL ŤAVU

Velbloud alebo ťava? Lienka alebo beruška? Čeština a slovenčina skrývajú množstvo zákerností, na ktoré môžu deti pri rozhovore s kamarátmi naraziť. Po našich poznávacích česko-slovenských BookObrazoch vás už nič neprekvapí!
R: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 3 € / rodina

Nedeľa 14. 2. | 11.00 – 13.00 | Berlinka

BRUNCH V SNG

Pozývame vás na valentínsky brunch v Slovenskej národnej galérii. Vezmite všetkých, ktorých máte radi – rodinu, deti, priateľov a známych a príďte si urobiť peknú nedeľu! Postaráme sa o príjemnú atmosféru, dobré jedlo a zaujímavý program. Prevedieme vás interaktívnou výstavou Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku a o zábavu nebudú mať núdzu ani deti.
Valentínsky brunch bude špeciálny aj hudobným programom – romantické aj veselé melódie zo šelakových platní zahrá Futurit DJ Maroš Schmidt!
Počet miest je obmedzený, preto je potrebná rezervácia a platba vopred.

Kontakt: Zuzana Palicová, zuzana.palicova@sng.sk

Vstupné: 20 € / osoba. Deti do 10 rokov vstup zdarma.

Nedeľa 14. 2. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka.

Vstup voľný

Pondelok 15. 2. | 19.00 | Berlinka

KRAŤASY V ZIME | PROJEKCIA KRÁTKYCH FILMOV
Filmová archeológia Billa Morrisona

Pod hlavičkou Kraťasy v zime premietame krátke filmy súvisiace s témami aktuálnej výstavy Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku.

Bill Morrison je viac filmovým archeológom ako režisérom. Materiál nenatáča, ale hľadá vo filmových archívoch po celom svete, aby ho následne mohol pospájať do nových kontextov a súvislostí. Použitá analógová surovina je často zdeformovaná a poznačená nánosmi času. Obrazy zjednocuje výrazná komponovaná hudba, na ktorej Morrison obvykle participuje so známymi menami, akými sú Philip Glass, John Adams či Michael Gordon.

Poetické filmy Billa Morrisona úzko súvisia s témou uchovávania sveta – či už v rovine reštaurátorstva, obnovovania súkromnej histórie či dokonca kolektívnej histórie. Vypovedajú o pamäti, jej postupnom blednutí, ale aj opätovnom vynáraní.

Morrisonove filmové diela sú prezentované po celom svete. V roku 2014 bola selekcia jeho tvorby premietnutá aj v galérii MoMA v New Yorku. V Cafe Berlinka uvidíte selekciu šiestich krátkometrážnych filmov, ktoré mapujú jeho tvorbu za posledných 15 rokov.

Premietané filmy:
Ghost Trip (2000, 23min.)
Release (2010, 13min.)
Light is Calling (2004, 8min.)
Porch (2007, 9min.)
City Walk (1999, 6min.)
Overborough (2005, 9min.)

Vstupné dobrovoľné

Utorok 16. 2. | 17.00 | Berlinka

OPEN STUDIO: MAJA A REUBEN FOWKES

Maja a Ruben Fowkes pracujú ako historici umenia a kurátori prevažne v Budapešti a Londýne. Sú zakladateľmi Translocal Instutute for Contemporary art, Centrum pre medzinárodný výskum východoeurópskeho umenia ekológie, so sídlom v Budapešti, ktoré sa zaoberá medzi-disciplinárnymi presahmi histórie, súčasného umenia a témam ekol´gie (www.translocal.org). Maja Fowkes je autorkou The Green Bloc: Art and Ecology under Socialism (CEU Press, 2015), a titul PhD. získala na University Collage v Londýne. Reuben Fowkes získal titul PhD. na britskej univerzite v Essexe. Obaja spolupracovali na mnohých výstavách, ktoré spracúvajú témy východoeurópskeho umenia a ekológie. Pôsobia na viacerých univerzitách a inštitútoch v Európe (Central Europe University, Akadémia umenia v Budapešti, Contemporary Art at Sotheby´s Institute v Londýne).

V spolupráci s Tranzit.sk.

Vstup voľný

Streda 17. 2. | 18.00 | Esterházyho palác

KURÁTORSKÝ VÝKLAD: UCHOVÁVANIE SVETA

Netradične koncipovanú výstavu SNG Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku predstaví kurátorka Alexandra Kusá.

Impulzom k výstave bol projekt Digitálna galéria, ktorému sa Slovenská národná galéria niekoľko rokov venovala a ktorý v novembri 2015 skončil. Pri príprave výstavy bolo primárnou výzvou zodpovedať na otázky: Čo je múzeum umenia a ako v ňom môžeme využiť digitálne vymoženosti?
V technických riešeniach je dôraz kladený na prácu s aurou originálu, na atmosféru umeleckých diel v rôznorodom múzejnom prostredí a na ich posilnenie pomocou vhodne zvolenej technológie.

Vstupné: 4 / 2 €

Štvrtok 18. 2. | 18.00 | EP, 2. poschodie, Berlinka

OTVORENIE VÝSTAVY: NIZOZEMSKÁ MAĽBA

Vstup voľný

Nedeľa 21. 2. | 15.00 – 17.00 | EP, 3. poschodie

NEDEĽA PO MODREJ: DIERA V PAMÄTI

Naša pamäť je ako veľký sklad množstva obyčajných aj neobyčajných vecí. Niečo z nej vypadne, niečo zapadne a niečo zostane navždy. Aké spomienky a príbehy v nás prebudia predmety na výstave a ako sa zapĺňajú diery v pamäti celého ľudstva nám pomôže pochopiť výstava Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku.

R: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 4 € / rodina

Nedeľa 21. 2. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NIZOZEMSKÁ MAĽBA

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví novootvorenú výstavu Nizozemská maľba.

Vstup voľný

Pondelok 22. 2. | 19.00 | Berlinka

KRAŤASY V ZIME: PREDNÁŠKA: RODINNÉ ARCHÍVY

Prednáša: Marek Šulík

S výstavou Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku sa rozlúčime prednáškou Mareka Šulíka o jeho projekte Rodinné archívy, ktorému sa venuje posledné štyri roky. V Cafe Berlinka porozpráva o tom, prečo považuje zber súkromných filmových archívov za dôležitý, ale aj to, kto všetko sa do projektu môže zapojiť.

Počas desaťročnej existencie projektu sa podarilo zozbierať približne 700 hodín rôznorodých záznamov. Amatérske záznamy obsahujú často informácie, ktoré sú zaujímavé nielen pre členov rodiny, ale i pre filmárov, sociológov, historikov. Zaznamenávajú totiž život v našej spoločnosti z osobného uhla pohľadu, zbaveného nánosov ideológie a propagandy.

Počas štvorročnej existencie projektu sa podarilo zozbierať približne 400 hodín rôznorodých záznamov. Zachytávajú krásne rodinné situácie, ale i historicky cenné udalosti.

Vstupné dobrovoľné

Streda 24. 2. | 18.00 | EP, 2. poschodie

ROZPRÁVANIE PRED OBRAZMI: NIZOZEMSKÁ MAĽBA

Kurátorský výklad Zuzany Ludikovej na novootvorenej výstave Nizozemská maľba

Vstupné: 4 € / 2 €

Streda 24. 2. | 18.00 | Berlinka

FASHION LIVE! TALK 2016 NO. 1

Aj v roku 2016 pokračujeme so sériou Fashion LIVE! Talkov. Hostiť budeme odborníkov a expertov z oblasti módy.

Vstup voľný

Štvrtok 25. 2. | 18.00 | EP, 1. poschodie

WORKSHOP PRE DOSPELÝCH: DYNAMICKÉ ECHO

Umenie gotiky a baroka prinieslo mnoho významných výrazových prostriedkov nielen do výtvarného umenia, ale aj do hudby. Využívanie týchto princípov sa objavuje aj v tvorbe súčasných skladateľov. Tak ako v historických obdobiach, aj dnes nám môžu hudobné nástroje veľmi dobre poslúžiť na sprostredkovanie atmosféry doby. Prácu s rytmom, dynamikou, kontrapunktom aj melodickou líniou overíme vo vlastných zvukových experimentoch pod vedením hudobníka Tomáša Boroša. Vyskúšame, aký potenciál majú hudobné nástroje, precvičíme svoj sluch a hudobnú kreativitu. Vytvoríme spolu jedinečnú atmosféru, interpretáciu histórie do súčasnosti. Workshop je určený všetkým, ktorí majú chuť vyskúšať niečo nové, predchádzajúce skúsenosti s hudobnou produkciou nie sú podmienkou. Príďte s nami rozozvučať staré umenie!
R: barbora.tribulova@sng.sk
Vstupné: 3 €

Nedeľa 28. 2. | 16.00 | Berlinka

FINISÁŽ VÝSTAVY: UCHOVÁVANIE SVETA. RITUÁL MÚZEA V DIGITÁLNOM VEKU

Srdečne Vás pozývame na finisáž výstavy Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku so záverečným kurátorským slovom Alexandry Kusej a Lucie Gavulovej.

Vstup voľný