Január

Nedeľa 3. 1. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka

Vstup voľný

Nedeľa 10. 1. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: MARTIN KOLLAR. FIELD TRIP / EXKURZIA
Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví fotografický cyklus Martina Kollara

Vstup voľný

Pondelok 11. 1. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: CAMILLE CLAUDEL 1915

(Francúzsko, 2013, 95 min.)
Réžia, scenár: Bruno Dumont
Hrajú: Juliette Binoche, Jean-Luc Vincent, Robert Leroy, Emmanuel Kauffman

Bruno Dumont pokračuje v hviezdnej kariére aj svojou v poradí siedmou snímkou, čerpajúcou z diel a listov Paula Claudela a z listov i zo zdravotníckych záznamov talentovanej sochárky Camille Claudelovej (1864 – 1943). Úspešný francúzsky filmový režisér si svojimi dielami čoraz viac získava srdce divákov, ale aj uznanie a ocenenia kritikov. Úspech z MFF v Cannes ‒ nomináciu na Zlatú palmu a cenu Veľkej poroty za snímku Ľudstvo z roku 1999 ‒ zopakoval aj v roku 2006 s filmom Flandry. Svoju originalitu a výnimočnosť Dumont potvrdil aj na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne 2013, kde sa predstavil s biografickou drámou o známej francúzskej sochárke Camille Claudelovej, ktorá bola prvou študentkou Augusta Rodina, potom jeho milenkou a nakoniec pacientkou psychiatrickej liečebne v Montdevergues blízko Avignonu. Úchvatný herecký výkon Juliette Binoche a majstrovské spracovanie životného príbehu ženy-umelkyne vyniesli režisérovi nomináciu na najvyššie festivalové ocenenie ‒ Zlatého medveďa.
Na konci svojej kariéry Camille trpela zdanlivou duševnou poruchou. Prestávala veriť vo vlastné umelecké schopnosti a svojho bývalého milenca, Augusta Rodina, vinila za to, že jej urobil zo života peklo. Hoci ju jej rodina pre jej bezpečie a dobro umiestnila do psychiatrickej liečebne, Camille sa snažila presvedčiť doktora, že je duševne úplne zdravá. Život jej však v zúfalej túžbe po fyzickej i psychickej slobode a po stretnutí so svojím milovaným bratom unikal za múrmi chladnej liečebne.

Vstupné dobrovoľné

Piatok 15. 1. | 16.30 – 18.00 | EP, Berlinka

BOOKOBRAZY / JANA H. HOFFSTÄDTER: CESTA NA SVET

Stretnutie pre deti, knihy a obrazy. Každé dieťa skôr či neskôr začne zaujímať, ako sa dostalo na svet. A každý rodič skôr či neskôr narazí na otázku, ako mu to vysvetliť. Na svete je knižka pre deti a ich rodičov, ktorá citlivo odpovedá na otázky, ako sme sa dostali k mame do bruška, a kde sme boli predtým, než sme boli.

R: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 3 € / rodina

Nedeľa 17. 1. | 15.00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: UCHOVÁVANIE SVETA. RITUÁL MÚZEA V DIGITÁLNOM VEKU

Sprievodné slovo k neobyčajnej výstave, vďaka ktorému nahliadnete do zákulisia galérie a jej digitálneho obsahu

Vstup voľný

Pondelok 18. 1. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: MARIE KRØYER

(Dánsko, 2012, 100 min.)
Réžia: Bille August
Scenár: Peter Asmussen, Anastassia Arnold (knižná predloha)
Hrajú: Birgitte Hjort Sørensen, Søren Sætter-Lassen, Sverrir Gudnason

Medzinárodne uznávaný filmový režisér Bille August sa svojou poslednou snímkou Marie Krøyer vracia po 25 rokoch opäť do rodného Dánska a divákom prináša intímny príbeh ženy zo začiatku 20. storočia, inšpirovaný skutočnými udalosťami.
Bille August sa dostal do medzinárodného povedomia filmom Pelle Dobyvateľ (1987), ktorá získala na MFF Cannes Zlatú palmu a v roku 1989 mu Americká filmová akadémia udelila Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Po získaní ďalších prestížnych filmových cien za film Den goda viljan (1992, S nejlepšími úmysly) – scenár napísal Ingmar Bergman – odišiel do zahraničia a režíroval niekoľko medzinárodných koprodukčných projektov (Dom Duchov, Stopy v snehu, Bedári a i.). Za svoju celoživotnú prácu filmového režiséra bol odmenený rytierskym rádom Dánskeho a Švédskeho kráľovstva.
Augustov najnovší film rozpráva príbeh umelkyne Marie Krøyerovej (1867 – 1940), manželky mentálne chorého dánskeho maliara P. S. Krøyera, ktorá sa zmieta medzi sociálnymi rolami oddanej manželky, starostlivej matky a kreatívnej umelkyne. Na dovolenke vo Švédsku však spozná hudobného skladateľa Huga Alfvéna, do ktorého sa vášnivo zamiluje.

Vstupné dobrovoľné

Štvrtok 21. 1. | 18.00 | EP, 3. poschodie

KURÁTORSKÝ VÝKLAD: UCHOVÁVANIE SVETA. RITUÁL MÚZEA V DIGITÁLNOM VEKU

Netradične koncipovanú výstavu SNG Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku predstavia kurátorky Alexandra Kusá a Lucia Gavulová.

Impulzom k výstave bol projekt Digitálna galéria, ktorému sa Slovenská národná galéria niekoľko rokov venovala a ktorý v novembri 2015 skončil. Pri príprave výstavy bolo primárnou výzvou zodpovedať na otázky: Čo je múzeum umenia a ako v ňom môžeme využiť digitálne vymoženosti?
V technických riešeniach je dôraz kladený na prácu s aurou originálu, na atmosféru umeleckých diel v rôznorodom múzejnom prostredí a na ich posilnenie pomocou vhodne zvolenej technológie.

Vstupné 4 / 2€

Štvrtok 21. 1. | 19.30 | Berlinka

PREDNÁŠKY KATALÓG ONLINE & AUTENTICITA, ARCHIVÁLIE, ANOMÁLIE

Katalóg online: o špecifikách digitálnych galérií

Digitalizácia a publikovanie dokumentácie umeleckých diel na internete transformujú ich rolu v umeleckom diskurze. Pre orientáciu v internetovom prostredí nie je samotné fyzické umiestnenie artefaktov veľmi podstatné. Hlavným prostriedkom tu je vyhľadávač, ten pretvára všetky online galérie do jedného kontinua a dáva prioritu stránkam s unikátnymi kombináciami výrazov. Obývanie takéhoto priestoru nevyžaduje ani tak techniky "SEO" (search engine optimisation) ako zblíženie dokumentačných praktík s kurátorskými. Zdá sa, že hlavná úloha, a ostatne i moc online galérií umenia spočíva v spôsoboch, akými rekonfigurujú vzťahy medzi artefaktmi v umeleckom diskurze, ktoré skôr než konzervujú -- produkujú. S tým sa môžeme v katalógoch umenia stretnúť už minimálne od 17. storočia.

Dušan Barok sa venuje teórii, umeniu a softvéru. Je zakladajúcim členom iniciatívy pre kolaboratívny výskum umenia, médií a humanitných vied Monoskop, absolventom Piet Zwart Inštitútu v Rotterdame a doktorandom na Amsterdamskej univerzite.

Autenticita, archiválie, anomálie

Pre undergoundový film 80. rokov je príznačný odklon od verejnej sféry smerom k privátnej a komunitnej umeleckej praxi s inklináciou k paralelnému znovuvytváraniu spoločenských inštitúcií. Prednáška sa zameria formou prípadovej štúdie na princípy digitálnej mediácie dispozitívu undergroundového filmu 80. rokov do formy archívneho objektu.

Martin Blažíček je vizuálny umelec, pedagóg a kurátor. Vo svojej tvorbe sa vo forme performancií zaoberá stroboskopiou a abstraktnými témami času a priestoru v analógových a digitálnych médiách. Prednáša na FAMU v Centre audiovizuálnych štúdií, kde od roku 2012 rozvíja program pre rekonštrukciu a prezerváciu filmov českého undergroundu 80. rokov.

Tieto prednášky sú sprievodným programom výstavy SNG Uchovávanie sveta. Rituál múzea v digitálnom veku.

Vstup voľný

Nedeľa 24. 1. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka

Vstup voľný

Nedeľa 24. 1. | 15.00 – 17.00 | EP, 2. poschodie

NEDEĽA PO MODREJ: OBLAKY

Všimli ste si niekedy oblaky na obrazoch? My ich preskúmame na fotografiách Martina Kollara. Na chvíľu sa ocitneme medzi nebom a zemou a spolu odhalíme tajomstvá oblakov. Vo výtvarnej časti vyskúšame monochromatickú búrku farieb a rôznych materiálov.

R: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 4 € / rodina

Pondelok 25. 1. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: BANKSY ‒ EXIT THROUGH THE GIFT SHOP

(UK, 2010, 86 min.)
Réžia: Banksy
Hrajú: Rhys Infans (rozprávač), Banksy, Thierry Guetta, Space Invader, Jay Leno, Joshua Levine, Swoon, Zeus a ďalší

Legendárny britský street artista a graffiti writer Banksy, ktorý zatiaľ neodhalil svoju identitu, a to ani napriek nominácii na Oscara, prináša do kín provokatívny mystifikačný dokument o street artovej scéne. Excentrický francúzsky majiteľ obchodu Tonny Guetta má stovky hodín záznamov graffiti akcií, no márne pátra po tajomnom Banksym. Rozhodne sa podľa jeho vzoru stať sám kultovým umelcom. Pod pseudonymom Mister Brainwash (MBW) začne chrliť jeden artfeakt za druhým... Zábavný a vzrušujúci dokument o kulte pouličného umenia tento fenomén zároveň odhaľuje, no aj relativizuje a ironicky zhadzuje sebastrednosť niektorých umelcov. Banksy potvrdil, že rovnako ako vo svojom pouličnom umení vlastne spochybňuje aj túto scénu, a presviedča, že sa stala snobskou záležitosťou.

Vstupné dobrovoľné

Utorok 26. 1. | 18.00 | EP

KURZ PRE DOSPELÝCH: BUĎTE V OBRAZE (JANUÁR – APRÍL 2016)

Znovu otvárame úspešný formát – večerný vzdelávací kurz pre dospelých priateľov umenia zameraný na hlbšie porozumenie výtvarnému umeniu
V expozíciách, vo výstavách či v depozitároch a iných umelecky zaujímavých miestach nahliadnete počas šiestich stretnutí (každý druhý utorok) do sveta starého umenia. Objavíte rituály múzea umenia, iba pre vás bude nainštalovaný dočasný orientálny kabinet, nájdete skryté príbehy vo vnútri originálov, spoznáte tvorbu umelca v jeho ateliéri s kurátormi, reštaurátormi, prizvanými špecialistami a umelcami – a to všetko v neformálnej atmosfére večernej galérie, otvorenej len pre vás.

R: kapacita kurzu je limitovaná, preto odporúčame rezerváciu čo najskôr: kristina.paulenova@sng.sk
Cena: 95 € / osoba / kurz (6 stretnutí: január – apríl 2016, každý druhý utorok o 18.00)

Sobota 30. 1. | 14.00 | EP, 3.poschodie

WORKSHOP PRE DOSPELÝCH / ZHMOTNENÝ OKAMIH

Ak je pre človeka čosi vzácne, či už je to predmet alebo spomienka, snaží sa to čo najdlhšie si uchovať. Výstava Uchovávanie sveta je venovaná problematike digitalizácie kultúrneho dedičstva a prezentuje možnosti nových technológií. Na workshope vyskúšame fotogrametrickú metódu, ktorou získame digitálne modely pre 3D tlač. V spolupráci s FabLab. Viac info po prihlásení.

R: barbora.tribulova@sng.sk
Vstupné: 3 €

Nedeľa 31. 1. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: MARTIN KOLLAR. FIELD TRIP / EXKURZIA

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví fotografický cyklus Martina Kollara

Vstup voľný