3. 11. l Siesta v galérii: Talianska maľba

15.00 l Esterházyho palác, 2. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný (prvá nedeľa v mesiaci)

5. 11. l Martin Kollár a jeho Field Trip

18.00 l Kníhkupectvo Ex Libris v SNG + Berlinka

Uvedenie a krst novej knihy slovenského fotografa Martina Kollára, ktorú vydalo známe londýnske nezávislé vydavateľstvo MACK. Krstu bude predchádzať premietnutie krátkeho filmu o fotografovi. Knihu si môžete zakúpiť exkluzívne v kníhkupectve Ex Libris v SNG.

7. 11. l Otvorenie výstavy: Zaujatí krásou. 50. roky v dokumentárnej fotografii.

18.00 l Esterházyho palác, 3. poschodie

Slávnostné otvorenie novej výstavy kurátorov Aurela Hrabušického a Bohunky Koklesovej.

Vstup voľný

8. 11. l PARADISELOST

19.00 l Berlinka

Koncert Ruperta Hubera (klavír, elektronika) a Marolda Langer – Philippsena(spev, elektronika) predstaví časti rádioopery „PARADISELOST I-XII/ odviate naspäť do budúcnosti“, ktorá bola vysielaná v priebehu jedného roka na ORF/Kusntradio.

http://paradiselost.us

10. 11. l Brunch v SNG

10.00 - 14.00 l Berlinka

Nedeľné podujatie spája to najlepšie jedlo a umenie. Pohodový čas medzi ránom a popoludním, čas pre rodiny a priateľov, ktorého cieľom je cítiť sa dobre a vychutnávať...
O jedlo sa starajú partizáni zo Zedz ma! a my pripravujeme program. Prevedieme vás aktuálnou výstavou a postaráme sa aj o deti. V cene je aj parkovanie na Paulínyho ulici.
Pozor, kapacita je limitovaná: 40, potrebná je rezervácia a platba vopred.
Rezervácie a info: zuzana.palicova@sng.sk
Cena je 19 €. Pre deti do 12 rokov zdarma.

14. 11. l Talianska maľba: Rozprávanie pred obrazmi

18.00 l Esterházyho palác, 2. poschodie

Bližší pohľad poskytneme na tabuľovú maľbu Sv. Cecílie, ktorú dlho považovali za dielo Leonarda da Vinci. Kompozícia nereflektuje len inšpirácie z okruhu Leonarda. V rozhovore s reštaurátorkou Danicou Stojkovičovou, vedúcou Ateliéru reštaurovania závesných obrazov a tabuľových malieb na Vysokej škole výtvarných umení, preveríme rôzne aspekty pri posudzovaní originality obrazu.

Vstupné 2 € / 1 €, voľný vstup priatelia SNG, pracovníci múzeí, galérií, archívov a knižníc

15. 11. l Žirafie bookObrazy

16.00 l Ex Libris v SNG + Berlinka

Stretnutie pre deti, knihy a obrazy. Každý mesiac na deti čaká nový literárny hrdina z knižiek slovenských autorov. Cez pohybovo oživené príbehy a výtvarný workshop tentoraz preskúmame príšerky z knihy A. Salmely Žirafia mama a iné príšery s ilustráciami M. Matlovičovej.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné 4 €

16. 11. l Menju - Space edition

16.00 l Berlinka

Vesmír je pre ľudí inšpiráciou a výzvou. Čo k nemu dokážu na jednom mieste povedať umelci, vedci a technológovia? Prednášky, preformance, hudba, inštalácie, počítačové hry a iné. Starostlivo vybrané tak, aby ste sa cítili ako tam hore.
Podujatie z produkcie Mladý pes n. o.
Vstupné: predpredaj 6 € (tixy.sk), na mieste 7 €

17. 11. l Talianska maľba: Pohľad zblízka

15.00 l Esterházyho palác, 2. poschodie

Kurátorský výklad Zuzany Ludikovej
Zbierka európskeho maliarstva SNG je prezentovaná prostredníctvom stálych expozícií a výstav. Kurátori zbierok skúmajú materiály, techniky a funkcie diel, zisťujú tvorcov a pátrajú po ich význame. Od 20. júna 2013 boli prezentované výsledky týchto mnohostranných záujmov, ponúkajúc návštevníkom príležitosť študovať a dozvedieť sa viac o vybraných dielach talianskych majstrov.

Vstupné 4,50 / 2,25 €, voľný vstup priatelia SNG, pracovníci múzeí, galérií, archívov a knižníc

18. 11. l APOLLOOPERA

17.00 l Berlinka

Melodráma o bombardovaní pre zbor, dvoch hercov a jeden trombón. V predvečer premiéry vo Filharmónií uvádzame ochutnávku novej opery autorov Mareka Piačeka, Martina Ondriska, Josefa Chabroňa, Marolda Langer-Philippsena v spolupráci so zborom Slovenskej filharmónie.

www.apolloopera.net

20. 11. l Zaujatí krásou. 50. roky v dokumentárnej fotografii

17.00 l Esterházyho palác, 3. poschodie

Kurátorský výklad Aurela Hrabušického
Vstupné 4,50 / 2,25 €, voľný vstup priatelia SNG

21. 11. l Filmové podnety

18.00 l Ex Libris + Berlinka

Zahájenie prvého večera z cyklu so študentskými filmami, ktoré budú slúžiť ako podnety na diskusie so zaujímavými hosťami z rôznych oblastí. Prvý diel začíname filmom Mareka Urbana Film ako dokument. Je prezentovaná realita pravdivá? Je ľahké manipulovať obrazom či textom?

Vstup voľný

21. 11. l Thursday Art Talk: The 1950s. Slovakia in Photography

19.00 l Esterházy palace, 3rd floor

The program is dedicated to English speakers who live in Bratislava and would like to know more about Slovak visual art.
Admission 4,70 €

24. 11. l Spoločná nedeľa v galérii: Nedeľné laboratórium - labyrint

15.00 l Esterházyho palác

Spoločná nedeľa v galérii je tvorivý a zábavný rodinný program, ktorý do objavovania umenia zapája celú rodinu. Program prebieha ako dvojhodinový celok – počas neho sa tentoraz stratíme a nájdeme v spletitých priestoroch rôznych budov SNG.

Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné 8 € pre celú rodinu

24. 11. l Koncert SOLAMENTE NATURALI

18.15 l Átrium

Cyklus starej hudby na historických nástrojoch Musica poetica da camera
Program: Hudobný archív – Liptovský Hrádok.
Po minuloročnom uvedení neznámeho archívu z Rožňavy súbor pripravil v roku 2013 program zložený z hudobného archívu v Liptovskom Hrádku.
Vstupné 4 € / 2 €

26. 11. l Vetřelci a volavky + Arbor Vitae

18.00 l Ex Libris v SNG + Berlinka

Uvedenie novej knihy Vetřelci a volavky z českého vydavateľstva Arbor Vitae. Zaujímavý projekt Pavla Karousa vznikol kvôli ochrane umeleckých diel z obdobia normalizácie. Hostia Pavel Karous a vydavateľstvo Arbor Vitae. Zároveň štartujeme predvianočný výpredaj vybraných titulov z tohto jedinečného českého vydavateľstva.
Vstup voľný

27. 11. l Koncert Čokovoko

20.00 l Berlinka

Zuzana a Adéla. Najsurovějšia a nejznámejšia z hudobne nenadaných kapiel v Brne. Svoju tvorbu prirovnávajú k dopravnej nehode – väčšina ľudí sa pozerá, aj keď je potom otrasená. Zuzana a Adéla majú na konte albumy „Best of“ (2008) a „Hudba“ (2011), ten tretí nahrávajú práve teraz na jeseň. Zatiaľ nevieme či v SNG predstavia aj novinky. Asi áno. Isté je len toľko, že na nás čaká nevšedný zážitok a v dobrom slova zmysle kuriózny koncert.
Vstupné 8 € predpredaj: www.vstupenka.sk, Dr. Horák, Medená 21, Bratislava / na mieste 10 €

28. 11. l Krst knihy Liek pre Vĺčika

17.00 l Ex Libris v SNG + Berlinka

Pokrstíme krásnu novú knihu Daniely Olejníkovej Liek pre Vĺčika, ktorá je nielen pre deti. O sile priateľstva v nepohode a o tom, že cesta býva občas cieľom.

Vstup voľný

každý utorok l Utorkový ateliér

17.00 – 18.30 l Ateliér, Esterházyho palác

Strávte tvorivé popoludnie v galérii pred originálmi umeleckých diel. V jesennom kurze spolu s výtvarníčkou Kristínou Balogovou Hrončekovou a dielami talianskych majstrov preskúmate celú Itáliu, vyskúšate si netradičné výtvarné materiály, nové techniky a zrealizujete vlastné tvorivé nápady. Program pre rodičov s deťmi od 4 - 7 rokov.
Vstupné 4€ pre celú rodinu