Noc múzeí a galérií 2016

21. 5. 2016

Kaštieľ Strážky pochádza z neskorogotického obdobia, neskôr bol renesančne prestavaný. Súčasťou kaštieľa je anglický park z 19. storočia. V priestoroch kaštieľa sú stále expozície venované dielu Ladislava Mednyánszkeho, portrétnej tvorbe na Spiši a zbierka historickej knižnice.

10.00 – 24.00

Voľný vstup

PROGRAM

Premietanie filmu Mednyánszky počas celého dňa.
Vyberte sa do anglického parku, prejdite jeho chodníčkami a započúvajte sa do šumu stromov. Medzi stáročnými stromami za kaštieľom objavte šachovnicu a ponorte sa do kráľovskej hry.

Lektorované prehliadky pre verejnosť v polhodinových intervaloch

10.00 – 17.00

Vychutnajte si expozície kaštieľa! Počas prehliadky uvidíte historický portrét 17 – 19. storočia, spolu s lektorom nahliadnite do vzácnej humanistickej knižnice, prejdite miestnosťami, v ktorých spoznáte príbehy a diela významných obyvateľov kaštieľa. Posledná denná prehliadka s lektorom je o 17.00.

Tvorivo a hravo

11.00 – 15.00

Pre malých aj veľkých je na nádvorí workshop o umení. Neobmedzuj sa nemožným, neriaď sa predpísaným a pridaj sa k nám! Staň sa umelcom a vytvor originálne dielo.

Príbeh o tajomnom strážcovi

15.00

Škriatok Moták bol vždy iný, ako ostatní škriatkovia, ktorí žijú v čarovnom parku vedľa kaštieľa. Chcel byť nápomocný pri strážení pokladu, ktorý mal na starosti tajomný Strážca a tak sa stalo, že sa vzácny poklad stratil. Ponorte sa do príbehu a pomôžte poklad nájsť.

Zvláštny život Ladislava Mednyánszského

18.00, 19.30, 21.00, 22.30

„Jednou z mojich ideí vždy bolo, aby som si dokázal predstaviť kúsok prírody vo fantasticky zväčšených rozmeroch. A zvláštne je to, že pravdu vždy vidíme práve takto, lebo všetko, čo nás obklopuje, je v podstate obrovské.“ Netradičná večerná prehliadka, ktorá priblíži život výnimočného baróna Ladislava Mednyánszkeho. Účinkuje ochotnícke divadlo Malý Slavkov. Posledná netradičná prehliadka je 22.30, prehliadky nie sú vhodné pre maloletého návštevníka.