2013

5. 6. l Hudba dneška v SNG 5 – Jesus Blood Never Failed Me Yet

18.00 l Átrium

Účinkuje: studEND.doc / VENI ensemble, dirigujú Marián Lejava a Daniel Matej, umelecký vedúci
Program: Gavin Bryars, Zygmunt Krauze a i.

Vstupné 4/2 €

2014

17. 9. l Hudba dneška v SNG ‒ 9 ‒ DROMOS

18.00 l Átrium

fama Q (CZ)
David Danel, husle
Roman Hranička, husle
Ondřej Martinovský, viola
Balázs Adorján, violončelo

Program
Daniel Matej: NICE (2011) 8′
Anton Webern: Sláčikové kvarteto op. 28 (1938) 8′ 30″
Martin Marek: Dromos (2004) 11′ 30″
Witold Lutoslawski: Sláčikové kvarteto (1964) 26′

fama Q je medzinárodný sláčikový súbor, ktorý vznikol v roku 2005 v Prahe. Hráči sú členmi popredných českých orchestrov a spája ich nadšenie pre komornú a kvartetovú hudbu. fama Q uvádza pravidelne skladby súčasných autorov, tak klasikov avantgardy i tradičnejších prúdov 20. storočia (Schӧnberg, Berg, Webern, Dutilleux, Cage, Feldman, Kagel, Kurtág, Ligeti, Lutoslawski, Nono, Scelsi, Xenakis a ďalší), ako aj súčasných významných českých a európskych tvorcov (G. F. Haas, Lévinas, Husa, Kopelent, Smolka, Srnka, Graham, Loudová, Marek, Matej, Pudlák, Zemek). fama Q často premiéruje skladby mladých českých a zahraničných skladateľov (Pelo, Ho, McMullin, Adámek, Kadeřábek, Pálka, Smejkalová, Trnka) a nevynecháva ani tradičný kvartetový repertoár (Haydn, Mozart, Dvořák, Janáček, Šostakovič, Martinů a ďalší).

Kvarteto fama Q je častým hosťom pražských koncertných cyklov Přítomnost, Umělecká beseda, Krása dneška, vystúpilo na festivaloch Der Film, Contempuls, New Music Marathon, Třídení (všetko Praha), Expozice nové hudby Brno, MusicOlomouc, Forfest Kroměříž, You:rope Together (Essen), Afyonkarahisar Classical Müzik Festivali (Turecko), Večery novej hudby, SPACE Festival (Bratislava) a tiež na koncertoch v Japonsku. Členovia fama Q s radosťou prijímajú pozvania na rôzne semináre a workshopy venujúce sa interpretácii súčasnej hudby – hosťovali na HAMU Praha, VŠMU Bratislava, Univerzite Palackého v Olomouci a na svojich zahraničných cestách v Rumunsku (Bukurešť, Cluj-Napoca, Iasi) a Turecku (Afyonkarahisar). V roku 2011 sa kvarteto fama Q predstavilo poprvýkrát na niekoľkých koncertoch v Rumunsku (s dielami Kurtága, Ligetiho a Xenakisa), na turné po Slovensku a premiérovo v USA (The Phillips Collection – Washington D. C., okrem iného s profilovým programom M. Srnku), v roku 2012 predstavilo dielo Marka Kopelenta v rámci festivalu Pražské jaro a v roku 2013 hosťovalo na festivale Magister Ludi v Moskve i na prestížnych ISCM World New Music Days 2013 – Bratislava/Košice/Wien. V roku 2014 súbor fama Q účinkoval na festivaloch Smetanovské dny Plzeň a Janáčkův máj.

28. 10. l Hudba dneška v SNG – 10 ‒ PETER MACHAJDÍK & PETER GROLL

18.00 l Átrium

Pavol Varga, husle
Roman Rusnák, viola
Michal Haring, violončelo
Program: Groll, Machajdík
12. 11. l Hudba dneška v SNG – 11 – ROLLING TONES 2014

18.00 l Átrium

VENI ACADEMY – dirigenti Marián Lejava a Daniel Matej
Program: Bryars, Krauze, Ymennykh a ďalší

30. 11. 2014 l Koncert Solametne naturali: Musica poetica da camera / Hudobné rukopisy a notové archívy na Slovensku – Lubeník

18.15 l Átrium

Po uvedení zborníkov skladieb z Rožňavy (SNG, 2012) a z Liptovského Hrádku (SNG, 2013) súbor pre starú hudbu Solamente naturali uzavrie koncertný rok v galérii opäť programom neznámej hudobnej literatúry domácej proveniencie.
Špecifickosť súboru vyplýva z ojedinelého prístupu k interpretácii hudby 17. a 18. storočia. Dnes, po celosvetovom boome Early Music, už jednoducho nestačí reštaurovať starú hudbu a jej ducha. Zásadné je používanie dobových nástrojov a hľadanie inšpirácie v historických dokumentoch.

17. 12. l Hudba dneška v SNG ‒ 12 ‒ TIERKREIS

18.00 l Átrium

Helga Varga Bach, spev & Enikӧ Ginzery, cimbal
Program: Beneš, Cage, Kurtág, Matej, Stockhausen