8. 5. l FLoex

20.00 l Amfiteáter SNG (v prípade nepriaznivého počasia Berlinka)

Floex v tomto roku koncertuje minimálne, svoj čas venuje komponovaniu a nahrávaniu nového albumu. Jedným z mála a na Slovensku jediným bude koncert 8. mája v amfiteátri Slovenskej národnej galérie.

Floex sa v Bratislave predstaví v štvorčlennej koncertnej zostave. Okrem ústrednej postavy skupiny Tomáša Dvořáka je to speváčka Sára Vondráčková, klarinetista Jirka Javůrek a bubeník Marián Petržela. Koncert Floex je komplexným audiovizálnym zážitkom, autorkou kresieb je Veronika Vlková.

Floex je pôvodne Tomáš Dvořák - klarinetista, skladateľ, producent a multimediálny umelec z Prahy. Kľúčovým nástrojom v jeho tvorbe je klarinet. Je zásadný nielen z pohľadu inštrumentálneho, ale unikátne aj z kompozičného.

Floex debutoval v roku 2001 albumom “Pocustone”, ktorá spojovala v tej dobe ešte izolované štýly ako nu-jazz, elektronika a súčasná vážna hudba. Za album dostal cenu Anděl. “Pocustone” sa dostal aj do krátkeho zoznamu najdôležitejších českých albumov desaťročia.

Tomáš Dvořák pod vlastným menom skomponoval a vytvoril hudbu k svetoznámym hrám Samorost II (2006) a Machinarium (2009) pre firmu Amanita Design. “Machinarium Soundtrack“ bol vyhlásený nejlepšou hudbou k počítačovej hre v roku 2009 v prestížnom hráčskom časopise PC Gamer.

Tomáš Dvořák je aj autorom unikátnych interaktivných hudobných inštalácií, ktoré vytvoril počas štúdia na pražskej Akadémií výtvarných umení v rokoch 2002-2007.

Desať rokov po debute v roku 2011 Floex vydáva svoj druhý album “Zorya”, na ktorom ďalej skúma možnosti prepájania akustickej a elektronickej hudby. Napriek výraznej inšpirácie minimalizmom je “Zorya” Floexovým najenergetickejším dielom.

Vstupné: 7/10 €

26. 6. l DVA

20.00 l Amfiteáter/Berlinka

Akusticko-elektronické duo DVA vzniklo na jar roku 2006 v Třebechoviciach pod Orebem. Dvojica ve zložení Jan Kratochvíl (On) a Bára Kratochvílová (Ona) zhmotňuje svoje originálne hudobné vízie rôznymi prostriedkami: svoju predstavu o tom, ako má znieť tango, napĺňajú beatboxom, krehké folkové skladby zase ošperkuje klarinet. Čerpajú tiež z estetiky kabaretu nebo cirkusu. Príbehy z vlastných svetov popisujú vlastným vymysleným jazykom – práve preto sa pre ich hudbu vžilo označenie „folklór neexistujúcich národov“.

Vstupné v predpredaji 7 € (www.vstupenka.sk, Dr. Horák, pokladňa SNG), na mieste za 10 €

28. 8. l Koncert NVMERI

20.00 l Amfiteáter / Berlinka

Nvmeri sú Pišta Kráľovič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa. V spojení komplexných a pri tom jednoducho stráviteľných aranžmánov, rozpohybujúcich beatov, šumivých synťákovych plôch, psychadelických sólových úletov či Pištovho vyššie položeného hlasu je cítiť značnú inšpiráciu naprieč dekádami. Po pár rokoch existencie pod značkou The Uniques v marci 2013 nečakane kapela mení meno a vizuálny koncept. Energia a nálada však ostáva zachovaná.

Vstupné v predpredaji 5 €, na mieste za 7 €

11. 9. l Zrní

20.00 l Amfitáter, Berlinka

Skupina Zrní je najväčším čerstvým českým hudobným objavom, ktorá ale koncertuje, nahráva a zreje už dvanásť rokov. Na výslnie sa dostala len nedávno, predovšetkým vďaka víťazstvu Zlatého anděla za objav roka.

Aktuálny album “Soundtrack ke konci světa” je síce odlahčenejší ako staršie nahrávky, no na koncertoch Zrní nezaprie duchovnú a hudobnú spriaznenosť s legendami ako Radiohead a Pink Floyd.
Vstupenky: 7/10 €

27. 11. l Koncert ČokoVoko

20.00 l Berlinka

Najsurovejšie a najznámejšie z hudobne nenandaných kapiel v Brne v Berlinke. Svojrázne duo hovorí, že nerobí rap, ale hovorené slovo a spája zdanlivo nespojiteľné. Nenechajte si ujsť jediný koncert ČokoVoko v Bratislave túto jeseň.

Vstupné v predpredaji 8 € (www.vstupenka.sk, Dr. Horák), na mieste 10 €