Robert Wilson. Videoportréty

13. december 2013 - 23. marec 2014
Estreházyho palác, 2. poschodie
Kurátori: Noah Khoshbin & Matthew Shattuck
Odborná spolupráca: Petra Hanáková

Organizátori výstavy: Slovenská národná galéria, Agentúra Pavleye Art and Culture
Partner výstavy: J&T BANKA

Výstava predstaví na Slovensku po prvýkrát tvorbu slávneho divadelného režiséra a inscenátora RobertaWilsona, a to prostredníctvom výberu z jeho putujúcich Voom Portraits.

Američan Robert Wilson je umelcom mnohých umení, tvorcom vskutku intermediálnym. A aj keď jeho domovským médiom zostáva divadlo, v poslednom desaťročí sa stále častejšie objavuje aj v iných umeleckých prostrediach: tvorí vlastné inštalácie, vystavuje (a draží) rekvizity svojich divadelných predstavení alebo inscenuje výstavy iných umelcov či módnych domov (výstava Wilson – Armani v pobočkách Guggenheim). Robert (Bob) Wilson je dnes v podstate mainstreamovým multimediálnym umelcom, umeleckou celebritou prvého rangu, ktorá lieta po svete, stále viac „rozpohybovaná“ medzi divadlom, filmom a galériou. Kedysi radikálny avantgardista Wilson sa dnes venuje hlavne autorským adaptáciám klasických kusov (v Prahe nedávno inscenoval Janáčkovu Káťu Kabanovovú či Věc Makropulos Karla Čapka, chystá inscenáciu 1914).

Wilsonove portréty, vystavované najčastejšie v galériách, vždy v dokonalých aranžmá, sú pozoruhodným príkladom aktualizácie klasického žánru – upgrade-nutím portrétu novými, digitálnymi technológiami. Môžu žiariť v zatemnenej galérii (ako diela „vysokého umenia“), osvetľovať surový mestský priestor (ako reklamné light boxy), dekorovať obývačky alebo sa stať tapetou v ponuke mobilných aplikácií... S touto multifunkčnosťou – ktorej podmienkou je však, prirodzene, dokonalá technologická podpora – Wilson samozrejme počíta.

A o koho portréty vlastne ide?
Okrem starej nobility (napríklad princezná Caroline z Monaca) sú to predovšetkým portréty filmových a divadelných celebrít (Brad Pitt, Isabella Rossellini), ale i obrazy krásnych zvierat (dikobraz, puma, snežné sovy)... Tie sú paradoxne možno vznešenejšie ako portréty mediálnych hviezd.
Wilsonov extravagantný vizuálny štýl bol vždy nasýtený, plný impulzov, silne štylizovaný, campy, gýčový, svojím spôsobom. A také sú i jeho voom portréty. Ich saturovaná krása čerpá z (tradície) divadla, filmu, hudby i z výtvarného umenia. Pritom je silne digitálna, plne využíva výrazové prostriedky nových médií. Je to krása vysoko rozlíšená (high definiton), ladne spomalená (slow motion) a ideálne nakalibrovaná. Takúto high-tech výstavu sme v SNG ešte nemali.