Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie 2
Rozlúčka so stálymi expozíciami Slovenskej národnej galérie. Kurátori SNG vám naposledy – až na dobu neurčitú (alebo až do zrekonštruovania SNG) predstavia zbierky gotického, barokového umenia a umenia 19. storočia na Slovensku.
14:00 – 16:00 | Umenie 19. storočia na Slovensku: kurátorský výklad Kataríny Beňovej
Maliarske a sochárske diela autorov ako P.M.Bohúň, J.B.Klemens , K.Marko st., L.Mednyánszky, D.Skutecký, A. Strobl z obdobia rokov 1800 – 1918 sú súčasťou stálej expozície umenia 19. storočia na Slovensku. Patria do stredoeurópskeho kultúrneho prostredia od obdobia klasicizmu až po prvé príklady výtvarných avantgárd.
1. poschodie
16:00 – 18:00 | Gotické umenie Slovenska: kurátorský výklad Dušana Burana
Gotika sa v povedomí laikov teší veľkej obľube a špecialisti ju doceňujú ako jedno z období, v ktorom umenie Slovenska pomerne dlhú dobu „držalo krok“ s európskym vývinom a aktívne k nemu prispievalo. Navyše, len málokde v Európe sa zachovalo tak veľa gotických pamiatok priamo na miestach, pre ktoré boli vytvorené. I napriek tomu SNG spravuje najbohatšiu zbierku gotického umenia na Slovensku. Hoci najviac ostáva zastúpené neskorogotické oltárne umenie zo Spiša, ponúkame tiež ukážky výnimočných diel z okolia Bratislavy, či zo stredného Slovenska. Výklad sa zameriava nielen na umelecko-geografické súvislosti; rovnako sa k slovu dostanú aj otázky ikonografie, umeleckej technológie či vôbec miesta umenia (a umelca) v spoločnosti neskorého stredoveku.
2. poschodie
18:15 | MUSICA POETICA DA CAMERA Cyklus starej hudby na historických nástrojoch.
Koncert SOLAMENTE NATURALI & mladé talenty
Účinkujú: Matúš Trávniček, bas, Soma Dinyés, organ, Miloš Valent, barokové husle
Program: G. Frescobaldi, B. Montalbano, C. Monteverdi, G. Muffat, H.I.F. Biber
SNG, expozícia Umenie 19. storočia na Slovensku
1. poschodie, expozícia Umenia 19. storočia
Vstupné: 4 €
Nedeľa 3. 6.
10:00 – 11:30 | Raňajky s kurátormi stálych expozícii
Ako stála je stála expozícia? Ako často má národná galéria svoje stále expozície meniť? Prečo už desať rokov nevystavuje v stálej expozícii umenie 20. storočia? Toto je len niekoľko otázok, na ktoré s Vami budú hľadať odpovede kurátori Zbierok starého umenia SNG. V nadväznosti na neformálnu diskusiu „pri káve“ ponúkame poslednú možnosť postupnej návštevy všetkých stálych expozícií s viacerými výkladmi k jednotlivým exponátom ale tiež celým umeleckým epochám.
Letný pavilón, nádvorie Vodných kasární (mokrý variant: výtvarný ateliér OGP na prízemí VK)
11:30 – 12:00 | Fokus Dušana Burana: Zlato
Zlato patrilo od antiky k najvzácnejším, a teda aj najdrahším materiálom, ktoré sa používali v umeleckých technológiách. Zvlášť v produkcii neskorogotických oltárov zohralo zásadnú úlohu v presadzovaní novej estetiky. Na jednej strane doceňovala „metalickú“ povahu drahého a aj svetelne mimoriadne efektného materiálu; na strane druhej – práve preto – gotika zlato povýšila na nositeľa dôležitých posolstiev. Výklad ponúkne niekoľko interpretácií tohto fenoménu a nevyhne sa ani umeniu 20. storočia...
2. poschodie, expozícia Gotické umenie Slovenska
15:00 – 15:30 | Fokus Kataríny Beňovej: Ladislav Mednyánszky
Osobnosť a tvorba maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 – 1919) bude predstavená s dôrazom na obsiahlu zbierku jeho diel v majetku SNG. Obrazy, kresby a denníky odkryjú zložitý životný a tvorivý osud jedinečného maliara a modernistu prelomu 19. a 20. storočia.
1. poschodie, expozícia Umenie 19. storočia na Slovensku
15:30 – 17:30 | Barokové umenie na Slovensku: kurátorský výklad Kataríny Chmelinovej
2. poschodie
17:00 – 19:00 | Umenie 19. storočia na Slovensku: kurátorský výklad Kataríny Beňovej
Maliarske a sochárske diela autorov ako P.M.Bohúň, J.B.Klemens , K.Marko st., L.Mednyánszky, D.Skutecký, A. Strobl z obdobia rokov 1800 – 1918 sú súčasťou stálej expozície umenia 19. storočia na Slovensku. Patria do stredoeurópskeho kultúrneho prostredia od obdobia klasicizmu až po prvé príklady výtvarných avantgárd.
1. poschodie
17:30 – 18:00 | Fokus Evy S. Kotlárikovej : F. X. Messerschmidt
V rámci programu „zaostríme“ na unikátny súbor tzv. Charakterových hláv od Franza Xavera Messerschmidta preslávených vysokou sochárskou kvalitou ale najmä expresívnym zachytením rozličných prejavov ľudskej mimiky. Dielo originálne pozostávajúce z 69 búst vzniklo z väčšej časti počas umelcovho pobytu v Bratislave, dôvod jeho vzniku však napriek rôznorodým teóriám nebol nikdy presne objasnený.
2. poschodie, chodba, expozícia Barokového umenia na Slovensku
18:00 – 19:30 | Gotické umenie Slovenska: výklad Dušana Burana
Gotika sa v povedomí laikov teší veľkej obľube a špecialisti ju doceňujú ako jedno z období, v ktorom umenie Slovenska pomerne dlhú dobu „držalo krok“ s európskym vývinom a aktívne k nemu prispievalo. Navyše, len málokde v Európe sa zachovalo tak veľa gotických pamiatok priamo na miestach, pre ktoré boli vytvorené. I napriek tomu SNG spravuje najbohatšiu zbierku gotického umenia na Slovensku. Hoci najviac ostáva zastúpené neskorogotické oltárne umenie zo Spiša, ponúkame tiež ukážky výnimočných diel z okolia Bratislavy, či zo stredného Slovenska. Výklad sa zameriava nielen na umelecko-geografické súvislosti; rovnako sa k slovu dostanú aj otázky ikonografie, umeleckej technológie či vôbec miesta umenia (a umelca) v spoločnosti neskorého stredoveku
Výkladu bude predchádzať prezentácia niekoľkých ukážok progresívnych stálych expozícií viacerých európskych zbierok a krátka úvaha nad možnosťami podoby budúcich stálych expo po rekonštrukcii SNG.
2. poschodie, expozícia Gotické umenie Slovenska
VSTUP DO GALÉRIE A NA VŠETKY PODUJATIA, OKREM KONCERTU V SOBOTU 2. 6., VOĽNÝ