Letné kino Slovenskej národnej galérie

16. jún - 15. september 2012

Amfiteáter SNG, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava
Premietacie dni: utorok a sobota: 20:45
Vstupné je jednotné – 2 eurá.

Bratislava, 12.6.2012 – Amfiteáter Slovenskej národnej galérie znovu ožíva pod značkou Letné kino SNG. Cieľom je vytvorenie unikátneho filmového priestoru v centre mesta s atmosférou otvoreného premietania prepojeného s novým Letným pavilónom SNG. Divákov – vďaka mediálnej spoločnosti Film Europe – čaká približne 30 filmových predstavení mimoriadnych (nielen) európskych titulov a nebudú chýbať ani špeciálne slovenské premiéry. Dramaturgom Letného kina SNG je Peter Konečný, šéfredaktor portálu Kinema.sk a Peter Novák, šéf kinodistribúcie Film Europe Slovensko. Súčasťou programu budú aj nezávislé filmové projekty Filmtopia časopisu Kinečko a Kinokult s domovským sídlom v KC Dunaj.

Program JÚN 2012

16.6. Otvorenie Letného kina SNG – Temný úsvit | Rescue Dawn
19.6. Krst | Chrzest
23.6. Tu to musí byť | This Must Be the Place
26.6. Kým spíš | Mientras duermes
30.6. Dobrý syn | Hyvä Poika

16.6. Otvorenie Letného kina SNG – TEMNÝ ÚSVIT | Rescue Dawn

V dejinách veľkých útekov len ťažko nájdete príbeh, ktorý by sa podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, ktorý dokázal uniknúť zo zajateckého tábora uprostred nepriestupnej laoskej džungle. Príbeh tohto vojaka sa stal predlohou pre mimoriadny film legendárneho režiséra Wernera Herzoga. Dieter (Christian Bale) už od detstva sníval o tom, že sa stane pilotom. Želanie lietať v oblakoch sa mu splnilo, keď sa dostal k vojenskému letectvu. Ale hneď na svojej prvej prísne tajnej misii nad územím Laosu je jeho lietadlo zostrelené a on sa ocitá v nebezpečnej džungli ďaleko od svojej jednotky. Za krátko sa dostáva do zajateckého tábora, kde sa s pozíciou zajatca rozhodne neplánuje zmieriť. Boj o život nepozná žiadne hranice.

Rescue Dawn (USA / Luxembursko, 2006, 126 min.)
Réžia: Werner Herzog. Scenár: Werner Herzog. Kamera: Peter Zeitlinger. Strih: Joe Bini. Hudba: Klaus Badelt. Hrajú: Christian Bale, Zach Greiner, Marshall Bell, Toby Huss, Pat Healy, James Olivier

19.6. KRST | Chrzest

„Drsný, avšak veľmi ľudský príbeh súčasného varšavského podsvetia, kde vládne zákon ulice a najsilnejšieho gangu.“ Dvaja bývalí priatelia z malého mesta, ktorí sa vždy chceli dostať do veľkého sveta, sa po rokoch stretnú. Michalovi sa to podarilo – žije v luxusnom byte vo Varšave, podniká, má krásnu ženu a novonarodeného syna. Janek, jeho bývalý kumpán, prichádza z vojny, aby sa stal krstným otcom jeho dieťaťa. Kamarátova premena ho prekvapí a mnohému nerozumie. Kedysi drsný priateľ sa zmenil na citlivého človeka, ktorý sa rozplače i v okamihu, keď musí nechať utratiť chorého psa. Nič ale nie je také, aké sa na prvý pohľad javí. Michala totiž prenasleduje zločinecká minulosť: členovia jeho bývalého gangu, ktorých pred rokmi udal polícii, sa mu vyhrážajú smrťou. V obavách z budúcnosti dokonca žiada Janka, aby sa ujal jeho rodiny. Ten sa ale práve v tomto momente odhodlá k činu, ktorého dôsledky už nie je možné vziať späť.

Chrzest (Poľsko, 2010, 86 min.)
Réžia: Marcin Wrona. Scenár: Grzegorz Jankowski, Grażyna Trel, Dariusz Glazer. Kamera: Pawel Flis. Strih: Piotr Kmiecik. Hudba: Marcin Macuk. Hrajú: Wojciech Zieliński, Tomasz Schuchardt, Natalia Rybicka, Adam Woronowicz, Michał Koterski, Krzysztof Czeczot, Paweł Tomaszewski
Ocenenia: najvyššie ocenenie GRAND PRIX MFF Praha - FEBIOFEST 2011, Strieborný lev za najlepší mužský herecký výkon a najlepší strih - Poľský filmový festival v Gdyni.

23.6. TU TO MUSÍ BYŤ | This Must Be the Place

„Nikdy pre peniaze. Vždy iba pre lásku.” Chenney, bývalý zámožný rocker, je znudený a otrávený svojím životom a tak sa rozhodne odísť z domu. Rozhodne sa nájsť otcovho prenasledovateľa, bývalého nacistu a vojnového zločinca, ktorý sa ukrýva na území USA. Keď sa dozvie, že jeho otec umiera, cestuje do New Yorku, aby s ním strávil jeho posledné hodiny. Prichádza však neskoro. Tridsať rokov si boli s otcom odcudzení a otcova smrť ich zbližuje. Chenney sa dozvedá o útrapách svojho otca v Osvienčime v rukách bývalého SS dôstojníka Aloisa Müllera a je odhodlaný sa pomstiť. Vydáva sa na cestu naprieč Amerikou, aby vystopoval a čelil úhlavnému nepriateľovi svojho otca. Okrem dopadnutia Müllera sa však hlavný hrdina pomocou ľudí, ktorých stretne, snaží zmieriť so smrťou svojho otca i so svojím životom. Keď nastane deň jeho odplaty a Müllera nájde, musí sa Chenney rozhodnúť, či hľadá vykúpenie alebo pomstu.
This Must Be the Place (Taliansko / Francúzsko / Írsko, 2011, 118 min.)
Réžia: Paolo Sorrentino. Scenár: Umberto Contarello, Paolo Sorrentino. Kamera: Luca Bigazzi. Strih: Cristiano Travaglioli. Hudba: David Byrne, Will Oldham. Hrajú: Sean Penn, Frances McDormand, Judd Hirsch, Eve Hewson, Kerry Condon, Harry Dean Stanton, Joyce Van Patten, David Byrne
Ocenenia: nominácia na Zlatú palmu - festival Cannes 2011

26.6. KÝM SPÍŠ | Mientras duermes

„Denne sa prebúdzate do bezpečia svojho domova. Ale na ako dlho je bezpečný?”
César – vrátnik v bytovom dome v Barcelone s úsmevom otvára dvere nájomníkom a vybavuje ich sťažnosti. Nie je to síce tá najlepšia práca na svete, ale on o zmene miesta neuvažuje. Jeho práca mu totiž umožňuje spoznať všetkých nájomníkov domu, ich denný harmonogram a zvyky. Vie o ich príchodoch a odchodoch, pozná ich slabé stránky aj tajomstvá. Môže dokonca ovládať ich životy, jatriť otvorené rany a ponoriť sa do nich. A to všetko bez toho, aby proti nemu vzniklo akékoľvek podozrenie. Hra na mačku a na myš začína bez toho, aby obeť o tom mala najmenšie tušenie. Spoločne s filmom vychádza v Českej republike rovnomenná kniha, ktorú vydáva vydavateľstvo Argo.

Mientras duermes (Španielsko, 2011, 102 min.)
Réžia: Jaume Balagueró. Scenár: Alberto Marini. Kamera: Pablo Rosso. Strih: Guillermo de la Cal . Hudba: Lucas Vidal. Hrajú: Luis Tosar, Marta Etura, Alberto San Juan, Iris Almeida, Petra Martínez, Pep Tosar, Carlos Lasarte
Oceneia: 6 filmových ocenení a 17 nominácií. Hlavný prestaviteľ filmu Luis Tosar za svoj výkon získal aj nomináciu na GOYA AWARDS

30.6. DOBRÝ SYN | Hyvä Poika

Po škandálnej premiére utečie herečka Leila Mennerová pred novinármi s dvoma synmi na staré rodinné letné sídlo. Výbušný Ilmari je matkiným dôverníkom a ochrancom, zatiaľ čo jeho mladší brat Unto je vášnivým entomológom a samotárom. Pokojné spolunažívanie však rýchlo naruší skupina Leiliných priateľov, ktorí za nimi prídu na víkend. S nimi prichádza aj Aimo, do ktorého sa Leila zamiluje navzdory svojej snahe odolať. Ilmari však nemá rád „narušiteľov“ a to aj napriek tomu, že ho Leila uisťuje, že tento je iný ako jej predchádzajúci muži. Postupne začína mať Aimo dosť mladíkovej drzosti. Atmosféra v dome obklopenom lesmi však hustne a stáva sa mrazivou.

Hyvä Poika (Fínsko, 2011, 87 min.)
Réžia: Zaida Bergroth. Scenár: Zaida Bergroth, Jan Forsström. Kamera: Anu Keränen. Strih: Jan Forsström. Hrajú: Samuli Niittymäki, Elina Knihtilä, Eetu Julin, Eero Aho
Ocenenia: hlavná cena GRAND PRIX MFF Praha - FEBIOFEST 2012, držiteľ ocenení filmového festivalu v Chicagu

Program júl

3. 7. Bojovníčky
Kriegerin (DE), 2011, 100 min., r. David Wnendt

7. 7. Dokonalý zmysel
Perfect Sense (UK), 2011, 92 min., r. David Mackenzie

10. 7. Zajačia nora
Rabbit Hole (USA), 2010, 91 min., r. John Cameron Mitchell

14. 7. Mary a Max
(Austrália), 2009, 92 min., r. Adam Elliot

17. 7. Banksy – Exit Through The Gift Shop Banksy (USA/UK), 2010, 86 min., r. Banksy

20. 7. Zvonky šťastia
SK, 2012, r. Marek Šulík, Jana Bučka / Letná filmtópia

21. 7. Submarino
Submarino (Dánsko), 2010, 110 min., r. Thomas Vinterberg

24. 7. Občan Kane
Citizen Kane(USA), 1941, 119 min., r. Orson Welles

28. 7.Rozkaz
Käsky, FI/GR/DE, 2008, 93 min., r. Aku Louhimies

31. 7. Crulic – cesta na onen svet
Crulic – drumul spre dincolo, RO/PL, 2011, 73 min., r. Anca Damian

Program august

4.8. | sobota
Zostane to medzi nami
Neka ostane medju nama, Chorvátsko/Slovinsko, 2010, 87 min., r. Rajko Grlic
Tragikomická dráma zo súčasného Záhrebu, v ktorej sa pôžitky a priateľstvo postupne transformujú na pohŕdanie a samotu. Pôvodne sympatické postavy si koledujú o opovrhnutie, snímka však na také niečo jednoznačne nenabáda. Rajko Grlić získal na 45. MFF Karlovy Vary Cenu za réžiu.

7.8. | utorok
Blade Runner
Blade Runner, USA / Hong Kong, 1982, 117 min., r. Ridley Scott
Začiatkom 21. storočia dosiahla spoločnosť Tyrell vo výskume robotov fázu Nexus. Jej výrobky boli takmer identické s ľuďmi, nelíšili sa ani inteligenciou... Pri svojom prvom uvedení ohromil tento film divákov svojím pohľadom na budúcnosť a čoskoro sa stal obdivovaným klasickým dielom v sci-fi žánri.
11.8. | sobota
J. Edgar
J. Edgar, USA, 2011, 137 min., r. Clint Eastwood
J. Edgar Hoover založil v roku 1935 FBI (Federálny úrad pre vyšetrovanie) a súčasne bol aj jeho riaditeľom takmer 40 rokov až do svojej smrti v roku 1972 a prakticky doviedol FBI k jej terajšej pobobe. Životopisný film.

14.8. | utorok
Diaz
Diaz: Don’t Clean Up This Blood, Taliansko / Rumunsko / Francúzsko, 2012, 127 min., r. Daniele Vicari
Summit G8 v talianskom Janove v roku 2001 sa do histórie zapísal ako jeden z najkrvavejších, a to kvôli dramatickým stretom protestujúcich s talianskou políciou. Daniele Vicari vo svojej rekonštrukcii krvavých udalostí júlových protestov v Janove, ktoré následne upadli do stratena kvôli teroristickým útokom z 11. septembra v USA, proti sebe postavil mladých sympatických demonštrantov, ktorí chceli len trochu ľudskejší svet, a hordu brutalitou posadnutých policajtov, ktorí počas tej noci do krvi zmlátili a následne bezcitne vypočúvali desiatky nevinných ľudí.

17. 8. | piatok | Projekt Filmtópia
Blau Peru a ďalšie experimenty s found footage
Alex Morales a Georgi Bagdasarov (1970, 2011)

18.8. | sobota
Tanec medzi črepinami
Tanec medzi črepinami, Slovensko, 2012, 79 min.
Marek Ťapák sa vo svojom režijnom debute vracia k tradícii hudobnotanečných filmov. Dramatický príbeh o ľudskom bytí, láske, vzletoch a pádoch v strhujúcom a fascinujúcom tanci života medzu črepinami.

21.8. | utorok
Prekvapenie Letného kina

25.8. | sobota
Easy Money
Easy Money, Švédsko, 2010, 124 min., r. Daniel Espinosa
Drsný severský thriller z prostredia drogovej mafie o ľahkej ceste k lepšiemu životu, ktorá vedie do pekiel. JW je mladý, charizmatický muž, žijúci v Štokholme, ktorý má hlboko do vrecka.

28.8. | utorok
2001: Vesmírna odysea
2001: A Space Odyssey, USA/UK, 1968, 141 min., r. Stanley Kubrick

Program september

1.9.| sobota
Koniec Roberta Mitchuma / Robert Mitchum est mort (Belgicko / Francúzsko / Nórsko / Poľsko, 2011, 91 min.)
r. Olivier Babinet, Fred Kihn

4.9. | utorok
Ruská ruleta / 13 Tzameti (Francúzsko, 2006, 93 min.)
r. Géla Babluani

8.9. |sobota
História násilia / A History of Violence (USA/Nemecko, 2005, 96 min.)
r. David Cronenberg

11.9. | utorok
Prekvapenie od Alfreda Hitchcocka!

14. 9. | piatok
Letná filmtópia: Mladá filmová krv, rôzni autori, VŠMU 2012

15.9.| sobota
L’ exercice de I’État /Minister (Francúzsko, 2011, 112 min.)
r. Pierre Schœller