Letná filmtópia

Letná ochutnávka nového distribučného projektu Filmtopia. Strávte leto s filmami, ktoré inde neuvidíte v priestore v ktorom sa inokedy ako v lete neocitnete.

8. 6. | Letná filmtópia: 80 dopisů, réžia: Václav Kadrnka

20:30 | Amfiteáter SNG

Pozývame vás na letnú ochutnávku nového distribučného projektu Filmtopia. Strávte leto s filmami, ktoré inde neuvidíte v priestore v ktorom sa inokedy ako v lete neocitnete.

Začíname už tento piatok filmom českého režiséra Václava Kadrnku 80 dopisů. Jedinečné autorské dielo súčasnej českej kinematografie. Výrazne autobiografický a minimalistický film Osmdesát dopisů z obdobia normalizácie bol v časopise Cinepur označený za najpríjemnejšie prekvapenie posledných rokov.

20. 7. | Zvonky šťastia, réžia: Marek Šulík, Jana Bučka, Slovensko 2012

20:00 | Amfiteáter SNG

Dokumentárna komédia z miest, kde Kája s Darou dávajú dobrú noc .
Mariena a Roman sú bratranec a sesternica. Napriek tomu, že majú každý svoju rodinu, deti a každodenný život, sú exotmi v osade, v ktorej žijú. Spája ich spoločná vášeň, ktorá má s každodenným životom málo spoločného – obdiv k speváckym hviezdam Karlovi Gottovi a Dare Rolins. Jedného dňa sa rozhodnú, že pre nich naspievajú obľúbený hit Zvonky šťastia a spolu s vlastným vidoklipom im ho pošlú na DVD. Týmto projektom ich sprevádzajú dokumentaristi Marek Šulík a Jana Bučka. Vzniká tak vzájomná hra, v ktorej sa vymieňajú role.

17. 8. | Blau Peru a ďalšie experimenty s found footage, Alex Morales a Georgi Bagdasarov (1070, 2011)

21:00 | Amfiteáter SNG/ v prípade nepriaznivého počasia kinosála SNG

Blau Peru je pokusom "vyvolať film", privolať príbeh. Vzniknutí duchovia tancujú v rytme hudby z preparovaného gramofónu a predstavujú rôzne možnosti sledovania alebo čítania nájdeného filmu z roku 1970. Pôvodný obraz je snímaný z 8 mm filmového pásu a video - projekciou prenášaný na plátno. Hudbu k obrazovému experimentu Alex Moralesovej vytvára Georgi Bagdasarov.

14. 9. | Mladá filmová krv, rôzni autori, VŠMU 2012

21:00 | Amfiteáter SNG/ v prípade nepriaznivého počasia kinosála SNG

Posledná Letná filmtopia s názvom Mladá krv vo filme sa nesie v znamení mladých nádejí slovenského filmu. 6 študentských filmov vytvorených za posldné 2 roky je pestrým výberom z oblasti dokumentárnej, hranej aj animovanej tvorby. Spája ich hľadanie osobného a autorského postoja k verejnému priestoru a hľadanie svojho miesta v ňom cesty k tým druhým, ktorí sa v ňom nachádzajú.

Wec verejná (r. Katarína Hlinčíková, 24´24´´, FTF VŠMU 2012)
Dokumentárny film o tom, čo vypovedá stav verejných záchodov o národnej identite a kultúre.

O veciach a ľuďoch (r. Vladislava Plančíková,18´45´´, FTF VŠMU 2011)
Dokumentárny film, mozaika intímnych portrétov ľudí a vecí ktoré vlastnia alebo sú nimi definovaní.

Kino svet (r.Marek Janičík, 28´, AU Banská Bystrica)
Dokumentárna snímka o jednom z posledných dedinských kín na Slovensku, ktorého históriu a dôležitosť spoznávame cez spomienky a reálny príbehy miestnych dedinčanov.

Bublina (r.Mária Olhová,7´25´´, FTF VŠMU)
Animovaný film o bazéne a vzťahu, ktorý sa v ňom zrodil.

Prekvapenie od Matúša (r. Matúš Krajňák, 10´, 2´))
2 hrané filmy bývalého študenta FTF VŠMU (Práví chlapi) nakrútené počas štúdií v zahraničí.

VSTUPNÉ NA VŠETKY FILMOVÉ PREDSTAVENIA JE 2 €.