Noc múzeí a galérií v Slovenskej národnej galérii prinesie novinky v ponuke služieb, opäť otvorí Letný pavilón a upriami pozornosť na umelecké zbierky galérie a pripravovanú rekonštrukciu. Ako je dobrým zvykom, prinesie aj zaujímavé workshopy a výklady a celý program uzavrie párty s dobrou hudbou a vídžejingom v Berlinke.

10.00 – 24.00 l Otvárame Ex Libris v SNG!

Esterházyho palác, prízemie

Slovenská národná galéria rozširuje ponuku služieb pre svojich návštevníkov vďaka kníhkupectvu Ex Libris, ktoré v Bratislave fungovalo na rôznych miestach niekoľko rokov, aby sa teraz udomácnilo v Esterházyho paláci. Skúsený kníhkupecký nos prinesie do SNG publikácie o umení a kultúre, ale aj kvalitnú detskú a pôvodnú slovenskú literatúru.
PS: Prídu aj vzácni hostia. Nechajte sa prekvapiť!

10.00 – 24.00 l Letný pavilón #2 / Záhrada

Nádvorie Vodných kasární

Letný pavilón vstupuje do novej sezóny. Tento rok sme vSADILI na bylinky, kvety a zeleninu, pretože hlavnou témou je záhrada, pohoda a oddych v nej. Pozývame vás prísť si k nám grilovať, stretávať sa s kamarátmi či rodinou, oddychovať, hojdať sa v sieti, hrať letné a spoločenské hry.

14.00 – 18.00 l Workshopy pre rodiny s deťmi

Totemy

Vladimír Kompánek sa inšpiroval ľudovými prvkami a vytváral svoje sochy tak, akoby robil totemy alebo akoby na „špáradlo“ napichoval jednotlivé znaky a prevzaté ornamenty. Inšpirovaný/í jeho tvorbou si z polystyrénových odpadových zvyškov vytvoríme totemového bôžika domova – Penáta.

Maliar z povolania

Maľovať sa dá kdekoľvek, akokoľvek a čímkoľvek. Na výstave Medzi selankou a drámou nájdete diela mnohých tvorcov, ktorí na maľovanie použili všetko, čo našli doma alebo vo svojej práci. Aj my si vyskúšame netradičné reliéfne maľovanie pomocou rôznych nemaliarskych nástrojov.

Záhradka

Záhradka
Letný pavilón SNG ožije v lete 2013 ako Záhrada. Odneste si domov aj vy trochu jeho atmosféry a vyrobte si malú prenosnú záhradku, z ktorej vám doma vyrastie prekvapenie.

14.00 – 20.00 l Kurátorske jednohubky

Esterházyho palác, Premostenie, Vodné kasárne

V hlavnej úlohe kurátori Slovenskej národnej galérie a ich zbierky. 20 minút rozprávanie o vybranom diele, vždy v polhodinových intervaloch na rôznych miestach galerijného komplexu. Trochu starého aj nového umenia, maľba, kresba, grafika, fotka, Site-Specific inštalácia aj rodinné striebro.

14.00 h Emil Beluš: Národný dom v Banskej Bystrici (projekt k stavbe) - Viera Dlháňová

Premostenie Vodných kasární

Miesto stretnutia: Nádvorie, vchod do Vodných kasární

14.30 h Estetika miznutia Igora Kalného- Lucia Gregorová

Výstavné priestory, 2. poschodie

Kalného tvorba na papieri patrí k najdôležitejším výstupom komornej ateliérovej tvorby. Posúval hranice kresby za kresbu v zdanlivo neproblematickej hre štruktúr vybudovaných jemnými ťahmi farebných pasteliek či tušovej kresby.

15.00 h Čaro Mednyánszkeho detstva - Katarína Beňová

Študovňa archívu, 4. posch. Esterházyho paláca

Zlý zdravotný stav malého Mednynaszkého spôsobil, že bol vychovávaný ako „skleníkové dieťa“ v priestoroch kaštieľa v Strážkach, kde viac času trávil v interiéroch a zákutiach tejto unikátnej stavby. Traduje sa, že vedel skôr kresliť ako písať. Práve SNG vlastní jedinečnú kolekciu maliarových detských kresieb z rokov 1860 – 1865...

15.30 h Chodec - Vladimíra Büngerová

Letný pavilón

Socha košického sochára Juraja Bartusza znázorňuje jeho priateľa, maliara Júliusa Jakobyho. Okrem exteriéru SNG v Bratislave ju môžeme stretnúť potulkami po Košiciach. V Bartuszovej tvorbe predstavuje dôležitý medzník aj v súvislosti s archetypom múdreho starca. Dozviete sa viac o vzťahu Jakoby – Bartusz a o ďalších autorových figurálnych realizáciách aj mimo hraníc klasickej sochy.

16.00 h Sochy hlavného oltára Kostola paulínov v Marianke – Katarína Chmelinová

Vodné kasárne, 2. poschodie

O osudoch hlavného oltára z Marianky a tvorbe G. R. Donnera i jeho dielne na našom území.
Miesto stretnutia: Nádvorie, pred vchodom do Vodných kasární

17.00 h Rodinné striebro – Jana Švantnerová

Vodné kasárne, 1. poschodie

Medzi umeleckými dielami z pozostalosti barónky Margity Czóbelovej zo Strážok by si zaiste viaceré zaslúžili označenie „rodinné striebro“. Príbeh toho nášho začal v 18. storočí a pokračuje dodnes. Je veľmi pravdepodobné, že ho doma máte aj Vy.

Miesto stretnutia: Nádvorie, vchod do Vodných kasární

17.30 h O domácich miláčikoch – Eva S. Kotláriková

Esterházyho palác, 1. poschodie, výstavné priestory

Miniatúra s týmto zvieracím portrétom sa do zbierok Slovenskej národnej galérie dostala spolu s miniatúrnymi portrétmi obyvateľov kaštieľa Strážok zo začiatku 19. storočia. Dozviete sa, aké miesto má v umení zobrazovanie a symbolika zvierat s dôrazom na domácich miláčikov.

18.00 h Prvý medzi prvými. Príbeh zbierky fotografie SNG – Lucia Almášiová

Esterházyho palác, 3. posch., výstavné priestory

Predstavíme úplne prvé fotografické diela prijaté do zbierok SNG a jeho autora, ďalej stručný vývoj zbierky a jej súčasný rozsah a význam v rámci ostatných galérií a múzeí, okrajovo tiež aktuálne aktivity súvisiace s digitalizáciou a verejnou prezentáciou zbierky.

18.30 h Ľudovít Fulla: Dievča bez otca – Katarína Bajcurová

Berlinka, Esterházyho palác

„Jednohubka“ predstaví ilustrácie Ľ. Fullu k nepublikovanému románu jeho manželky Juliany Kláry, ukáže niekoľko podôb milovanej ženy v jeho umení a zároveň poskytne základný „návod“ ako okom rozpoznať pravého Fulllu od nepravého.

19.00 h Odysea jednej žiadosti o Odysea– Petra Hanáková

Premostenie Vodných kasární

Dostať sa za socializmu ku konkrétnej knihe, zvlášť ak išlo o „formalistický“ román zo Západu, nebolo vždy jednoduché. Na vlastnej koži si to vyskúšal Július Koller, keď sa v zlopovestnom roku 1977 pokúsil zohnať si oficiálnou cestou Joyceovho Odyssea (Ulysses). Zložitú byro-trajektóriu svojej (napokon nevybavenej?) žiadosti si svedomite zaarchivoval. Vzniklo akési absurdné leporelo v čistokrvnej tradícii Franza Kafku.

Miesto stretnutia: Nádvorie, vchod do Vodných kasární

19.30 h Reštaurátorske zákulisie – Petra Hoffstädterová a Dušan Buran

Reštaurátorský ateliér, administratívna budova, 5. poschodie
Priamo v reštaurátorskom ateliéri sa dozviete o diele zo 16. storočia od Majstra z Okoličného, o tom, ako sme ho získali a ako ho reštaurujeme.

INFO: z bezpečnostných dôvodov je kapacita obmedzená na 15 osôb. Prihlasovanie: zuzana.palicova@sng.sk

Miesto stretnutia: vrátnica Administratívnej budovy SNG, Riečna 1

20.00 Alexandra Kusá: Čo bude, keď to konečne bude // alebo?

Berlinka

Prezentácia projektu dlho pripravovanej rekonštrukcie areálu SNG. Premietneme a vysvetlíme architektonický koncept, lokalitný program a to za pomoci tradičných a iných názorných pomôcok – využijeme originálne pracovné modely, vizualizácie, krátku animáciu a projekty. Zatiaľ najkomplexnejšia prednáška o tom, čo bude, keď to konečne bude, pri ktorej je pýtať sa dovolené.

21.00 Výklad k výstave: Medzi selankou a drámou

2. poschodie Esterházyho paláca

Kurátorky Katarína Čierna a Alexandra Tamásová prezentujú výstavu, ktorá rozpráva príbeh zbierky insitného umenia v nových súvislostiach.

22.00 Výklad k výstave: Viliam Malík 1912 - 2012

3. poschodie Esterházyho paláca

Lektorský výklad na výstave jedného z najvýznamnejších predstaviteľov modernej fotografie na Slovensku v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 20. storočia.

22.00 SNG párty: Planéta 220 + Karaoke Tundra

Berlinka

KARAOKE TUNDRA
Karaoke Tundra je trnavský beatmaker pôvodom z Ukrajiny, ktorého netreba príliš dlho predstavovať, má za sebou množstvo releasov, remixov a kolaborácií. V jeho tvorbe je cítiť nadhľad a humor, nebojí sa hudobných experimentov. Často je označovaný za majstra zvukových miniatúr, jeho diela zriedka presiahnu dĺžku dvoch minút. Na Noci múzeí a galérií však predvedie niekoľkohodinový dj-set.

PLANETA 220

Miša Chmelíčková je grafická dizajnérka, ilustrátorka, VJ-ka a majiteľka značky Planeta 220, pod ktorou prezentuje svoju tvorbu a predáva limitované edície tričiek. VJing robila pre množstvo hudobníkov a DJov, ale pre Karaoke Tundru ešte nie a preto sa môžete tešiť na nové live visuals.