Noc múzeí a galérií 2015

Otvorené: 10:00 – 23:00

Vstupné: 0,70 € | deti do 15 rokov zdarma
zakúpená vstupenka platí na všetky podujatia v rámci programu

Program

15:30 | Kráľovská sieň

DIVADLO ZELIENKA ZVOLEN: PSÍČEK A MAČIČKA
Program pre rodiny s deťmi

Známe príbehy z knihy J. Čapka ožijú v podaní hercov divadla Zelienka. Psíček a mačička si niečo chutné upečú, napíšu list, či dokonca poupratujú a umyjú dlážku. Pritom si budú musieť dávať pozor na tetu domovníčku a zlého psa suseda.

16:30

AKO PSÍČEK A MAČIČKA NAVŠTÍVILI GALÉRIU
Workshop pre rodiny s deťmi

17.00 | 1. poschodie

ZAMODERUJ SI S NAMI

Staňte sa súčasťou živého vysielania najstaršieho internátneho rozhlasového štúdia INRO Zvolen, ktoré sa bude počas dňa prezentovať na Zvolenskom zámku. INRO si môžete naladiť na www.inro.sk.

Nová výstava

Otvorený depozitár | Stĺpová sieň
Gotické a barokové sochárstvo na Zvolenskom zámku. Intervencia skulptúry 20. storočia

16:30

KATARÍNA CHMELINOVÁ

Bohatá zbierka sochárstva SNG bude verejnosti sprístupnená v širokom zábere štýlov i námetov formou otvoreného depozitáru. Úvodný výklad kurátorky Kataríny Chmelinovej bude v rámci predstavenej kolekcie koncentrovaný na problematiku u nás mimoriadne rozvinutého barokového rezbárstva.

19:00

DUŠAN BURAN

Na pozadí menšej kolekcie sôch 14. až 16. storočia v depozitári bude Dušan Buran, kurátor zbierky gotického umenia, prezentovať štýlové princípy a funkcie stredovekej plastiky. Pri tejto príležitosti predstaví tiež profil najbohatšej verejnej zbierky gotického umenia na Slovensku.

20:30 | Stĺpová sieň

SHADOWS IN MOVEMENT

Tanečná improvizácia Denisy Benčaťovej a žiakov tanečného odboru ZUŠ Očová

21:00 | 1. poschodie – expozícia Európskeho maliarstva 16. – 19. storočia

MIROSLAV SLÚKA: „KEĎ PÁCHATEĽOM JE MALIAR“ – FORENZNÉ SVETLO V REŠTAURÁTORSKEJ PRAXI“

Reštaurátorskému zásahu predchádza reštaurátorský výskum, pri ktorom sa práca reštaurátora neraz podobá na prácu kriminalistu. Výklad Miroslava Slúku predstaví použitie jednotlivých častí bieleho farebného spektra pri reštaurátorskom výskume. Na vybraných dielach z expozícií SNG si ukážeme, ako sa pomocou forenzných svetiel dajú „vypátrať“ predošlé reštaurátorské zásahy a premaľby, ako i detaily, ktoré sú voľným okom neviditeľné.

22:00 | Stĺpová sieň

POSVIEŤME SI NA UMENIE
Svetelný workshop