December

Utorok 1. 12. – streda 2. 12. | 9.00 – 19.00 | Berlinka

PUBLIC SPACES 2015: PUBLIC SPACES IN PROGRESS

Druhý ročník medzinárodnej konferencie o verejných priestoroch Public Spaces upriami pozornosť na pripravované investície a nové strategické developerské projekty. S budovaním verejných priestorov súvisí aj úloha štátnej správy, problematika verejných súťaží a čerpanie eurofondov pri revitalizácii verejných priestorov. Okrem príspevkov zo Slovenska a z Čiech, zaznejú aj prednášky predstaviteľov zahraničných ateliérov Mandaworks zo Štokholmu, SLA Architechts z Kodane a VLAY Architects z Viedne. Súčasťou programu bude aj diskusia „V mene architektúry“.
Konferenciu organizuje Fakulta architektúry v spolupráci s Ústavom urbanizmu a územného plánovania pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.
Viac informácií o programe a registrácia: www.publicspaces.sk

Vstupné: 20 € / 39 €

Utorok 1. 12. | 17.00 | Berlinka

V MENE ARCHITEKTÚRY! TÉMA: BRATISLAVSKÉ NÁBREŽIE

Hostia: Michal Bogár, Ludovít Urban, Juraj Čorba, Zoja Droppova, Ingrid Konrad
Život pri rieke je príležitosť, o ktorú by sa veľa európskych miest pobilo, pretože nábrežia sú dôležitou scénou života každého mesta. My túto príležitosť máme. Aké má byť bratislavské nábrežie? Kto žije pri rieke a kto naopak na rieke? Máme dlhodobú víziu nábrežia? O tom, či potrebujeme veľkú urbanisticko-architektonickú súťaž na koncept nábrežia, budeme diskutovať s hosťami Michalom Bogárom, Ludovítom Urbanom, Jurajom Čorbom, Zojou Droppovou a Ingrid Konrad.
Diskusia bude zároveň súčasťou programu medzinárodnej konferencie o verejných priestoroch v Bratislave Public Spaces.

Vstup voľný

Štvrtok 3. 12. | 17.00 | Berlinka

OPEN STUDIO – FRENCH-GERMAN EDITION: FERENC GROF V DIALÓGU S MIROU KERATOVOU

V mene otca, a jeho otca a jeho otca – nasledovaná definíciou vlastencov a ochrancov, dedičstva a patriarchátu.
Ferenc Grof v rozhovore s Mirou Keratovou predstaví subjektívny pohľad na aktuálne dianie v stredoeurópskom kontexte s upriamením na súčasnú politiku Maďarska. Sám seba označuje ako „ekonomicko-kultúrneho“ migranta, zacykleného v časovej slučke na pomedzí železnej opony a Schengenského ostnatého drôtu.
Ferenc Grof je spoluzakladateľ umeleckého zoskupenia Société Réaliste, ktorého tvorba bola prezentovaná v rámci programu Open studio v septembri 2015.
Mira Keratová je historička umenia a kurátorka. Zaoberá sa súčasným umením a performatívnym umením 60. a 70. rokov 20. storočia.
Open studio je vzdelávací program Ateliéru IN pod vedením Ilony Németh (Katedra Intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave).
Open studio – Francúzsko-nemecká edícia je v roku 2015 podporovaná Francúzsko-nemeckým kultúrnym fondom. Je výsledkom spolupráce Ateliéru IN, Francúzskeho inštitútu a Goetheho inštitútu v Bratislave.
S podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Vstup voľný

Sobota 5. 12. | 15.00 – 17.30 | Berlinka

MIKULÁŠ V SNG

Príďte si vykúzliť magickú predvianočnú náladu do galérie a strávte tento čarovný čas s nami a umením. Pripomenieme si spolu príbeh svätého Mikuláša, vyhrnieme rukávy v mikulášskych tvorivých dielňach a necháme sa očariť hudbou, tancom, vôňami a svetielkami...
Pozývame rodiny s deťmi od 3 rokov. Odporúčame prihlásiť sa do 3. 12. 2015
R: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 4 € / rodina

Nedeľa 6. 12. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka

Vstup voľný

Pondelok 7. 12. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: GOYOVE PRÍZRAKY / GOYA′S GHOSTS

(Španielsko / USA, 2006, 114 min.)
Réžia: Miloš Forman
Hrajú: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgård, Randy Quaid, Blanca Portillo, Michael Lonsdale, José Luis Gómez
Film Miloša Formana inšpirovaný životom slávneho španielskeho maliara Francesca Goyu (1746 – 1828). Príbeh sa odohráva v roku 1792, keď Goya nastúpil na španielsky kráľovský dvor ako dvorný maliar. Je založený na vzťahu Goyu (Stellan Skarsgård) a jeho múzy Ines (Natalie Portman). V časoch, keď sa Európou ako morová nákaza šírila francúzska revolúcia, posilnila katolícka cirkev v Španielsku svoju moc obnovením inkvizície, čo malo zastrašiť obyvateľstvo túžiace po revolúcii a absolútnej nezávislosti od akejkoľvek despotickej autority.

Dobrovoľné vstupné

Utorok 8. 12. | 18.00 – 20.00 | EP

KURZ PRE RODIČOV / ZA DVERAMI GALÉRIE: 3. (AUTOR) (DIELO) DIVÁK

Svoje špecifiká má nielen detský výtvarný prejav, ale aj spôsob, akým deti pozerajú na umenie. Prehovára k nám na rôznych úrovniach, ktoré sú podnetom na mnoho otázok, aktivít a hier.
Našou snahou je dať rodičom návod, aby to zvládli aj sami, hocikde a kedykoľvek. Aktivity vo výstavách, diskusie s odborníkmi, hostia, práca v ateliéri, nápady na vymýšľanie doma.
R: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 10 € / osoba

Streda 9. 12. | 18.00 | EP, 1.poschodie

KONCERT HUDBA DNEŠKA V SNG 16

Program: BEFORE AND AFTER SILENCE 9 (Daniel Matej, Pedro Rebelo, Michael Vetter a i.)
Účinkujú: VENI ensemble, Daniel Matej – umelecký vedúci
V spolupráci s InMusic, o. z., s podporou MK SR, SOZA a Hudobného fondu.

Vstupné: 4 € / 2 €

Nedeľa 13. 12. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: MARTIN KOLLAR. FIELD TRIP / EXKURZIA

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví fotografický cyklus Martina Kollara.

Vstup voľný

Pondelok 14. 12. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: RENOIR

(Francúzsko, 2012, 111 min.)
Réžia: Gilles Bourdos
Hrajú: Michel Bouquet, Christa Theret, Vincent Rottiers, Thomas Dorette, Michѐle Gleizer
Film, založený na skutočnom príbehu starnúceho impresionistického maliara Pierra-Augusta Renoira (1841 – 1919) a začínajúceho filmára Jeana Renoira (1894 – 1979), je vyrozprávaný nádhernými obrazmi ponorenými do zlatej farby a vyvolávajúcimi atmosféru Renoirovej maliarskej tvorby.
Píše sa rok 1915 a maliar Auguste Renoir i jeho syn Jean sú poznačení smrťou ženy a matky zároveň. Ich životy zmení mladá kráska s ohnivými vlasmi. Stane sa posledným modelom otca Renoira, prinesie mu stratenú energiu a umeleckú inšpiráciu. V psychicky nestálom Jeanovi svojou divokosťou a neskrotným duchom vzbudí nečakané túžby i vášeň k filmovému umeniu.

Dobrovoľné vstupné

Utorok 15. 12. | 18.00 | EP, 3. poschodie, Berlinka

OTVORENIE VÝSTAVY: UCHOVÁVANIE SVETA. RITUÁL MÚZEA V DIGITÁLNOM VEKU

Vstup voľný

Streda 16. 12. | 18.00 | EP, 2. poschodie

AUTORSKÝ KOMENTÁR NA VÝSTAVE: MARTIN KOLLAR. FIELD TRIP / EXKURZIA

Prehliadka výstavy s výkladom Martina Kollara a projekcia jeho autorského dokumentárneho filmu Autoportrét (réžia, scenár, kamera M. Kollár, 2012, 10′).

Dokladom rešpektovanej pozície Martina Kollara na fotografickej scéne bola aj jeho účasť na medzinárodnom projekte nazvanom This Place, iniciovanom francúzskym fotografom Frédéricom Brennerom a podporovanom o. i. aj Metropolitným múzeom v New Yorku. Do projektu bolo vybraných 12 medzinárodne uznávaných fotografov – okrem Martina Kollara Stephen Shore, Gilles Peress, Jeff Wall, Thomas Struth, Josef Koudelka, Nick Waplington, Fazal Sheikh a ďalší, ktorí mali stráviť minimálne 6 mesiacov v Izraeli a časti Palestíny a podľa vlastného uváženia pripraviť fotografie, ktoré „sa pýtajú na esenciálne otázky o kultúre, spoločnosti, vnútornom živote jednotlivých ľudí“.
Výstava M. Kollara Field trip / Exkurzia v SNG predstavuje fotografie zo súboru, ktorý vznikal počas jeho pobytu v Izraeli od novembra 2009 do februára 2011 ako súčasť tohto prestížneho medzinárodného projektu.

Vstupné: 2 €

Nedeľa 20. 12. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví nestálu expozíciu gotiky a baroka

Vstup voľný