September

Nedeľa 6. 9. | 15:00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: BIEDERMEIER
Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu o umení a životnom štýle biedermeiera

Vstup voľný

Nedeľa 6. 9. | 15:00 – 17:00 | EP, Berlinka

BOOKOBRAZY ŠPECIÁL: CYRIL, KDE SI?
Stretnutie pre deti, knihy a obrazy. V spolupráci s Poľským inštitútom sa stratíme s malým Cyrilom. Cez pohybovo oživený príbeh sa prejdeme nielen knižnými zákutiami, ale sa aj výtvarne vyšantíme so špeciálnym hosťom – poľským ilustrátorom Bohdanom Butenkom.

Vstupné: 3 € / rodina
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Streda 9. 9. | 18:00 | Berlinka

PREZENTÁCIA PUBLIKÁCIE
KATARÍNA BAJCUROVÁ: VIERA KRAICOVÁ

Slovenská národná galéria a vydavateľ Peter Chalupa vás srdečne pozývajú na prezentáciu monografie Viery Kraicovej (1920 – 2012), poprednej slovenskej maliarky druhej polovice 20. storočia, ktorú spracovala kurátorka SNG Katarína Bajcurová. Kniha vyšla prednedávnom v bratislavskom vydavateľstve PETRUS a môžete si ju kúpiť v galerijnom kníhkupectve Ex Libris v SNG.

Hudobný hosť: Pavol Malovec
Vstup voľný

Štvrtok 10. 9. | 18:00 | EP, 3. poschodie

VÝTVARNÉ UMENIE V BIEDERMEIERI
Prednáša Katarína Beňová (SNG).

Biedermeier sa rozvinul vo viacerých prejavoch od neskorého klasicizmu, romantizmu až k realizmu. Komentovaná prehliadka výstavy bude zameraná na rôznorodé varianty maliarstva tohto obdobia, umelecké centrá, aktivity domácich (František von Balassa, Peter Michal Bohúň, Jozef Czauczik, Josef Ginovský, Jozef Božetech Klemens, František Klimkovics, Ján Rombauer a ďalší) aj zahraničných umelcov (Friedrich von Amerling, Miklós Barabás, Anton Einsle, Johan Ender, Jean Baptiste Isabey, Friedrich Lieder, Ferdinand von Lütgendorff, Jakub Marastoni, Karol Sterio, Jozef Ziegler) a úlohu objednávateľov a dobového vkusu.

Vstupné: 2 €

Nedeľa 13. 9. | 15:00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: LUX IN TENEBRIS (SVETLO V TEMNOTÁCH)
Tematický výklad v (ne)stálej expozícii gotiky a baroka o rôznorodých úlohách a symbolických významoch svetla a tmy v starom umení

Vstup voľný

Streda 16. 9. | 18:00 | Berlinka

FASHION LIVE! TALK NO 4
O tradičnej slovenskej móde a tradíciách v súčasnej móde sa budeme baviť s Evou Hasalovou (kurátorka zbierky historického textilu a odevu SNM - Historického múzea a spoluautorkou knihy Móda na Slovensku) a Sylviou Ciulisovou, ktorá stojí za značkou Slovakia Gift.

Vstup voľný

Štvrtok 17. 9. | 17:00 – 20:00 | EP, Ateliér – suterén

SOCHÁRSKY WORKSHOP S FINALISTOM CENY OSKÁRA ČEPANA 2015
Workshop povedie aktuálny finalista COČ 2015 Ján Zelinka, ktorý vás priučí klasickej sochárskej technike – odlievaniu. Počas troch hodín si vyskúšate odlievanie formy do sadry, cínu alebo olova. Budete mať jedinečnú príležitosť stretnúť sa so skúseným odborníkom a dozvedieť sa viac o jeho tvorbe.
Podujatie je sprievodným programom Ceny Oskára Čepana 2015.

Rezervácie: kuchtova@oskarcepan.sk
Vstup voľný

Štvrtok 17. 9. | 18:00 | Berlinka

V MENE ARCHITEKTÚRY!
Na jeseň spúšťame nový program „V mene architektúry!“ – diskusie s Katkou Boháčovou o architektúre, mestských priestoroch a verejných záujmoch, kde budú preberať na odbornej báze pozvaní hostia aktuálne problémy, otázky a názory. Prvá diskusia bude na tému „Slovenský pavilón na Bienále architektúry v Benátkach: Ako sa pohnúť z miesta?“.

Vstup voľný

Nedeľa 20. 9. | 11:00 – 14:00 | Berlinka

BRUNCH V SNG
Pozývame vás stráviť septembrovú nedeľu s dobrým jedlom, výhľadom na Dunaj a so zaujímavým galerijným programom v kaviarni Berlinka. Brunche sú ideálne pre partie kamarátov, pre rodiny s deťmi, pre všetkých, ktorí sa v nedeľu nechcú nikam ponáhľať.
Menu zostavuje a pripravuje tím ľudí okolo podnikov Pod kamenným stromom a Kontakt. Všetci vedia, že sa u nich varí s láskou a odteraz ju budú prinášať aj k nám do Berlinky.
Súčasťou galerijného programu je prehliadka aktuálnej výstavy s lektorkou Barborou Jurinovou a zaujímavé aktivity pripravíme aj pre vaše deti! Na septembrovom brunchi predstavíme výtvarnú kultúru a životný štýl v období biedermeiera.

Kapacita programu je obmedzená, preto odporúčame rezerváciu dopredu.
Viac informácií o programe, cene a rezervácii: zuzana.palicova@sng.sk

Nedeľa 20. 9. | 15:00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: BIEDERMEIER
Nedeľný pohodový výklad s lektorom o životnom štýle a mnohých zaujímavostiach spojených s predrevolučným obdobím 19. storočia v hornom Uhorsku

Vstup voľný

Streda 23. 9. | 17:00 | Berlinka

OPEN STUDIO – FRENCH-GERMAN EDITION
SOCIÉTÉ RÉALISTE/ FERENC GRÓF
Prednáška zakladateľa parížskeho kolektívu Société Réaliste, ktorý pracuje s politickým dizajnom, teritoriálnou ergonómiou, experimentálnou ekonómiou a sociálnym inžinierskym poradenstvom.
Open Studio je vzdelávací projekt Ateliéru Ilony Németh – IN (VŠVU).
Open studio French-German Edition získalo na rok 2015 podporu od Francúzsko-nemeckého kultúrneho fondu a je realizované v spolupráci s Francúzskym inštitútom a Goetheho inštitútom v Bratislave.
S podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Vstup voľný

Štvrtok 24. 9. | 18:00 | EP, 3. poschodie

ZRKADLO DUŠE OBYVATEĽA. NÁBYTOK A OBYTNÝ INTERIÉR V BIEDERMEIERI.
Prednáša Silvia Seneši Lutherová (Katedra teórie a dejín umenia, VŠVU). Výklad začne v átriu Esterházyho paláca, pokračovať bude na 3. poschodí.

Namiesto formálnosti uvoľnenosť a familiárnosť, namiesto symetrie komfortnosť a praktickosť. Biedermeier priniesol nový postoj k obytnému prostrediu a meniace sa životné podmienky zásadne ovplyvnili vzhľad i využitie interiéru a nábytku. V období zložitých politických a spoločenských zmien sa súkromný priestor stal útočiskom, v ktorom môže človek sledovať svoje vlastné záujmy a žiť pre seba. Biedermeierovský obytný interiér bol vnímaný ako „zrkadlo duše obyvateľa“, ako prejav individuality vlastníka. Keďže ľudia mali väčšinou bezprostrednejší vplyv na interiér než exteriér svojho domu či bytu, práve ten sa stal vizitkou ich osobného vkusu, zhmotnením ich životného štýlu a pocitu. Biedermeier priniesol novú kultúru každodennosti, domáckosti a rodinného života, ktorá sa prejavila rozvíjaním privátnych priestorov, akými sú pracovňa, spálňa a detská izba a zdôrazňovaním funkčnosti a variabilnosti nábytku. Mobiliár zároveň reflektoval potreby, zvyklosti a možnosti širšej spoločnosti, čo sa premietlo do výrazných zmien v jeho formách aj využití. Horúcou novinkou sa stali katalógy či magazíny ponúkajúce hotové kusy nábytku. Vo výrobe sa začali využívať prostriedky sériovej produkcie, zrodil sa nový fenomén „anonymného“ spotrebiteľa...

Vstupné: 2 €

Štvrtok 24. 9. | 18:30 | Ex Libris v SNG

LITERATÚRA VO VÝKLADE ALEBO INAK SA MÁM FAJN
Prvá poprázdninová Literatúra vo výklade nám prinesie takmer univerzálne otázky s úspešnou knihou Inak sa mám fajn. Tragikomická skladačka emailovej a chatovej korešpondencie mladých autoriek Terezy Oľhovej a Martiny Sľukovej, ktorú graficky doplnila Pavlína Morháčová, je plná osobných a otvorených dialógov i úvah na témy života, smrti, lásky, princípov morálky, zachovania reprodukcie, viery, hmyzu, vesmíru, šťastia a iného...
Vtipné, úprimné a spontánne. Nenechajte si ujsť príležitosť nahliadnuť do ženského sveta.
Vstup voľný

Piatok 25. 9. | 9:00 – 19:00 | Berlinka

ŠPERK STRET ’15 – SK/CZ EDITION

Prednáškový cyklus medzinárodnej šperkárskej konferencie, v ktorom sa na poli teórie aj praxe predstavia osobnosti mladej generácie slovenského a českého súčasného šperku.

Vstupné: 5 € / 3 €

Nedeľa 27. 9. |15:00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: BIEDERMEIER
Nedeľný pohodový výklad s lektorom o životnom štýle a mnohých zaujímavostiach spojených s predrevolučným obdobím 19. storočia v hornom Uhorsku

Vstup voľný

Nedeľa 27. 9. | 18:15 | EP, 1. poschodie

KONCERT SOLAMENTE NATURALI:
NEZNÁMY NÁVŠTEVNÍK U J. S. BACHA – JÁN FRANCISCI
Koncert z cyklu starej hudby na historických nástrojoch Musica poetica da camera
Autorský projekt Miloša Valenta a muzikológa Andreja Šubu venovaný menej známej osobnosti banskobystrického organistu a skladateľa Johanna/Jána Francisciho (1691 – 1758). Francisci bol priateľom Mateja Bela (na jeho pozvanie prišiel do Bratislavy), viedol korešpodenciu s Johannom Matthesonom, podľa vlastných slov navštívil vo Viedni Johanna Josepha Fuxa a Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku.
Program, pomenovaný podľa klasickej štúdie Ernesta Zavarského, prináša niektoré nové poznatky o Franciscim a spája čítanie úryvkov z jeho autobiografie (zaujímavej nielen informačnou hodnotou, ale aj literárnym štýlom) z Matthesonovej knihy Grundlage einer Ehren-Pforte (1740) s jeho zriedkavo uvádzanými dielami pre klávesové nástroje a s komornou tvorbou súčasníkov (Mattheson, Bach, Fux, hudba stredoeurópskeho regiónu).

Vstupné: 4 € / 2 €