Júl

Streda 1. 7. 2015 | 18.00 | EP, 1. poschodie

KONCERT: LEO BROUWER V SNG
SPRIEVODNÝ KONCERT 40. MEDZINÁRODNÉHO GITAROVÉHO FESTIVALU J. K. MERTZA

Účinkujú:
Bratislavské gitarové kvarteto ‒ Miloš Slobodník, Karol Samuelčík, Radka Krajčová, Martin Krajčo & Eugen Prochác, violončelo & Guitar Duo Jókaiová Hnat

Koncert je súčasťou aktivít spojených s exkluzívnou návštevou hlavného hosťa festivalu, ktorý patrí k najvýznamnejším hudobným osobnostiam 20. storočia ‒ kubánskeho skladateľa, dirigenta a gitaristu Lea Brouwera na Slovensku.

V programe odznejú kompozície skladateľa v kontexte s dielami slovenských autorov Vladimíra Godára a Ilju Zeljenku.

Súbor Bratislavské gitarové kvarteto má za sebou dvadsaťročnú históriu, koncertoval v mnohých krajinách Európy. Eugen Prochác, renomovaný slovenský violončelista, patrí k vyhľadávaným interpretom súčasnej hudby. Gitarové duo Darina Jókaiová a Dávid Hnat účinkuje od roku 2011 s repertoárom od baroka po súčasnosť, hrá na nástrojoch z dielne nemeckého majstra Curta Clausa Voigta.

Koncert sa uskutoční s finančnou podporou Hudobného fondu, v spolupráci so Spoločnosťou J. K. Mertza, BKIS a Bratislavského leta a hradných slávností Bratislava 2015.

Vstup voľný

Štvrtok 2. 7. | 17:00 | Ateliér.EM: Gorazdova 31, Bratislava

NÁVŠTEVA SOCHÁRSKEHO ATELIÉRU ERNY MASAROVIČOVEJ (1926 – 2008) S VÝKLADOM JEJ DCÉRY KATARÍNY KISSOCZYOVEJ A ĽUBY BELOHRADSKEJ

Katarína Kissoczy je iniciátorkou a organizátorkou unikátneho sochárskeho a šperkárskeho projektu SEM / Medzinárodné Sympózium Hommage à Erna Masarovičová (6 ročníkov od roku 2009) pod záštitou združenia Ateliér.EM; je absolventkou divadelnej scénografie pražskej DAMU, vo voľnej tvorbe sa venuje sochárskemu objektu a inštalácii, od 80. rokov 20. storočia je spoluúčastníčkou generačných skupinových umeleckých aktivít v Bratislave a Prahe.

Ľuba Belohradská je historička umenia, vysokoškolská pedagogička, autorka mnohých výstav a odborných textov zameraných na sochárstvo a medailu 20. storočia. Výber z bibliografie – Fraňo Štefunko (1962, 1976), Auguste Rodin (1964), Ján Koniarek (1975, 2007, spoluautorka), Erna Masarovičová (2001, 2012, spoluautorka), Hranice geometrie (2010, spoluautorka), Juraj Rusňák (2014).

Monografia Erna Masarovičová (editorka Katarína Kissoczy, texty Ľuba Belohradská, Ágnes Schramm, vydal Ateliér.EM, Bratislava 2012) získala ocenenie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2012.

Ateliér.EM: Gorazdova 31, Bratislava, tel. 0914 237 709
Voľný vstup do ateliéru pre návštevníkov podujatia 2. 7. od 15.00 do 19.00

Štvrtok 2. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: PRAMEŇ PANNY

Neobyčajne krásny, no zároveň neopísateľne krutý film Prameň panny, ktorý Bergman nakrútil na motívy švédskej piesňovej legendy z 13. storočia, rozpráva príbeh o detskej nevinnosti, rodičovskej láske k dieťaťu, o duchovnej viere, pomste a o brutalite sveta, zmietajúceho sa medzi pohanstvom a kresťanstvom.

Bohatý statkár (Max Von Sydow) posiela svoju krásnu 15-ročnú dcéru Karin do kostola zapáliť sviečky za Pannu Máriu. Na ceste, ktorá trvá jazdou na koni niekoľko dní, si naivná Karin užíva pokoj a krásu jarného lesa, až kým nenaďabí na skupinu tulákov. Ohúrení jej krásou ju znásilnia a následne zabijú. Keď zdivočení muži hľadajú úkryt pred nocou, ponúkne im ho práve hlboko veriaci statkár, čakajúci na dcérin návrat z kostola. Karinin otec sa ocitá medzi biblickým prikázaním, ktoré káže nezabiť, a nesmiernou bolesťou zo straty dcéry sprevádzanou neuhasiteľnou túžbou po pomste. Ako je možné, že Boh dopustil takúto ohavnú smrť jeho dcéry a vinníkov poslal priamo pod jeho strechu a do jeho kožušín?

Režijne i kameramansky majstrovské filmové dielo získalo v roku 1961 Oscara za najlepší cudzojazyčný film, Cenu Zlatý glóbus v tej istej kategórii a v r. 1960 Špeciálne uznanie poroty na MFF v Cannes.

Jungfrukällan (Švédsko, 1960, 89 min.)
Réžia: Ingmar Bergman. Hrajú: Max von Sydow, Birgitta Valberg, Birgitta Pettersson.
(distrib. Film Europe)

Vstupné 2 €

Nedeľa 5. 7. | 16:30 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: SOCHÁRKY

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný

Štvrtok 9. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: SUNSET BOULEVARD

Gloria Swanson ako Norma Desmond, stárnuca kráľovná nemého filmu, a William Holden ako neúspešný scenárista, upadaujúci do osídiel jej šialenstva, vytvárajú vo filme Sunset Boulevard jedny z nejpozoruhodnejších postáv filmového plátna. V podaní trojnásobného nositeľa Ceny Akadémie® Billyho Wildera sa tento bizarný príbeh stal skutočnou filmovou klasikou. Táto snímka je pomerne vzdialená Wilderovým romantickým komédiám Niekto to rád horúce alebo Nebožtíci prajú láske a patrí k tomu najlepšiemu, čo vzišlo z jeho plodnej tvorivej dielne. Počnúc nezabudnuteľnou úvodnou scénou až po nevyhnutné naplnenie tragického osudu je film dokonalou výpoveďou o temnej a zúfalej stránke Hollywoodu. Všetci túžia po niečom, čo nemôžu získať, ale so sebazničujúcim odhodlaním sa o to stále pokúšajú. Neuznávaný scenárista a zabudnutá hviezda tvoria nesúrodý, no zároveň v niečom si veľmi podobný ústredný tandem, ktorý sa bije, aj keď tuší, že nikdy nevyhrá. Toto je Hollywood a kto sa dobrovoľne položí, prestáva existovať. Wilderov nekompromisný pohľad na fascinujúci a zničujúci Hollywood spostredkúvajú tri dokonale napísané a odohrané hlavné figúry. Film končí jednou z najslávnejších scén v dejinách kinematografie, ktorá je de facto Norminým víťazstvom, aj keď zahaleným milosrdným oparom šialenstva. Norma ukončí svoj výstup: „Pán DeMille, som pripravená na detail.“… Sunset Boulevard je nadčasové filmové dielo, ktoré oslovuje ďalšie a ďalšie filmové generácie a opakovane prináša potešenie všetkým milovníkom svetovej filmovej klasiky.

Sunset Blvd. (USA, 1950, 115 min.)
Réžia: Billy Wilder. Hrajú: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim
(distrib. ASFK)

Vstupné 2 €

Štvrtok 16. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: ANTIKRIST

Jeden z najočakávanejších filmov roku 2009 vzbudil už počas svojho uvedenia na festivale v Cannes veľmi silné emócie. Ponúka totiž úplne nevšedný zážitok, ktorý hraničí s fyzickým prežitkom. Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy.

Antichrist (Dánsko / Francúzsko / Nemecko / Poľsko / Švédsko / Taliansko, 2009, 104 min.)
Réžia: Lars von Trier. Hrajú: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg
(distr. ASFK)

Vstupné 2 €

Nedeľa 19. 7. | 16:30 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: BIEDERMEIER

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu o umení a životnom štýle biedermeiera.

Vstup voľný

Štvrtok 23. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: BIELA STUHA

Kompozičným znakom a stmeľujúcim gestom čiernobieleho filmu o zvláštnych nehodách v rakúskej dedinke na začiatku 20. storočia je prísnosť, až striktnosť a askéza vlastná nielen väčšine postáv, ale aj ich tvorcovi, ktorý dokáže byť na publikum skutočne tvrdý. Film má dôkladne vystavaný scenár, napísaný s absolútnym odstupom cynicky chladného pozorovateľa, a pregnantne volené slová zatínajú do živého.

Haneke ako vyštudovaný psychológ a syn duchovného dobre vie, čo dokážu s ľuďmi urobiť potláčané pudy a neľútostne ukazuje, že človek síce môže byť civilizáciou kultivovaný, ale v niektorých obdobiach je spoločenských pravidel a príkazov toľko, že kultúra na človeku pácha skôr násilie a deformuje ho tak, až násilie začne chcieť vracať.

Majstrovstvo a podmanivosť Bielej stuhy spočíva v tom, že pri svojej úpornosti dokáže byť atraktívna. Je to detektívne mystérium a špičková dobová dráma, ktorá vťahuje divákov do deja a núti ich porozumieť jadru problému. Biela stuha pracuje ako zlovestne dokonalý stroj na terorizovanie publika, ktorý však podlieha jeho zvláštnemu kúzlu, pretože tuší, že táto lekcia má omnoho hlbší zmysel. Jej závažnosť tkvie v tom, že nás prinúti premýšľať o zdanlivej idyle a ctnostnej čistote nie ako o nejakej fasáde, ktorá chráni pred prenikaním zla navonok, ale naopak ako o podhubí, z ktorého zlo rastie.

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (Francúzsko / Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2009, 144 min.)
Réžia: Michael Haneke. Hrajú: Christian Friedel, Leonie Beneschová, Ulrich Tukur
(distr. ASFK)

Vstupné 2 €

Štvrtok 30. 7. | 18:00 | EP, 2. poschodie

LETNÝ VEČER V SNG S JAROMÍROM ZEMINOM

O diele Věry Janouškovej a českých umelkyniach na výstave Sochárky.

Jaromír Zemina je významný český historik umenia, esejista, básnik, kresliar a fotograf; pracoval v Ústave teórie a dejín umenia ČSAV (1959 – 1961), v Národnej galérii v Prahe (1961 – 1992) v zbierkach moderného umenia a zahraničnej maľby 19. a 20. storočia, prednášal dejiny umenia na katedre alternatívneho divadla a doteraz učí na katedre scénografie DAMU. Bol kurátorom mnohých výstav českého umenia v Českej republike i v zahraničí, tiež na Slovensku.

Dlhodobú pozornosť venuje tvorbe Václava Boštíka, Jiřího Johna, Adrieny Šimotovej, Aléna Diviša, ktorého objavil a zaradil do českého umeleckohistorického kontextu. Po roku 1968 nemohol verejne publikovať.

Výber z knižných publikácií ‒ Jiří John. Deset úvah o umění, o přírode, o životě a umírání (Odeon, 1988, NG Praha, 1992), Jiné texty (Torst, 2000), Lennonova zeď (Gallery, 2009), Via artis, via vitae (Torst, 2011).

Podujatie sa uskutoční v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

Štvrtok 30. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: DVA DNI, JEDNA NOC

Autorská režisérska dvojica bratov Dardennovcov už pravidelne každý tretí rok svojim divákom prináša nové celovečerné filmy, za ktoré získava prestížne filmové ocenenia. Ich parketou sú sociálne drámy s tematikou rodiny, práce či hodnoty peňazí, ktoré sa vyznačujú prenikavou realistickosťou a vierohodnosťou, ale aj úplnou absenciou filmovej hudby, dotvárajúcej atmosféru udalostí. Diváci sa tak môžu nerušene sústrediť na bezchybné herecké výkony zväčša neprofesionálnych či menej známych hercov. Nominácia na Zlatú palmu z MFF Cannes, ale aj cena za Najlepší film z MFF v Sydney pre snímku Dva dni, jedna noc, sú dôkazom, že belgické režisérske duo dokáže zaujať nielen divákov, ale aj svetoznámych filmových kritikov.

Sandra pracuje v miestnej solárnej elektrárni a práve sa zotavuje z depresií, ktoré boli dôvodom jej častej absencie v práci. Vedenie spoločnosti nemá záujem o takýchto zamestnancov, no nechce vystupovať v zlom svetle. Finálne rozhodnutie o Sandrinom osude tak necháva na jej kolegoch, ktorí majú určiť, či Sandra o prácu príde alebo nie. Ak áno, budú si môcť ponechať svoje ročné bonusy vo výške 1000 Eur, a ak nie, tak o ne prídu. Sandra sa nevzdáva a počas dvoch dní a jednej noci sa zo všetkých síl snaží presvedčiť kolegov, aby sa rozhodli v jej prospech. Sandrina prosba je jednoduchá: “Neľutujte ma! Len sa skúste vžiť do mojej situácie.“

Hlavnú postavu vo filme presvedčivo stvárnila francúzska herečka Marion Cotillard, ktorá sa tak zaradila k malej hŕstke známých a zároveň oceňovanejších hercov (Olivier Gourmet, Jérémie Renier a i.), vystupujúcich vo filmoch bratov Dardennovcov.

Deux jours, une nuit (Belgicko/Francúzsko/Taliansko, 2014, 95 min.)
Réžia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne. Hrajú: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Olivier Gourmet.
(distr. Film Europe)

Vstupné 2 €