November

Štvrtok 5. 11. | 18.00 – 20.00

KURZ PRE RODIČOV / ZA DVERAMI GALÉRIE: 2. (AUTOR) DIELO (DIVÁK)

Každý rodič sa rád pochváli či vopred „odsúdi“ svoje dieťa vyhlásením „nevie kresliť“ alebo „veľmi pekne kreslí“. Aj túto zručnosť a jej vývoj je dobré poznať a pozerať sa na detský výtvarný prejav s poznaním špecifík jeho tvorcu, vedieť jeho dielo zhodnotiť a reflektovať. Aktivity na výstavách, diskusie s odborníkmi, hostia, práca v ateliéri, nápady na vymýšľanie doma.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné: 10 € / osoba

Štvrtok 5. 11. | 18.00 | Berlinka

KATEŘINA ŠEDÁ: TRŽNICA BOJART

Prezentácia videodokumentácie projektu Kateřiny Šedej, spoločenskej hry Tržnica Bojárt, ktorá sa konala v rámci programu tranzit.sk v máji 2015 v tržnici na Trnavskom mýte v Bratislave. Súčasťou večera je aj diskusia s Kateřinou Šedou, kurátorkou projektu Lýdiou Pribišovou, účastníkmi súťaže a s trhovníkmi. Autorka predstaví i niekoľko ďalších vybraných projektov.

Vstup voľný

Nedeľa 8. 11. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NAČO TO VŠETKO?

Diela v Nestálej expozícii pôvodne plnili iné funkcie v inom type prostredia. Tematický výklad netradične priblíži kontext gotických a barokových diel z obdobia ich pôvodného umiestnenia.

Vstup voľný

Pondelok 9. 11. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: HĽADANIE VIVIAN MAIER

Finding Vivian Maier (USA, 2013, 83 min.)
Réžia: John Maloof, Charlie Siskel. Hrajú: Vivian Maier, John Maloof, Daniel Arnaud a ďalší
Úvod pred filmom: Peter Konečný

Príbeh záhadnej ženy nás zavedie do ulíc New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do svojej smrti v roku 2009 nafotila vyše 100 000 dych vyrážajúcich fotografií. Žiadnu z nich však za svojho života nikomu neukázala. Fotografie strávili desiatky rokov v zaprášených škatuliach a objavili ich čírou náhodou. Ich umelecká hodnota však bola taká, že Vivian Maier je dnes považovaná za jednu z najvýraznejších osobností svetovej fotografie 20. storočia. Vďaka presnosti, s akou zachytávala spontaneitu pouličných javov, ju prirovnávali k Henri Cartier-Bressonovi a ďalším fotografom tejto kategórie. Jej samotársky život však ostal opradený tajomstvom. Kým vlastne bola táto svojrázna vychovávateľka? Prečo pred ostatnými tajila svoju najväčšiu vášeň? Mozaika jej fascinujúceho života je vyskladaná z nepublikovaných fotografií, filmov a rozhovorov s desiatkami ľudí, ktorí si mysleli, že ju dobre poznali. Film Hľadanie Vivian Maier je strhujúcim, ale najmä pravdivým príbehom o čudáckej a uzavretej žene, ktorá disponovala takým nadaním a empatiou, že fotografie, ktoré nikdy nikomu neukázala, dnes dobýjajú najprestížnejšie výstavy na celom svete a budú zachované ako cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Utorok 10. 11. | 17.00 | Berlinka

OPEN STUDIO: DORA GARCÍA (ES) V ROZHOVORE S KATALIN TIMÁR (H)

Španielska umelkyňa Dora Garcia (* 1965, Valladolid) využíva ako jednu z hlavných umeleckých stratégií narúšanie reality a konvencií, ktoré určujú tradičné vnímanie výstavy umenia a nášho každodenného správania. Spochybňovaním očakávania verejnosti, nanovo skúma parametre, ktoré definujú povahu umeleckého zážitku. Jej tvorba pozostáva prevažne z performancií, inštalácií, prednášok, textových prác a fotografií, vytvára tak stav nejasnosti, ktorý stiera hranice medzi autorom & hercom, realitou & fikciou a umením & životom.

Katalin Timár (* 1962, Budapešť) je kurátorka a teoretička umenia. V súčasnosti pôsobí ako kurátorka v Ludwig Museum v Budapešti a ako profesorka na Universite v Pécsi na Fakulte vizuálneho umenia. V rokoch 1999 – 2001 bola zakladujúcou členkou skupiny pre výskum teórie súčasného umenia, založenej v rámci Fakulty estetiky (ELTE Budapesť). Ako kurátorka pracovala na mnohých medzinárodných projektoch, v roku 2007 bola kurátorkou maďarského národného pavilónu na benátskom Bienále, ktorý získal cenu Zlatého leva za najlepší národný pavilón. Zaoberá sa témami ako fotografia a publikum, post-kolonialistické a rodové štúdie.

Open Studio je vzdelávací program Ateliéru IN – Ilona Németh (Katedra Intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave). S podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Vstup voľný

Streda 11. 11. | 18.00 | EP, 2. poschodie

KURÁTORSKÝ KOMENTÁR AURELA HRABUŠICKÉHO: MARTIN KOLLAR. FIELD TRIP / EXKURZIA

Medzinárodne uznávaný slovenský fotograf Martin Kollar vystavuje fotografie zo súboru, ktorý vznikal počas jeho pobytu v Izraeli od novembra 2009 do februára 2011 ako súčasť medzinárodného projektu This Place. Kurátor výstavy Aurel Hrabušický charakterizuje Kollarove snímky ako výrazne odlišné od fotografií jeho kolegov: „Namiesto ,živej akcie’ alebo nasnímania miest poznačených vojnou a terorizmom vidíme skôr následky konfliktov, ich dlhodobý dosah na spôsob života obyvateľstva.“

Vstupné: 4 € / 2 €

Piatok 13. 11. | 16.30 – 18.00 | Berlinka

BOOKOBRAZY | JOZEF LENHART: LEGENDA O CINKA PANNE

Kým sa ostatné dievčatá hrali s bábikami, Cinka Panna hrala na husle. Povesti o slávnej husľovej virtuózke a cigánskej primáške Cinka Panne plné spevu a tanca rozozvučia celú Berlinku!

Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 3 € / rodina

Nedeľa 15. 11. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: FIELD TRIP / EXKURZIA

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví fotografický cyklus Martina Kollara

Vstup voľný

Pondelok 16. 11. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: VLNA VS. BREH

Vlna vs. breh (SR / ČR, 2014, 88 min.)
Réžia: Martin Štrba. Účinkujú: Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík a ďalší

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník sa stretli na začiatku 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej FAMU a do umeleckej fotografie vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Vytvorili výnimočnú generáciu, ktorú kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“. Ich neprehliadnuteľné dielo dodnes ovplyvňuje vývoj fotografie v Čechách aj na Slovensku. Sú úspešní aj za hranicami, mnohí sa vrátili domov, aby svoje skúsenosti ďalej odovzdávali mladej generácii. Martin Štrba v svojom režijnom debute navštevuje a spovedá priateľov a umeleckých súpútnikov, rekonštruujúc atmosféru doby, ktorá umožnila vznik fenoménu Slovenskej novej vlny. Čosi také sa udeje zriedka, o to vzácnejšie je, keď sa v rovnakom čase a na rovnakom mieste začne kumulovať a znásobovať tvorivá energia medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a pohľad na svet. Vznikol netradičný dokument, ktorý sleduje invenciu, hravosť, inscenačné a výtvarné postupy fotografickej tvorby svojich aktérov.

Štvrtok 19. 11. | 17.00 | Berlinka

MEDZINÁRODNÝ FESTIVAL POÉZIE ARS POETICA 2015: OSLOBODENIE POÉZIOU

Ars Poetica 2015 je oslavou kvalitnej svetovej poézie na Slovensku. Festival predstaví 21 popredných básnikov z celého radu krajín v spojení s originálnym VJ-ingom, recitáciou pôvodných prekladov, koncertmi a špeciálnym filmovým programom. Jedným z highlightov aktuálneho 13. ročníka je „horizont Čína“, keď sa v Bratislave predstavia hneď štyria súčasní nezávislí básnici z tejto krajiny. Atmosféru čínskej kultúry intenzívne sprítomní aj originálne tanečné multimediálne performance. V Café Berlinka, popri experimentálnych filmoch, festival prinesie exkluzívne stretnutie s poprednými básnikmi platformy Versopolis, jedinej svojho druhu v celej Európe.

Vstup voľný

Nedeľa 22. 11. | 11.00 – 14.00 | Berlinka

BRUNCH V SNG

Pozývame vás stráviť novembrovú nedeľu s dobrým jedlom, výhľadom na Dunaj a zaujímavým galerijným programom v kaviarni Berlinka. Brunche sú ideálne pre partie kamarátov, pre rodiny s deťmi, pre všetkých, ktorí sa v nedeľu nechcú nikam ponáhľať.

Menu zostavuje a pripravuje tím ľudí okolo podnikov „Pod kamenným stromom a Kontakt“. Všetci vedia, že sa u nich varí s láskou a už pár mesiacov ju prinášajú aj k nám do Berlinky.
Súčasťou galerijného programu je prehliadka aktuálnej výstavy a zaujímavé aktivity pripravíme aj pre vaše deti! Novembrový brunch nás zavedie do nestálej expozície.

Kapacita programu je obmedzená, preto odporúčame rezerváciu dopredu.
Cena: 20 €, deti do 12 rokov vstup voľný
Viac informácií o programe a rezervácia: zuzana.palicova@sng.sk

Nedeľa 22. 11. | 15.00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví Nestálu expozíciu gotiky a baroka.

Vstup voľný

Nedeľa 22. 11. | 15.00 | EP, 2. poschodie

NEDEĽA PO ZELENEJ: SUCHO NA PLANÉTE ZEM

Fotografie súčasného fotografa Martina Kollara ponúkajú nielen pohľad do každodenného prostredia. V jeho kompozíciách podobných starému umeniu sa zameriame na to, kde všade je naša Zem zelená.

Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 4 € / rodina

Pondelok 23. 11. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: NOVÝ ŽIVOT

Nový život (SR / ČR, 2012, 77 min.)
Námet, scenár a réžia: Adam Oľha. Účinkujú: rodina Oľhovcov

V roku 2005 sa otec dokumentaristu Adama Oľhu rozhodol opustiť svoju ženu a šesť detí a začať nový život. Adam ako najstarší zo súrodencov a posledný muž v rodine skúma otcove staré obrazové záznamy, porovnáva ich zo súčasnosťou a pokúša sa zistiť, čo viedlo k tejto radikálnej zmene. Mapuje vzťah rodičov od jeho začiatku, odhaľuje problémy v komunikácii medzi mužom a ženou a pozoruje, ako sa problémy rodičov odrazili v živote jeho sestier.

Utorok 24. 11. | 17.00 | Berlinka

OPEN STUDIO – FRENCH-GERMAN EDITION: MARIE CANET (FR)

Maria Canet, nezávislá kurátorka, filmová kritička a teoretička, historička umenia, pôsobí ako profesorka estetiky na Lyon's École Nationale supérieure des Beaux-Arts. Spolupracovala s mnohými inštitúciami ako napríklad Centre Pompidou (Architecture de film en 2011), South London Gallery (Back and Forth, 2013), Tate Modern London (The Square, the Line and the Light, 2010) a Frac Aquitaine (Ahoy, an Island!, 2011). V roku 2011 vydala Posture and High Heels (Toasting Agency / Strenberg Press), v 2015 Bruno Pelassy, Aids, Death, Cinema.

Open Studio je vzdelávací program Ateliéru IN – Ilona Németh (Katedra Intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave)
Open Studio – francúzko–nemecká edícia je od roku 2015 podporovaná francúzko-nemeckým kultúrnym fondom. Je výsledkom spolupráce Ateliéru IN, Francúzskeho inštitútu a Goethe inštitútu v Bratislave. S podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Vstup voľný

Streda 25.11. | 20.00 | Berlinka

KONCERT: ARCHÍVNY CHLAPEC + JAMES HARRIES + ŽIVÉ KVETY

Indiefolkový pesničkár James Harries z anglického Manchesteru predstaví na bratislavskom koncerte svoj tohtoročný nový album Until the Sky Bends Down. Headlinerom koncertného večera bude bratislavská folkrocková legenda, skupina Živé kvety so svojím akustickým programom. Špeciálnym hosťom koncertu bude slovenský pesničkár Archívny chlapec.

Vstupné: v predpredaji za 7 € ( sng.interticket.sk), 10 € na mieste

Štvrtok 26. 11. | 18.30 | Ex Libris v SNG

STRASTI A SLASTI DOMÁCICH KNIŽNÍC S VLADIMÍROM MICHALOM A JURAJOM HEGEROM

Akú knižnicu má doma kníhkupec či vydavateľ ? Čo všetko sa ocitá v ich policiach? Ako si ich budujú, čo v nich nesmie chýbať a prečo? Je dôležité budovať si domácu knižnicu?
Nahliadneme nielen do súkromia, ale aj do literárneho vkusu špeciálnych hostí. Príďte sa inšpirovať a pobaviť príbehmi súkromných knižníc. Tento raz s vydavateľom najväčšieho slovenského vydavateľstva Slovart Jurajom Hegerom a majiteľom kultového kníhkupectva Artforum Vladimírom Michalom.

Vstup voľný

Sobota 28. 11. | 16:00 | Berlinka

KRST MONOGRAFIE IMRICH VANEK A PREZENTÁCIA FILMU ZLÁTENÁ CESTA

Srdečne vás pozývame na krst monografie Imrich Vanek a prezentáciu filmu Zlátená cesta.

Imrich Vanek (20.3.1931 – 5.10. 2015)
vyštudoval keramiku na VŠUP v Prahe. Od 60. rokov používal inovatívne postupy vo voľnej aj monumentálnej tvorbe. Hlinu chápal ako sochárske médium a využíval všetky jej možnosti, okrem modelácie aj výraznú farebnosť keramických glazúr. Integroval sochu, maľbu a kresbu. Imrich Vanek sa do roku 1989 venoval predovšetkým monumentálnej tvorbe do architektúry, mnohé diela boli v nasledujúcich desaťročiach zničené.

Monografia mapuje celoživotnú tvorbu autora. Vyšla v roku 2015, tesne pred smrťou Imricha Vaneka. Autorkou textu je Sabina Jankovičová.

Film Zlátená cesta vznikol pre Galériu v Nových Zámkoch pre galériu a región ako oral history dokuyment. Film je záznamom rozhovoru Magdalény Klobúčníkovej, riaditeľky Galérie v Nových Zámkoch, je to statické rozprávanie prekrývané obrazmi.

Autorkou scenára je Magdaléna Kobúčníková, filmoval Pavol Vician, postprodukcia Ján Čičátka (filmári z Nových Zámkov)

Vstup voľný

Nedeľa 29. 11. | 15.00 | EP, 2. poschodie

SIESTA V GALÉRII: FIELD TRIP / EXKURZIA

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví fotografický cyklus Martina Kollara.

Vstup voľný

Nedeľa 29. 11. 2015 | 18.15 | EP, 1. poschodie

KONCERT: SOLAMENTE NATURALI

Program: Slovenské Vianoce. Zrunek – Missa pastoralis. Slovenské pastorely.

V ďalšom koncerte cyklu starej hudby na historických nástrojoch Musica poetica da camera súbor Solamente naturali uvedie tvorbu františkánskeho hudobníka obdobia baroka na Slovensku, Juraja Zruneka (1736 – 1789). Hoci bol rodák z Moravy, ako skladateľ, organista a hudobný pedagóg pôsobil len v slovenských františkánskych kláštoroch (v Žiline, Beckove, Kremnici, Bardejove, Okoličnom, Prešove, Nižnej Šebastovej a iných).

Vstupné 4 € / 2 €

Pondelok 30. 11. | 19.00 | Berlinka

ZIMNÉ KINO SNG: ZVÄČŠENINA

Blowup (Taliansko / Veľká Británia, 1966, 111 min.)
Réžia: Michelangelo Antonioni. Hrajú: David Hemmings, Vanessa Redgrave, Sarah Miles, Jane Birkin
Úvod pred filmom: Peter Konečný

Zväčšenina nám priblíži jeden deň v živote slávneho fotografa. Na prvý pohľad bežných 24 hodín s každodenným zhonom umelca, ktorý svet okolo seba vníma iným okom ako menej citlivý človek. Predsa len sa však práve v tento deň stane niečo, čo vybočuje z normálu, čo ešte viac naruší vnútornú rovnováhu na prvý pohľad sebavedomého, avšak vo svojej podstate neistého Thomasa. Navyše sa sledovaním jeho ciest dostávame priamo do centra londýnskeho života polovice šesťdesiatych rokov, teda do sveta, kde vládne „tvrdá“ muzika, drogová kultúra, neviazaný spôsob života. A chtiac-nechtiac ho vnímame Thomasovými očami.