Október

Štvrtok – piatok | 1. 10. – 2. 10. | Berlinka

MEDZINÁRODNÉ KOLOKVIUM: DOMÁCE A EURÓPSKE SÚVISLOSTI BIEDERMEIERA

Sprievodným programom výstavy Biedermeier je medzinárodné kolokvium, na ktoré prijali pozvanie odborníci na túto problematiku zo Slovenska aj zo zahraničia. Organizuje ho Slovenská národná galéria a Katedra dejín výtvarného umenia, Filozofická fakulta UK v Bratislave. Počas dvoch dní budú reflektované témy týkajúce sa interpretácie biedermeiera vo výtvarnom a úžitkovom umení, v zberateľstve i dobovej móde. Kolokvium bude primárne zamerané na problematiku biedermeiera na Slovensku a jeho kontextu v rámci strednej Európy.

Štvrtok 1. 10. | 18:00 – 20:00 | EP

ZA DVERAMI GALÉRIE | TVORIVÉ KURZY PRE RODIČOV

Každý rodič sa rád pochváli, či vopred „odsúdi“ svoje dieťa vyhlásením „nevie kresliť“, alebo „veľmi pekne kreslí“. Aj túto zručnosť a jej vývoj je dobré poznať a omnoho dôležitejšie je vedieť sa o všetkých obrazoch v oku s deťmi rozprávať, hodnotiť ich, vedieť sa zorientovať v množstve vizuálnych podnetov, ktoré na nás každodenne číhajú. Veľa rodičov by aj chcelo, ale nevie ako na to. Dáme vám návod, aby ste to zvládli aj sami, hocikde a kedykoľvek. Aktivity vo výstavách, diskusie s odborníkmi, hostia, práca v ateliéri, nápadmi na vymýšľanie doma.

Vstupné: 10 € / osoba
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Nedeľa 4. 10. | 15:00 | EP, 1. poschodie

SIESTA V GALÉRII: NESTEX

Nedeľný pohodový výklad s lektorom v (ne)stálej expozícii gotiky a baroka.

Vstup voľný

Utorok 6. 10. | 18.00 | Berlinka

PREDNÁŠKA DR. FRANTIŠKA MAKEŠA: METÓDY A POSTUPY REŠTAUROVANIA (EXPLIKÁCIA NA ZBIERKACH ZÁMKU SKOKLOSTER)

Dr. František Makeš (* 9. decembra 1931, Zlín) je maliar, reštaurátor, chemik, nositeľ najvyššieho vyznamenania švédskeho kráľa Carla Gustava XVI. za záchranu európskeho kultúrneho dedičstva, ocenenia českého prezidenta Václava Havla a Ceny ministra zahraničných vecí ČR Gratias Agit za šírenie dobrého mena Českej republiky v zahraničí.

Vyštudoval maliarstvo a reštaurovanie na Akadémii výtvarných umení v Praze (prof. M. Holý, prof. B. Slánský) a polarografiu na Karlovej univerzite. V 60. rokoch 20. storočia sa podieľal na reštaurovaní malieb Obrazárne Pražského hradu, pre Národnú galériu v Prahe vytvoril kópiu obrazu Svätý Hieronymus od Majstra Teodorika. Od roku 1968 žije vo Švédsku, kde absolvoval štúdium vedeckých metód reštaurovania na univerzite v Göteborgu a obhájil dizertačnú prácu o enzymatických reakciách na umeleckých dielach, ktorá zaznamenala veľký medzinárodný ohlas. 25 rokov pôsobil ako hlavný konzervátor a reštaurátor švédskych kráľovských zbierok. O.i. reštauroval aj tzv. Rudolfínsku zbierku, ktorá bola v čase Tridsaťročnej vojny odvezená z Čiech, v jej rámci aj slávny Arcimboldov portrét Rudolfa II. (Záhradník).

František Makeš je objaviteľom biochemických metód využívajúcich enzýmy pri reštaurovaní a analýze umeleckých diel. V Slovenskej národnej galérii priblíži východiská a metódy svojej práce.

Vstup voľný

Tuesday, October 6 | 6.00 PM | Esterházy palace, 3rd floor

TALKING ART: BIEDERMEIER

Join us after hours to get a special look at what we do and how we approach the work of bringing great art and culture to our patrons. The curatorial trio Katarína Beňová, Jana Švantnerová and Silvia Seneši Lutherová is going to introduce you to the stories of the era - what was the society like back then, the way people lived those days, how the art reflected the political and social circumstances.
Talking about art is unthinkable without a glass of wine. Thus the talk will be accompanied by a wine tasting introducing small local wineries from Strekov region.

Admission: 9 €
Reservation recommended
R.S.V.P.: zuzana.palicova@sng.sk

Štvrtok 8. 10. – nedeľa 11. 10.

BLAF / BRATISLAVA ART FESTIVAL 2015 V SNG

SNG sa už tradične zúčastní podujatia BLAF – Bratislava Art Festival, festivalu vizuálneho umenia, na ktorom môže návštevník zažiť, pochopiť, vnímať a diskutovať o umení.

Vstup voľný

Otváracia doba počas festivalu BLAF 2015:
Štvrtok 8. 10.: 12:00 – 20:00
Piatok 9. 10.: 10:00 – 20:00
Sobota 10. 10.: 10:00 – 24:00
Nedeľa 11. 10.: 10:00 – 18:00

Sobota 10. 10. 2015 | 16.00 | EP, 2. poschodie

LITERATÚRA NA VÝSTAVE SNG: HOSŤOM VEČERA JE VLADIMÍR HAVRILLA

V prítomnosti Vladimíra Havrillu, výtvarníka, spisovateľa a filmára, budeme s ďalšími hosťami ‒ Fedorom Matejovom, Dušanom Brozmanom a Evou Filovou ‒ rozprávať o jeho literárnej, výtvarnej a filmovej tvorbe. Súčasťou bude čítanie z poviedok Vladimíra Havrillu a projekcia jeho autorských filmov.
Podujatie sa uskutoční na výstave Rekonštrukcie, ktorá popri iných predstaví aj dielo Vladimíra Havrillu zo zbierky SNG v úvode Petry Hanákovej.
Program je súčasťou festivalov BLAF a Dni literatúry 2015.

Vstup voľný

Sobota 10. 10. 2015 | 19.00 | EP, 3.poschodie

KURÁTORSKÝ VÝKLAD: BIEDERMEIER

Komentovaná prehliadka s kurátorkou Katarínou Beňovou na výstave Biedermeier, ktorou pokračuje Slovenská národná galéria v mapovaní ťažiskových tém z umenia 19. storočia.

Vstup voľný

Streda 14. 10. | 18:00 | Berlinka

FASHION LIVE! TALK NO. 5

Témou piateho Fashion LIVE! talku bude branding vo fashion.

Vstup voľný

Štvrtok 15. 10. 2015 | 18.00 | prednáša Eva Hasalová (SNM – Historické múzeum, Bratislava)

ROZUM A CIT
FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE ODIEVANIE A MÓDU V 20. – 40. ROKOCH 19. STOROČIA

Turbulentné obdobie vyznačujúce sa aj v odievaní a móde výraznou ambivalentnosťou kultúrnych zdrojov ústiacou do viacerých štýlov, paralelných alternatív. Nové technológie a materiály, zjednodušená mobilita noviniek a ľudí – to sú príklady mohutného pohybu, ktorý vyvolal priemysel. Nositeľmi progresívnych dynamických zmien sa stali mešťania, ktorí svojimi ambicióznymi sociálnymi ašpiráciami (politickými, národnostnými atď. ) začali vytvárať konkurenciu pre aristokraciu. Tá však stále pretrvávala ako ideál (idol) spoločenského postavenia a životného štýlu nasledovaniahodného pre strednú vrstvu. Minulosť sa stala inšpiračným zdrojom nielen v politike, ako napr. reštaurácia vo Francúzsku, ale aj v oblasti umenia alebo módy (historizujúce siluety a odevné súčiastky). Potenciál minulosti využili aj výrobcovia textílií, ktorí stihli zmodernizovať spôsob výroby. Textilné podniky boli schopné reprodukovať výrobky, aj vďaka ktorým môžeme hovoriť o počiatkoch demokratizácie módy.

Vstupné 2 €

Piatok 16. 10. | 16:30 – 18:00 | EP, Berlinka

BOOKOBRAZY | GABRIELA FUTOVÁ: NEJDEM A BASTA!

Stretnutie pre deti, knihy a obrazy. Evička by mala byť čerstvá prváčka, no robí všetko preto, aby ňou nebola. Po krátkom mučení seba aj rodičov sa nakoniec vynorí nečakané riešenie. A akú úlohu v tom nakoniec majú vlci?

Vstupné: 3 €/ rodina
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Sobota 17. 10. | 13:00 – 16:00 | Berlinka

O KVETOCH: JESEŇ, UMENIE A KVETY

Strávte sobotňajšie popoludnie s umením a prírodou a príďte na posledný galerijný workshop s kvetinovým Ateliérom Papaver. Jesenné rozprávanie o dielach zo Zbierky európskeho maliarstva bude viesť kurátorka Zuzana Ludiková. V praktickej dielni uviažete aranžmán v tekvici a dozviete sa, ako sa dá pohrať so štruktúrou a rôznymi tvarmi.

Cena a rezervácia: 59 € / osoba / workshop (v cene je zahrnuté občerstvenie a malý darček od nás). Kapacita workshopu je limitovaná, preto je potrebné prihlásiť sa vopred na zuzana.palicova@sng.sk a platbu za workshop uhradiť do 3 dní od potvrdenia rezervácie.

Nedeľa 18. 10. | 15:00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: BIEDERMEIER

Nedeľný pohodový výklad s lektorom o životnom štýle a mnohých zaujímavostiach spojených s predrevolučným obdobím 19. storočia v hornom Uhorsku.

Vstup voľný

Streda 21. 10. | 18:00 | EP, 1. poschodie

KONCERT: HUDBA DNEŠKA V SNG 15

Program: Skladačky (Cathy Berberian, Tomáš Boroš, Daniel Matej, Ilja Zeljenka a i.)
Účinkujú: Eva Šušková, spev, Braňo Dugovič, klarinety, Tomáš Boroš, študenti a absolventi Katedry Hudobnej výchovy PedF UK, Orffov inštrumentár

Cyklus koncertov Hudba dneška v SNG, ktorého idea vzišla v roku 2011 zo spolupráce SNG a umeleckého vedúceho súboru VENI ensemble Daniela Mateja, pokračuje aj na jeseň 2015 dvoma koncertmi (21. 10. a 9. 12.) s pestrou ponukou aktuálnej domácej a zahraničnej tvorby v kombinácii so svetovou klasikou.

Názov podujatia je akousi tichou poctou súboru a generácii umelcov, ktorí tu v 60. rokoch 20. storočia kultivovali prostredie smerom k vnímavosti a otvorenosti voči súčasnej hudbe a pričinili sa o to, že po temných 50. rokoch poznačených stalinizmom sa postupne aj naša krajina (opäť) kultúrne integrovala do západnej Európy.

Vstupné: 4 € / 2 €

Sobota 24. 10. | 20:00 | Berlinka

KONCERT: BAD KARMA BOY + PURIST + KIESLOWSKI

Po spoločnom jarnom turné a úspešnom festivalovom lete vyrážajú elektropopoví Purist a pesničkoví Bad Karma Boy na jesennú časť koncertnej šnúry. Na bratislavskom koncerte sa k nim pripojí české duo Kieslowski. Pripravte sa na multižánrový večer elektroniky, inteligentného popu, ale aj melanchólie a ojedinelej psychedélie.

Vstupné: 7 € v predpredaji | 10 € na mieste

Nedeľa 25. 10. | 15:00 | EP, 3. poschodie

SIESTA V GALÉRII: BIEDERMEIER

Nedeľný pohodový výklad s lektorom o životnom štýle a mnohých zaujímavostiach spojených s predrevolučným obdobím 19. storočia v hornom Uhorsku.

Vstup voľný

Nedeľa 25. 10. | 15:00 | EP, 3. poschodie

NEDEĽA PO ZELENEJ: ZAČÍNAME

Zelená zo všetkých strán a uhlov: vylepšený formát pre celú rodinu prepojený spoločnou témou. Pripraviť sa – pozor – štart! Zelená na semafore. Zelené svetielko na spustenom televízore. Zelený hľadáčik digitálneho fotoaparátu – zaostrenie, snímka, navždy uložené vo virtuálnom digitálnom svete. Spoločne nazrieme do zákulisia digitalizácie umeleckých diel.

Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk
Vstupné: 4 € / rodina

Utorok 27. 10. | 18:00 | Ex Libris v SNG

STRASTI A SLASTI DOMÁCICH KNIŽNÍC – KNIŽNICA AGNEŠE KALINOVEJ

Počas celého roka nahliadame do súkromných knižníc našich milých hostí. Každá knižnica má svoj jedinečný príbeh.

Aj ten o knižnici novinárky a publicistky Agneše Kalinovej – známej tvári Kultúrneho života a Slobodnej Európy je zaujímavý a silný.
Prídu nám o ňom porozprávať skvelé hosťky – dcéra Julia Sherwood, Andrea Puková a Marta Šimečková – všetky novinárky a redaktorky salon.eu.sk a organizátorky Stredoeurópskeho fóra.

Vstup voľný

Streda 28. 10. | 18:00 | EP, 2. poschodie, Berlinka

VERNISÁŽ VÝSTAVY: MARTIN KOLLAR. FIELD TRIP / EXKURZIA

Otvorenie výstavy uznávaného a oceňovaného slovenského fotografa Martina Kollara. Fotografie vznikali počas autorovho pobytu v Izraeli od novembra 2009 do januára 2011 ako súčasť medzinárodného projektu This Place.

Vstup voľný

Štvrtok 29. 10. | 18:00 | EP, 3. poschodie

KURÁTORSKÝ VÝKLAD: BIEDERMEIER

Výstavou sprevádzajú: hlavná kurátorka Katarína Beňová (SNG), kurátorky Jana Švantnerová (SNG) a Silvia Seneši Lutherová (VŠVU).

Výstava zameraná na tzv. „obdobie pokoja“ – biedermeier – ponúka divákovi pohľad na náš výtvarný materiál z obdobia rokov 1815/20 – 1848/60. Hlavné tematické okruhy reflektujú prejav mierového obdobia v strednej Európe po Viedenskom kongrese, súdobú cenzúru a centralizmus Viedne, revolučný rok 1848; kult rodiny a domáceho prostredia, budovanie rodinných väzieb; zbožnosť a sakralitu, posilnenie viery a zároveň citový svet človeka; vyššiu a nižšiu spoločnosť a vzájomné ovplyvňovanie umeleckého vkusu; živú a neživú prírodu, krajinomaľbu a zátišia.

Vstupné 4 / 2 €