Letné kino v SNG

Cieľom dramaturgie je priniesť do Berlinky kvalitné a časom overené svetové tituly mimoriadnych filmových režisérov. Diela, ktoré prekračujú žáner, nútia diváka uvažovať a polemizovať. Akýsi malý filmový festival režisérskych hviezd. Veľké mená filmu, ktoré treba spoznať a poznať.
Filmy odporúčame divákom od 12 rokov.

Dramaturg Letného kina SNG v Berlinke: Peter Konečný, šéfredaktor portálu Kinema.sk.

Projekcie sa uskutočnia každý júlový a augustový štvrtok v Berlinke.
Vstupné 2 €

JÚL

Štvrtok 2. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: PRAMEŇ PANNY

Neobyčajne krásny, no zároveň neopísateľne krutý film Prameň panny, ktorý Bergman nakrútil na motívy švédskej piesňovej legendy z 13. storočia, rozpráva príbeh o detskej nevinnosti, rodičovskej láske k dieťaťu, o duchovnej viere, pomste a o brutalite sveta, zmietajúceho sa medzi pohanstvom a kresťanstvom.

Bohatý statkár (Max Von Sydow) posiela svoju krásnu 15-ročnú dcéru Karin do kostola zapáliť sviečky za Pannu Máriu. Na ceste, ktorá trvá jazdou na koni niekoľko dní, si naivná Karin užíva pokoj a krásu jarného lesa, až kým nenaďabí na skupinu tulákov. Ohúrení jej krásou ju znásilnia a následne zabijú. Keď zdivočení muži hľadajú úkryt pred nocou, ponúkne im ho práve hlboko veriaci statkár, čakajúci na dcérin návrat z kostola. Karinin otec sa ocitá medzi biblickým prikázaním, ktoré káže nezabiť, a nesmiernou bolesťou zo straty dcéry sprevádzanou neuhasiteľnou túžbou po pomste. Ako je možné, že Boh dopustil takúto ohavnú smrť jeho dcéry a vinníkov poslal priamo pod jeho strechu a do jeho kožušín?

Režijne i kameramansky majstrovské filmové dielo získalo v roku 1961 Oscara za najlepší cudzojazyčný film, Cenu Zlatý glóbus v tej istej kategórii a v r. 1960 Špeciálne uznanie poroty na MFF v Cannes.

Jungfrukällan (Švédsko, 1960, 89 min.)
Réžia: Ingmar Bergman. Hrajú: Max von Sydow, Birgitta Valberg, Birgitta Pettersson.
(distrib. Film Europe)

Štvrtok 9. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: SUNSET BOULEVARD

Gloria Swanson ako Norma Desmond, stárnuca kráľovná nemého filmu, a William Holden ako neúspešný scenárista, upadaujúci do osídiel jej šialenstva, vytvárajú vo filme Sunset Boulevard jedny z nejpozoruhodnejších postáv filmového plátna. V podaní trojnásobného nositeľa Ceny Akadémie® Billyho Wildera sa tento bizarný príbeh stal skutočnou filmovou klasikou. Táto snímka je pomerne vzdialená Wilderovým romantickým komédiám Niekto to rád horúce alebo Nebožtíci prajú láske a patrí k tomu najlepšiemu, čo vzišlo z jeho plodnej tvorivej dielne. Počnúc nezabudnuteľnou úvodnou scénou až po nevyhnutné naplnenie tragického osudu je film dokonalou výpoveďou o temnej a zúfalej stránke Hollywoodu. Všetci túžia po niečom, čo nemôžu získať, ale so sebazničujúcim odhodlaním sa o to stále pokúšajú. Neuznávaný scenárista a zabudnutá hviezda tvoria nesúrodý, no zároveň v niečom si veľmi podobný ústredný tandem, ktorý sa bije, aj keď tuší, že nikdy nevyhrá. Toto je Hollywood a kto sa dobrovoľne položí, prestáva existovať. Wilderov nekompromisný pohľad na fascinujúci a zničujúci Hollywood spostredkúvajú tri dokonale napísané a odohrané hlavné figúry. Film končí jednou z najslávnejších scén v dejinách kinematografie, ktorá je de facto Norminým víťazstvom, aj keď zahaleným milosrdným oparom šialenstva. Norma ukončí svoj výstup: „Pán DeMille, som pripravená na detail.“… Sunset Boulevard je nadčasové filmové dielo, ktoré oslovuje ďalšie a ďalšie filmové generácie a opakovane prináša potešenie všetkým milovníkom svetovej filmovej klasiky.

Sunset Blvd. (USA, 1950, 115 min.)
Réžia: Billy Wilder. Hrajú: William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim
(distrib. ASFK)

Štvrtok 16. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: ANTIKRIST

Jeden z najočakávanejších filmov roku 2009 vzbudil už počas svojho uvedenia na festivale v Cannes veľmi silné emócie. Ponúka totiž úplne nevšedný zážitok, ktorý hraničí s fyzickým prežitkom. Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy.

Antichrist (Dánsko / Francúzsko / Nemecko / Poľsko / Švédsko / Taliansko, 2009, 104 min.)
Réžia: Lars von Trier. Hrajú: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg
(distr. ASFK)

Štvrtok 23. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: BIELA STUHA

Úvod: Peter Konečný

Kompozičným znakom a stmeľujúcim gestom čiernobieleho filmu o zvláštnych nehodách v rakúskej dedinke na začiatku 20. storočia je prísnosť, až striktnosť a askéza vlastná nielen väčšine postáv, ale aj ich tvorcovi, ktorý dokáže byť na publikum skutočne tvrdý. Film má dôkladne vystavaný scenár, napísaný s absolútnym odstupom cynicky chladného pozorovateľa, a pregnantne volené slová zatínajú do živého.

Haneke ako vyštudovaný psychológ a syn duchovného dobre vie, čo dokážu s ľuďmi urobiť potláčané pudy a neľútostne ukazuje, že človek síce môže byť civilizáciou kultivovaný, ale v niektorých obdobiach je spoločenských pravidel a príkazov toľko, že kultúra na človeku pácha skôr násilie a deformuje ho tak, až násilie začne chcieť vracať.

Majstrovstvo a podmanivosť Bielej stuhy spočíva v tom, že pri svojej úpornosti dokáže byť atraktívna. Je to detektívne mystérium a špičková dobová dráma, ktorá vťahuje divákov do deja a núti ich porozumieť jadru problému. Biela stuha pracuje ako zlovestne dokonalý stroj na terorizovanie publika, ktorý však podlieha jeho zvláštnemu kúzlu, pretože tuší, že táto lekcia má omnoho hlbší zmysel. Jej závažnosť tkvie v tom, že nás prinúti premýšľať o zdanlivej idyle a ctnostnej čistote nie ako o nejakej fasáde, ktorá chráni pred prenikaním zla navonok, ale naopak ako o podhubí, z ktorého zlo rastie.

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte (Francúzsko / Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2009, 144 min.)
Réžia: Michael Haneke. Hrajú: Christian Friedel, Leonie Beneschová, Ulrich Tukur
(distr. ASFK)

Štvrtok 30. 7. | 21:00 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: DVA DNI, JEDNA NOC

Autorská režisérska dvojica bratov Dardennovcov už pravidelne každý tretí rok svojim divákom prináša nové celovečerné filmy, za ktoré získava prestížne filmové ocenenia. Ich parketou sú sociálne drámy s tematikou rodiny, práce či hodnoty peňazí, ktoré sa vyznačujú prenikavou realistickosťou a vierohodnosťou, ale aj úplnou absenciou filmovej hudby, dotvárajúcej atmosféru udalostí. Diváci sa tak môžu nerušene sústrediť na bezchybné herecké výkony zväčša neprofesionálnych či menej známych hercov. Nominácia na Zlatú palmu z MFF Cannes, ale aj cena za Najlepší film z MFF v Sydney pre snímku Dva dni, jedna noc, sú dôkazom, že belgické režisérske duo dokáže zaujať nielen divákov, ale aj svetoznámych filmových kritikov.

Sandra pracuje v miestnej solárnej elektrárni a práve sa zotavuje z depresií, ktoré boli dôvodom jej častej absencie v práci. Vedenie spoločnosti nemá záujem o takýchto zamestnancov, no nechce vystupovať v zlom svetle. Finálne rozhodnutie o Sandrinom osude tak necháva na jej kolegoch, ktorí majú určiť, či Sandra o prácu príde alebo nie. Ak áno, budú si môcť ponechať svoje ročné bonusy vo výške 1000 Eur, a ak nie, tak o ne prídu. Sandra sa nevzdáva a počas dvoch dní a jednej noci sa zo všetkých síl snaží presvedčiť kolegov, aby sa rozhodli v jej prospech. Sandrina prosba je jednoduchá: “Neľutujte ma! Len sa skúste vžiť do mojej situácie.“

Hlavnú postavu vo filme presvedčivo stvárnila francúzska herečka Marion Cotillard, ktorá sa tak zaradila k malej hŕstke známých a zároveň oceňovanejších hercov (Olivier Gourmet, Jérémie Renier a i.), vystupujúcich vo filmoch bratov Dardennovcov.

Deux jours, une nuit (Belgicko/Francúzsko/Taliansko, 2014, 95 min.)
Réžia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne. Hrajú: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Olivier Gourmet.
(distr. Film Europe)

AUGUST

Štvrtok 6. 8. | 20:30 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: ŠPINAVÉ ULICE

Príbeh malého gangstra Charlieho, ktorý sa snaží prežiť v prostredí mafie a zároveň zápasí s vnútornými démonmi. Charlie vyrástol v newyorskom „Malom Taliansku“ a jeho profesionálna dráha mu bola odzačiatku predurčená. Pracuje ako výpalník pre strýka, mafiánskeho bossa, ale snaží sa robiť všetko správne a nikomu neublížiť. Hoci mu už ťahá na tridsiatku, žije u rodičov a rešpektuje nepísané zákony svojej komunity. Od detstva sa priatelí s bratrancom Johnnym Boyom, problémovým výtržníkom a zlodejom. Johnny Boy kradne skôr zo zábavy ako pre peniaze, je impulzívny bitkár, neprejavuje úctu k miestnym autoritám a odmieta sa zaradiť. Charlie ho z priateľstva, ale i z lásky k jeho sestre Therese, chráni. Hoci Theresa jeho city opätuje, Charlie sa snaží svoju lásku skrývať. Theresa totiž trpí epilepsiou, kvôli ktorej ju bigotné katolícke prostredie považuje za blázna. Charlieho navyše vo vnútri sužuje komplex viny a pocit, že nech urobí čokoľvek, nedokáže sa očistiť z vlastných hriechov. Hriechov, ktoré pácha na mizerných uliciach „Malého Talianska“. Hlavné úlohy vnútorne rozorvaného Charlieho a impulzívneho Johnny Boya stvárnili Harvey Keitel a Robert De Niro, dvorní herci režiséra Martina Scorseseho.

Mean Streets (USA, 1973, 112 min.)
Réžia: Martin Scorsese. Hrajú: Robert De Niro, Harvey Keitel, David Proval, Jeannie Bell, Victor Argo, David Carradine, Robert Carradine

Štvrtok 13. 8. | 20:30 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: DIVOKÁ BANDA

Úvod pred filmom: Peter Konečný

Píše sa rok 1913. O pár mesiacov má vypuknúť doposiaľ najväčší vojnový konflikt v dejinách ľudstva, ktorý navždy zmení celý svet. Aj Divoký západ sa v ére pary začal neodvratne meniť. Dostavníky postupne vystriedala železnica a po pustatine začínajú jazdiť prvé autá. Pánmi Západu už nemajú byť banditi, ale šerifovia, starostovia a generáli. Drsná lojalita starých pištoľníkov má padnúť za obeť mužom, ktorí ešte len včera boli vyvrheľmi, ale dnes už vraždia v mene zákona. Pike Bishop sa so svojou divokou bandou chystá na posledný záťah, ktorý by mal všetkým zabezpečiť dosť peňazí na pokojný dôchodok. Uprostred nehostinnej krajiny americko-mexických hraníc sú im v pätách lovci ľudí na čele s bývalým Pikeovým parťákom Dekeom Thortonom, ktorý si tak má od mužov zákona vykúpiť vlastnú slobodu. Keď sa divoká banda chytí do pasce a namiesto peňazí nájde vo vreciach len bezcenné železo, musí utekať do Mexika. Tu sa Pikeovi muži dajú do služieb samozvaného generála a miestneho tyrana Mapacheho. Majú pre neho ukradnúť špeciálnu zásielku zbraní americkej armády. V tejto brutálnej partii o život nie je nikto nevinný a každý bojuje len sám za seba. Kultový western kontroverzného amerického režiséra Sama Peckinpaha je prelomovým dielom svojho žánru. Preslávil sa najmä drsným režijným štýlom a realistickými scénami násilia. Zásadnú inováciu však priniesol v koncepcii zápletky, ktorá nie je postavená na boji dobra so zlom, ale na boji cynických pištoľníkov so zvláštnym zmyslom pre česť proti bezcitným zloduchom bez akýchkoľvek zábran.

The Wild Bunch (USA, 1969, 145 min.)
Réžia: Sam Peckinpah. Hrajú: William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan, Edmond O'Brien, Warren Oates, Ben Johnson, Strother Martin, L.Q. Jones, Albert Dekker

Štvrtok 20. 8. | 20:30 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: VTEDY V AMERIKE

Úvod pred filmom: Peter Konečný

Dlhých dvanásť rokov trvali prípravy na scenári filmu, ktorý pre jeho režiséra Sergia Leoneho predstavuje splnenie svojho sna. Táto legenda westernu svoj námet nosila v hlave takmer celý život. Dokonca sa traduje, že Leone si vyhradil na stretnutie s producentom štyri hodiny, kde mu vyrozprával príbeh obraz po obraze. Preto nemôže byť divu, že tento film patrí k lahôdkam žánru krimi. Hovorí sa, že priateľstvá z detstva pretrvajú celý život a inak to nie je ani v prípade newyorských chlapcov zo židovskej komunity, ktorí si vybrali žiť život mimo zákon. Toto je príbeh štyroch gangstrov, od ranných rokov života niekedy na začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia, cez prohibíciu, veľkú hospodársku krízu a vojnu až po začiatok šesťdesiatych rokov, keď sa starý David Aaronson (Robert De Niro) vracia naspäť do New Yorku po dlhých rokoch skrývania sa. Toto je príbeh skutočného priateľstva, lásky, oddanosti, ale aj lži a zrady. S geniálnymi hereckými výkonmi (Robert De Niro, James Woods, Joe Pesci) a nádhernými reáliami nezabudnuteľného New Yorku. Toto je príbeh skutočných gangstrov tak, ako ho napísal sám život...

Once Upon a Time in America (Taliansko/USA, 1984, 139 min.)
Réžia: Sergio Leone. Hrajú: Robert De Niro, James Woods, Elizabeth McGovern, Treat Williams, Tuesday Weld, Joe Pesci, Burt Young, Danny Aiello

Štvrtok 27. 8. | 20:30 | Berlinka

LETNÉ KINO V SNG: SPOVEDÁM SA

S filmovým letom v SNG sa rozlúčime Hitchcockovým hororom. Otto Kellar a jeho žena Alma pracujú ako správca a gazdiná v katolíckom kostole v Quebecu. Otta raz pristihnú pri lúpeži v dome, v ktorom občas pracuje ako záhradník, a on v panike zabije majiteľa. Svedomie ho donúti vyspovedať sa zo zločinu otcovi Michaelovi Loganovi, ktorý sa pre nedorozumenie stane hlavným podozrivým. Spovedné tajomstvo však nesmie byť vyzradené, a tak Logana môže zachrániť iba Ottovo znovu sa prebúdzajúce čierne svedomie...

I Confess (USA, 1953, 95 min.)
Réžia: Alfred Hitchcock. Hrajú: Roger Dann, Dolly Haas, Charles Andre, O. E. Hasse, Judson Pratt, Ovila Légaré, Gilles Pelletier

Zmena programu vyhradená.