S krvou v žilách!

Pravidelný multižánrový program SNG nažive! štartuje svoj druhý ročník. Večer bude zameraný na aktuálne výstavy prinesie zaujímavých hostí, dobrú hudbu, workshopy, performancie, komentované prehliadky...Tento raz bude SNG nažive! s krvou v žilách venované projektu KRV, transhistorickému pohľadu na rôzne interpretácie krvi naprieč storočiami vo vizuálnej kultúre. Špecifický kurátorský rez odhaľuje možné súvislosti, okrem iných prináša aj tému násilia, tela, telesnosti alebo krvavého liečiteľstva. Tieto a ďalšie témy treba čakať aj na SNG nažive! v zaujímavom sprievodnom programe a s dobrou hudbou. Predlžujeme aj otváracie hodiny na výstave až do 22.00. Vstupné je dobrovoľné.

Program

KRV doslovne/workshop pre dospelých

18.00 / Berlinka

Vizualizovanie slovných spojení a prísloví. Vytváranie priestorovej inštalácie – ilustrácie.
Workshop je otvorený, návštevníci sa môžu zapojiť kedykoľvek medzi 18.00 a 20.00, nie je potrebné sa prihlásiť, ani mať špeciálne zručnosti

Intervencie k červenej/ tanečné performance

náhodný čas medzi 18.00 – 19.00 / výstava KRV, 1. poschodie

Pohybová reakcia na vybrané témy výstavy KRV.
Koncepcia a tanec: Jitka Košíková, Lenka Pastorová, Eva Priečková, Zuzana Žabková

Kurátor Dušan Buran a jeho hostia/ diskusia

19.00 / Berlinka

TüNDE LENGYELOVÁ: Vrahyňa Báthoryčka
Podľa Guinessovej knihy rekordov je najväčšou masovou vrahyňou uhorská šľachtičná Alžbeta Báthoryová. Podľa legendy sama kruto mučila a zabíjala mladé dievčatá, len aby sa v ich krvi mohla okúpať a zachovať si tak svoju krásu. Môžeme sa pozhovárať o protikladoch legendy a faktov z historických dokumentov.

JÁN KAUTMAN: „Piješ mi krv“, alebo kto všetko mlsá na krvi
Krv je pre život mnohých živočíchov nepostrádateľná substancia. Väčšina ju potrebuje na transport kyslíka a rôznych látok vo svojom tele. No existuje veľká skupina organizmov a to od tých najmenších až po tie najväčšie, ktoré ju potrebujú získať od druhých ako zdroj živín pre svoj ďalší život. S týmto procesom sú spojené mnohé zdravotné riziká, ale tiež množstvo výmyslov a poloprávd.

Tünde Lengyelová

je vedecká pracovníčka oddelenia novovekých dejín Historického ústavu SAV. Špecializuje sa na obdobie raného novoveku (16. – 19. storočie), predovšetkým na genderovú problematiku a dejiny každodennosti. Publikuje práce najmä z oblasti rodinného života šľachtických rodín, o živote žien, detí, o liečiteľstve, stravovaní; ako aj z iných okruhovkultúrnych dejín.

Ján Kautman

je prírodovedec, kurátor zoologického oddelenia Slovenského národného múzea, riaditeľ Prírodovedného múzea. Zaoberá sa širokým spektrom živočíšnych skupín z ktorých najviac mu k srdcu prirástli nižšie stavovce, čiže ryby, obojživelníky a plazy. Odborne sa venuje faunistickému výskumu, ekológii a bionómii sledovaných živočíšnych skupín a druhov. Jednou z mnohých záľub je prírodovedná fotografia.

Korben Dallas / koncert - POZOR ZMENA! Miesto kapely Korben Dallas zahrá LONGITAL s svojim hosťom STROONom

20.00 / Berlinka

Bohužial spevák zo skupiny Korben Dallas Juraj Benetín ochorel a kapela nevystúpi.

Korben Dallas založili spevák a gitarista Juraj Benetin a basgitarista Lukáš Fila po rozpade skupiny Appendix, v ktorej spolu hrali 13 rokov. Bubeníkom sa po dlhom ale úspešnom hľadaní stal Ozo Guttler z Tu v Dome. V roku 2011 vydala kapela vo vydavateľstve Hevhetia debutový album Pekné cesty. Pekné cesty boli nominované na Radio_Head Awards v kategórii Album roka – cena kritikov.

Stará krv & nová krv/ komentovaná prehliadka

21.00 / výstava KRV, 1. poschodie

Dušan Buran, autor koncepcie a kurátor výstavy a Lucia Gregorová, kurátorka súčasného umenia, v spoločnom dialógu na výstave.

Esterházyho palác + Berlinka, Nám. Ľ. Štúra, Bratislava Vstupné je dobrovoľné

Kontakt

02/ 20 47 61 31
zuzana.palicova@sng.sk