Umenie ukryté vo víne

Slovenská národná galéria – Galéria insitného umenia v Pezinku vás od 4. októbra pozýva na už tretí ročník výstavy, ktorú usporiadala spoločnosť Vitis Galéria v priestoroch Schaubmarovho mlyna.
Výstava obrazov Umenie ukryté vo víne prináša dvadsaťsedem diel mladých talentovaných výtvarníkov zo Slovenska, ktorých úlohou bolo aj tento rok navrhnúť etiketu na fľaše vín radu Vitis Galéria.

Umenie a víno nepochybne patria k sebe. Spoločnosť Vitis Pezinok, tradičný výrobca tichých vín na Slovensku, považuje výrobu vína za umenie, usporiadala preto už po tretíkrát výnimočný projekt – súťaž Vitis Galéria. Cieľom projektu je podporiť mladých talentovaných umelcov zo Slovenska.

Témou tretieho ročníka bola „interpretácia diela alebo časti diela umelca, ktorý v minulosti spracoval tému vína“. Kurátor výstavy, Mgr. art. Dávid Čársky, ocenil súťaž aj vysokú kvalitu prihlásených diel mladých umelcov: „Okrem vysokej kvality, vyniká táto súťaž aj v umeleckej tvorivosti a kreativite. Keďže zúčastnení autori sú zväčša študenti alebo absolventi VŠVU, bolo možné očakávať od nich nielen výtvarnú zdatnosť a vyspelosť pri realizácii, ale aj pochopenie posolstva pôvodného umelca.“

Do súťaže bolo prihlásených dvadsaťsedem diel od sedemnástich mladých umelcov, z ktorých komisia vybrala diela troch talentovaných autorov. „Jednotlivé obrazy na troch etiketách výstižne charakterizujú príslušné víno farebnosťou. Dielo Mgr. art. Ladislava Plevu – Impresia (Monet) bude zdobiť etikety bielych vín. Na etiketách červených vín sa objaví Zátišie (Cézanne) Mgr. art. Milana Rubického a etikety ružových vín skrášli Fruit (Mucha) Mgr. art. Vladimíry Bahnovej. Výstava potrvá do konca roka 2012.