1. 4. l Open Studio nm. 17: Roman Ondák

17.00 l Berlinka

Open Studio je vzdelávací projekt Ateliéru Ilony Németh (Katedra intermédií a multimédií VŠVU). Slúži ako otvorená komunikačná platforma pre študentov, verejnosť a svetových etablovaných umelcov a teoretikov a tento mesiac bude hostiť jedného z významných predstaviteľov neokonceptuálnych stratégií, ktorý sa svojím nezvyčajným umeleckým postojom radí k najdôležitejším umelcom posledného desaťročia. Vo svojej vizuálnej tvorbe nanovo využíva realitu sveta, ktorú inscenuje, rekontextualizuje či pozmeňuje rôznymi zásahmi. Roman Ondák svoje projekty prezentoval na mnohých individuálnych výstavách, medzi inými v kolínskom Kunstvereine, Tate Modern v Londýne, Pinakothek der Moderne v Mníchove, Wattis Institute for Contemporary Arts v San Franciscu, v Múzeu moderného umenia/ Museum of Modern Art v New Yorku či na benátskom Bienále.

Vstup voľný

3. 4. l Prezentácia nových publikácií Ústavu dejín umenia SAV

18.00 l Berlinka

Barbara Balážová: Medzi Prahou a Norimbergom, Viedňou a Banskou Štiavnicou. Ulrich Reutter a jeho svet okolo 1600
Jozef Medvecký: Anton Schmidt (1713 – 1773). Život a dielo barokového maliara

Monografia Medzi Prahou a Norimbergom, Viedňou a Banskou Štiavnicou. Ulrich Reutter a jeho svet okolo 1600 pomocou variantných metodologických postupov (mikrohistória, historická antropológia či kultúrna história) vytvára obraz o Slovensku okolo roku 1600 na základe dostupných písomných a vizuálnych prameňov nachádzajúcich sa doma i v zahraničí (Maďarsko, Rakúsko, Nemecko). Skúmanie a následná interpretácia interakcií Ulricha Reuttera v rôznorodom prostredí je mikrosondou v Európe okolo roku 1600 a prostredníctvom jeho individuálneho príbehu sa monografia pokúša interpretovať v určitej sociálnej vrstve spoločnosti podobu a význam súdobého výtvarného umenia pre konkrétneho človeka.

Monografia Anton Schmidt 1713 – 1773. Život a dielo barokového maliara je prvým komplexným spracovaním a umeleckohistorickým zhodnotením tvorby maliara viedenského pôvodu, ktorý sa významnou mierou podieľal na rozšírení a transformácii jednotného stredoeurópskeho neskorobarokového umenia v multikultúrnom prostredí stredoslovenských banských miest v polovici 18. storočia. Vydanie knižnej monografie je zároveň pripomenutím A. Schmidta v jubilejnom roku 300. výročia narodenia a 240. výročia úmrtia maliara.

Vstup voľný

5. 4. l ZinMarket plný autorských kníh a zinov

14.00 - 19.00 l Berlinka + Ex Libris

'Zines of the zone' francúzske zoskupenie predstaví prvýkrát na slovenskej pôde čerstvú a hlavne nezávislú tvorbu výtvarníkov z celého sveta v podobe autorských zinov a knižiek. Momentálne sa s touto zbierkou, ktorá obsahuje stovky diel, pohybujú po celej Európe a jednou zo zástavok bude aj Berlinka v SNG. Návštevníci budú mať jedinečnú možnosť si všetky tieto autorské knihy prezrieť a dozvedieť sa viac o ich autoroch.
Súčasťou tejto výnimočnej prezentácie bude market plný slovenských nezávislých vydavateľstiev či tvorcov a ich zinov & kníh. Spolu so 'Zines of the zone' vám v prezentáciách predstavíme aj vydavateľskú tvorbu Banskej St a nice.

Vstup voľný

6. 4. l Siesta v galérii: nestála expozícia SNG

15.00 l EP, 1. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný

10. 4. l SNG nažive!

18.00 - 22.00 l EP

Multižánrový večer SNG nažive! prináša rozšírený pohľad na výstavu ImpresionizmusSK. Bude o tom, ako sa impresionizmus ohlásil v našich končinách, o prírode, farebnom spektre a svetle a možno prídu aj baletky... Pripravujeme workshop pre dospelých, performancie, premietneme impresionisticky ladený film Juraja Herza Sladké hry minulého leta..

Vstup voľný

11. 4. l Indiánske BookObrazy

16.30 l Berlinka + Ex Libris

Stretnutie pre deti, knihy a obrazy. Spoznať najmenšiu indiánsku osadu, zaslúžiť si pravé indiánske meno, vykopať vojnovú sekeru, vyfajčiť fajku mieru, získať tri (možno aj slepačie) indiánske pierka, postaviť vlastný totem – to všetko dokáže Môj dedko Rýchly šíp! Indiánske dobrodružstvo zažijete aj vy s knihou Marty Hlušíkovej.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk
Akcia sa koná v rámci festivalu nových menšín [fjúžn] - najfarebnejšieho festivalu na Slovensku. Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku od roku 2006. Hlavným cieľom festivalu je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cuzdincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu.

Vstupné 2 €

13. 4. l Siesta v galérii: ImpresionizmusSK

15.00 l EP, 3. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektorom.

Vstup voľný

16. 4. l Filmové podnety

18.30 l Berlinka

Pokračujeme v pravidelných večeroch so študentskými dokumentárnymi filmami, ktoré slúžia ako podnety na diskusie so zaujímavými hosťami z rôznych oblastí. Máte možnosť vzhliadnuť filmy, ku ktorým sa v bežnom kine nedostanete a zapojiť sa do debát k témam, ktoré často vzbudzujú emócie či množstvo otázok.

Vstup voľný

23. 4. l Kurátorský výklad: Diverzita nutná. VŠVU Model 2014

18.00 l Umeleckú akadémiu ako komplexný, mnohovrstevnatý, vitálny organizmus v historickej časovo-priestorovej mape, ako aj kritický výber prác študentov predstaví kurátorský tím Lucia Gregorová Stachová, Viera Kleinová a Alexandra Tamásová.

Vstupné 4,50 / 2,50 €

24. 4. l Interpretácia/e diela Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici

18.00 l EP, 3. poschodie

O Skuteckom (1849 – 1921) a jeho ikonickom obraze z roku 1889 rozpráva kurátorka Stálej expozície Dominika Skuteckého zo Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, Katarína Baraníková. Sprievodný program výstavy Impresionizmus.sk.

Vstupné 2/1 €

24. 4. l Literatúra vo výklade s Petrom Krištúfkom

18.30 l Ex Libris

Ďalšie z literárnych stretnutí v útulnej atmosfére kníhkupectva Ex Libris v SNG. Tentokrát so spisovateľom Petrom Krištúfkom – autorom kníh Dom hluchého či Atlas zabúdania a iných. Budeme debatovať nielen o jeho knihách, ale aj o tom, čo rád číta, čo ho baví a inšpiruje.

Vstup voľný

24. 4. l Thursday Art Talk: ImpressionismSK

19.00 l Esterhazy Palace, 3rd Floor

Explore the gallery with a glass of wine and through an informal guide-tour in English. Zuzana Koblišková (Education Dpt. of the SNG) will demonstrate how the impressionistic style of painting caught on in our environment.

Admission 3 €

26. 4. l O kvetoch. Zátišie kvetov ako celý svet (workshop))

14.00 - 17.00 l Berlinka

Slovenská národná galéria pripravila nový cyklus workshopov, vďaka ktorému spoznáte príbehy kvetov na obrazoch starých majstrov a inšpirujete sa nimi pri viazaní vlastného aranžmánu. Pripravené budú tri sobotňajšie popoludnia od apríla do júna, ktoré môžete stráviť v dobrej spoločnosti umenia a kvetín. Výnimočná séria workshopov o umení, kráse a o kvetoch v sebe spája rozprávanie historičky umenia Zuzany Ludikovej a praktickú dielňu pod vedením záhradných architektiek a floristiek Lenky Vargovej a Moniky Vargovej z trnavského Ateliéru Papaver. Účastníci tiež vyskúšajú techniku viazania kvetov a dozvedia sa aj užitočné informácie o tom, ako sa starať o rezané kvety.

Téma: O móde zátiší v 17. storočí, symbolickom význame najvýznamnejších rastlín. Viazaný aranžmán: veniec

Vstupné 49 € /workshop/osoba, priatelia SNG 45 €/workshop/osoba
135 €/celý cyklus/osoba, priatelia SNG/130 €
Kapacita workshopu je limitovaná(20 osôb). Rezervácie: zuzana.palicova@sng.sk

27. 4. l Siesta v galérii: Medzi umením a divadlom / nestála expozícia SNG

15.00 l EP, 1. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektorom o veľkonočných mystériách na tému využitia umenia počas cirkevného roku.

Vstup voľný

27. 4. l Spoločná nedeľa v galérii: Škvrny a ťahy

15.00 l EP, 3. poschodie

Spoločná nedeľa v galérii je tvorivý a zábavný rodinný program, ktorý do objavovania umenia zapája celú rodinu. Program prebieha ako dvojhodinový celok, ktorý má svoju tému a pointu, tentoraz inšpirovanú maľbami na výstave ImpresionizmusSK. S lektorkou Barborou Jurinovou.
Rezervácie: petra.baslikova@sng.sk

Vstupné 3 €

29. 4. l Open Studio nm. 18: JAVIER HONTORIA / On Nonsense and Scepticism

17:00 l Berlinka

Javier Hontoria je umelecký kritik a nezávislý kurátor. Od roku 1999 prispieva do kultúrnej prílohy "El Cultural" národného španielskeho denníka "El Mundo" a koordinuje medzinárodnú výstavnú sekciu. Javier je pravidelným prispievateľom do umeleckých magazínov ako napríklad Artforum (USA), MAP Magazine (UK) alebo španielskej publikácie Dardo a A-Desk. Bol kurátorom viacerých medzinárodných výstavy napr. Ignacia Uriarte "Works ", v Sala Rekalde (Bilbao) alebo "For No Apparent Reason," Centro de Arte Dos de Mayo, Madrid. Je autorom publikovanej eseje "Bas Jan Ader: Medzi dvomi krajinami", ktorá vyšla v roku 2010 v Centro Galego de Arte Contemporanea.

Prednáška bude v anglickom jazyku

30. 4. l Koncert: Kassioboy - ZRUŠENÝ

20:00 l Berlinka

Kassioboy je sólový projekt Pina, inak frontmana skupiny Puding pani Elvisovej. Kassioboy vystupuje naživo iba sporadicky – akcia v kaviarni SNG Berlinka bude jedným z mála jeho koncertov v tomto roku. Kassioboy vydal svoj debutový album Timeline Error pred rokom. O vizuál sa postaralo talianske štúdio Happycentro. Naživo ide o trojčlennú kapelu, speváka, gitaristu a klávesáka Pina, dopĺňajú živá basa a bicie.

Vstupné 5 € v predpredaji (pokladňa SNG, vstupenka.sk, Dr. Horák), 7€ na mieste
Priatelia SNG 5 €