4. 5. l Siesta v galérii: Impresionizmus SK

15:00 l EP, 3. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný

6. 5. l Workshop pre dospelých: Ženy a vzdelávanie

18:00 l EP

Ďalší večer z cyklu interaktívnych dvojhodinoviek, prináša možnosť dozvedieť sa fakty, ale tiež pýtať sa, diskutovať a interpretovať, pracovať s aktuálnymi výstavami a dielami zo zbierok SNG. So sprievodným komentárom Zuzany Palicovej, pod vedením výtvarníčky Magdalény Kuchtovej. Tentokrát je témou vzdelávanie žien na Slovensku na prelome 19. a 20. storočia a voľne vychádza z výstavy Impresionizmus SK.
Rezervácia: zuzana.palicova@sng.sk

Vstupné: 2 €, členovia Klubu priateľov SNG vstup voľný

11. 5. l Siesta v galérii: Impresionizmus SK

15:00 l EP, 3. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu.

Vstup voľný

11. 5. l Koncert: Violončelo v 18. storočí vo Viedni l Solamente naturali & Michal Sťahel, barokové violončelo

18:15 l Café Berlinka

Súčasťou programovej dramaturgie cyklu starej hudby na historických nástrojoch Musica poetica da camera je aj téma Historické nástroje. Solamente naturali s Michalom Sťahelom predstavia violončelo v repertoári talianskych skladateľov a zároveň violončelistov, ktorí pôsobili na viedenskom dvore v prvej polovici 18. storočia (Antonio Caldara, Giovanni Battista Bononcini, Giovanni Perroni). V programe zaznejú i dve novodobé premiéry znovu nájdených koncertov. Sólový part odohrá Michal Sťahel na originálnom barokovom violončele z Viedne z roku 1720, ktoré mu zapožičala nadácia Esterházy Stiftung Eisenstadt.

Vstupné 4 / 2 €, členovia Klubu priateľov SNG vstup voľný

15. 5. l Prednáška. Roman Holec: Krok do neznáma... ǀ Optimizmus, obavy a nervozita na prahu 20. storočia

18:00 l EP, 3. poschodie

Ako vnímali ľudia prelom 19. a 20. storočia a protirečivé výzvy doby? Prečo niektorí hľadeli do budúcnosti s bezbrehým optimizmom a prečo inými lomcovali obavy z katastrofických vízií? Kto hľadal únik z civilizácie zo strachu alebo na protest proti nej? Prečo sa všeobecná nervozita stáva všadeprítomným spoločenským javom? Bolo umenie kompenzáciou týchto pocitov? Na tieto a iné otázky reaguje Roman Holec v prednáške pripravenej v súvislosti s historickým kontextom výstavy Impresionizmus SK.
Prof. PhDr. Roman Holec, CSc., prednáša na Filozofickej fakulte UK a pôsobí ako samostatný vedecký pracovník Historického ústavu SAV so zameraním na hospodárske a sociálne dejiny v strednej Európe obdobia rokov 1848 – 1945. Je autorom pätnástich monografií a vyše 150 vedeckých štúdií publikovaných v SR a v zahraničí.

Vstupné 2 / 1 €, členovia Klubu priateľov SNG vstup voľný

16. 5. l BookObrazy: Bartók a Drevený princ

16:30 - 18:00 l Café Berlinka + Ex Libris v SNG

Béla Bartók je svetoznámy hudobný skladateľ. Kedysi bol dieťaťom aj on. So svojím kamarátom Dreveným princom brázdil ulice starého Prešporka. Ich veselé príhody zažijete v interaktívnej hudobnej klauniáde podľa knižky Margit Garajszki: Bartók – Bratislavské rozprávky. Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné 2 €

17. 5. l Noc múzeí a galérií 2014

výstavy 10.00 – 24.00 / program 15.00 – 24.00 l EP

Jeden deň v roku môžete byť v Slovenskej národnej galérii až do polnoci. Tento rok počas niekoľkých hodín môžete absolvovať množstvo výkladov k aktuálnym výstavám, dielne pre rodiny s deťmi, potlačiť si tričko so študentmi grafického dizajnu, nechať sa zdigitalizovať. Oslavovať budeme aj prvé narodeniny nášho kníhkupectva Ex Libris v SNG. O párty sa postará FOOLK.

Vstupné na Noc múzeí a galérií: 2 €, deti do 6 rokov vstup voľný

18. 5. l Siesta v galérii: Príbehy zbierok

15:00 l EP, 1. poschodie

Nedeľný výklad s lektorkou Zuzanou Kobliškovou v Nestálej expozícii gotiky a baroka o tom, ako sa diela dostali do zbierky SNG a v akých formách boli prezentované verejnosti.

Vstup voľný

21. 5. l Hudobné stredy: Puding pani Elvisovej

20:00 l Café Berlinka

Puding pani Elvisovej hrá elektronickú hudbu s punkovým nasadením a nadšením v skoro klasickej rockovej zostave – bicie, basu, gitary a klávesy občas dopĺňa aj vibrafón. V popredí za mikrofónom samozrejme éterická speváčka Slivka. Puding pani Elvisovej je už niekoľko rokov najlepšou klubovou koncertnou kapelou u nás. Na koncerte v Berlinke zaznejú aj novinky z pripravovaného štvrtého albumu. Letnú festivalovú sezónu tento rok pudingáči vynechávajú: nezmeškajte preto jeden z posledných koncertov PPE v roku 2014.

Vstupné 7€ v predpredaji (vstupenka.sk), 10€ na mieste

22. 5. l Prednáška. Nina Gažovičová: Impresionizmus – z akadémie na aukciu

18:00 l Café Berlinka

Historický exkurz do problematiky medzinárodného obchodovania s dielami impresionizmu. Pozadie umeleckých a obchodných stratégií. Impresionizmus ako výhodný obchodný artikel a jeho dominantné postavenie v trhovej štruktúre. Sprievodný program výstavy Impresionizmus SK.
Nina Gažovičová, Art.D., minulý rok obhájila na VŠVU dizertačnú prácu Trh s umením na Slovensku (podmienky jeho vzniku a podoby fungovania po roku 1989). Profesionálne sa venuje súčasnému umeniu a dejinám trhu s umením na Slovensku. Pracuje v Aukčnej spoločnosti SOGA.

Vstup voľný

24. 5. l O kvetoch: Herbár chutí, vôní, farieb a myšlienok

14:00 - 17:30 l Café Berlinka

Druhý workshop z cyklu, vďaka ktorému spoznáte príbehy kvetov na obrazoch starých majstrov a inšpirujete sa nimi pri viazaní vlastného aranžmánu pod vedením profesionálnych floristiek. Hosťom kurátorky Zuzany Ludíkovej bude reštaurátorka Danica Stojkovičová. Porozpráva o tom, ako sa z rastlín získavali farebné výťažky, o kvetinových receptoch, o tom, aký rôzny význam mali kvety v živote ľudí a pri rôznych udalostiach. V praktickej dielni budete s Lenkou Vargovou a Monikou Vargovou vytvárať kyticu.
Absolvovaním workshopu získavate: vlastný kvetinový aranžmán a malý darček od nás. Počas podujatia bude zabezpečené občerstvenie, špecialitou bude vynikajúci bylinný likér Bentianna.

Cena & platba:
Pre verejnosť 49 €/ workshop
Pre Klub priateľov SNG 45 €/ workshop
Kapacita: 20 osôb
Potrebná rezervácia a platba do 3 dní od potvrdenia
Info a rezervácia: zuzana.palicova@sng.sk

25. 5. l Siesta v galérii: Impresionizmus SK

15:00 l EP, 3. poschodie

Nedeľný prierezový výklad s lektormi v posledný deň výstavy.

Vstup voľný

25. 5. l Spoločná nedeľa v galérii: Rozmanitosti

15:00 - 17:00 l EP, 2. poschodie

Spoločná nedeľa v galérii je tvorivý a zábavný rodinný program, ktorý do objavovania umenia zapája celú rodinu. Program prebieha ako dvojhodinový celok, ktorý má svoju tému a pointu, tentoraz inšpirovanú tvorbou mladých umelcov z VŠVU na výstave Rozmanitosť nutná/VŠVU model 2014.

Vstupné 3 €

29. 5. l TVOR, Otvorená redakcia + afterparty

12:00 - 22:00 l Café Berlinka

Nezávislý študentský časopis TVOR vychádza na VŠVU každý semester už tretí rok. Aktuálne pripravuje svoje šieste číslo, ktoré ale bude trochu iné. Šiesty TVOR vznikne v priestoroch Café Berlinka SNG v priebehu jedného dňa za prítomnosti celej redakcie časopisu. Otvorená redakcia bude v priamom prenose spracovávať materiály do nového čísla, na mieste ich graficky upravovať, tvoriť a nakoniec aj tlačiť. Šiesty TVOR bude uvoľnený, rýchly, pestrý, iný a vy sa naň môžete prísť pozrieť.

Vstup voľný

30. 5. l Ema a ružové BookObrazy

16:30 - 18:00 l Café Berlinka + Ex Libris v SNG

Ema so svojou rodinou žije pri mori. Raz sa k brehu zatúla veľrybie mláďa. Lily nie je obyčajná veľryba, je totiž ružová. Plávať ku brehu však majú veľryby zakázané. Viete prečo? Záchrannú veľrybiu akciu oslávime na sviatok všetkých mláďat a detí.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné 2 €

Každú stredu l Tvorivá streda: Lúče, tiene, oblaky

17:00 - 18:30 l EP

Vyskúšate si netradičné výtvarné materiály, nové techniky a zrealizujete vlastné tvorivé nápady – vydajte sa na potulky do krajiny umenia: nechajte, nech sa fantázia rozbehne po slnečnej lúke, sadnite si do tieňa stromu, hľadajte fantastické tvary oblakov. Spolu s výtvarníčkou Luciou Gašparovičovou sa inšpirujete dielami majstrov gotiky, baroka aj impresionizmu. Program pre rodičov s deťmi od 4 – 7 rokov.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

Vstupné 2 €