12. 1. 2014 l Siesta v galérii: Zaujatí krásou

15.00 l 3. poschodie Esterházyho paláca

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii.

Vstup voľný

14. 1. 2014 l Absolut Wilson

18.00 l Berlinka

USA / Nemecko, 2006, 105 min.
Dokumentárny film režisérky Kathariny Otto- Bernstein venovaný životu a tvorbe Roberta Wilsona. Jeden z najdôležitejších divadelných režisérov súčasnosti v pôsobivom portréte. Film uvedie Petra Hanáková.

Vstup voľný

17. 1. 2014 l Bookobrazy

16.30 - 18.00 l Ex Libris + Berlinka

Stretnutie s deťmi, knihami a obrazmi. S vybranou detskou knižkou a špeciálnym hosťom prevedieme deti nielen literárnymi zákutiami a oživíme príbehy dramatickými hrami, ale budú sa môcť aj výtvarne vyšantiť s ilustrátormi či výtvarnými pedagógmi SNG. V januári sa na Vás tešíme s príbehmi o neposlušných kozliatkach – od Márie Rázusovej-Martákovej a poslušných kozliatkach, ktorým je sveta žiť od Jaroslavy Blažkovej. Obidve rozprávky spojené v jednej knižke krásne ilustroval Vlado Král.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk.

Vstupné pre celú rodinu: 2 €

19. 1. 2014 l Siesta v galérií: Zaujatí krásou

15.00 l 3. poschodie Esterházyho paláca

Nedeľný pohodový výklad s lektorom prierezovo predstaví celú výstavu Zaujatí krásou. Päťdesiate roky v dokumentárnej fotografii.

Vstup voľný

19. 1. 2014 l Spoločná nedeľa na hrade

15.00 l Bratislavský hrad, 3. poschodie

Spoločná nedeľa v galérii je tvorivý a zábavný rodinný program, ktorý do objavovania umenia zapája celú rodinu. Program prebieha ako dvojhodinový celok, ktorý má svoju tému a pointu, tentoraz inšpirovanú výstavou Príroda a umenie stredovekej Európy na Bratislavskom hrade.
Rezervácie: petra.baslikova@sng.sk

21. 1. 2014 l Čas na zotavenie (...alebo o voľnom čase v 50. rokoch)

18.00 l 3. poschodie Esterházyho paláca

Po 2. svetovej vojne sa o 20. storočí hovorilo ako o storočí voľného času. V Československu sa v tom období intenzívne budovala krajina aj nová socialistická spoločnosť. Tomuto budovaniu mal byť zasvätený aj život mimo práce. Ako vyzeral voľný čas dospelého človeka v 50. rokoch a ako ho trávil? Ako ho ovplyvňovala politika?

Nový cyklus interaktívnych dvojhodinoviek pre všetkých, ktorých umenie zaujíma, bude prebiehať v SNG počas celého roka. Raz mesačne prináša možnosť dozvedieť sa fakty, ale tiež pýtať sa, diskutovať a interpretovať, pracovať s aktuálnymi výstavami a dielami zo zbierok SNG. So sprievodným komentárom Zuzany Palicovej, pod vedením výtvarníčky Magdalény Kuchtovej.

Rezervácia: zuzana.palicova@sng.sk

Vstupné 2 €

22. 1. 2014 l Koncert: NOVOROCNÉ OPERNÉ SOIRÉE

18.00 l Berlinka

Mascagni, Verdi, Puccini, Gounod, Schubert,
Mozart, Tosti, Gomez, Adam
Cyklus koncertov MOMENTO MUSICALE – Stretnutia so slovenskou vokálnou budúcnosťou. Dramaturgia Dagmar Livorová, spolupráca Opera mobile, o. z.

Vstupné 2/4 €

23. 1. 2014 l Prednáška: Tomáš Pospech / Česká fotografie 50. let. Ve službe spolecnosti

17.00 l 3. poschodie Esterházyho paláca

Fotograf, historik umenia, pedagóg Tomáš Pospech sa kurátorsky venuje predovšetkým fotografii a súčasnému výtvarnému umeniu strednej Európy, pedagogicky pôsobí v Institute tvurčí fotografie Slezské univerzity v Opave. Vo vlastnej práci sa v posledných rokoch presunul od dokumentárnej fotografie viac ku konceptuálnejším prístupom. Sprievodný program výstavy Zaujatí krásou.

Vstup voľný

23. 1. 2014 l Filmové podnety #2

18.30 l Berlinka

Další z pravidelných večerov so študentskými dokumentárnymi filmami, ktoré slúžia ako podnety na diskusie so zaujímavými hosťami z rôznych oblastí. Máte možnosť zhliadnuť filmy, ku ktorým sa v bežnom kine nedostanete a zapojiť sa do debát k témam, ktoré často vzbudzujú emócie ci množstvo otázok.

Vstup voľný

26. 1. 2014 l Siesta na hrade – Umenie apríroda stredovekej Európy

15.00 l Bratislavský hrad, 3. poschodie

Nedeľný pohodový výklad s lektoromi Zuzanou Kobližkovou a Vladislavom Malastom prierezovo
predstaví výstavu na Bratislavskom hrade.

Vstupné podľa platného cenníka SNM.

28. 1. 2014 l Uvedenie knihy: Ludmila Peterajová: Ester M.-Šimerová

18.00 l Berlinka

Pri príležitosti 105. výročia narodenia maliarky E.Martinčekovej-Šimerovej predstavia jej novú monografiu od L. Peterajovej, z vydavatelstiev Petrus Publishers a Slovart (2013), Katarína Bajcurová a Alexander Slafkovský, primátor mesta Liptovský Mikuláš. Súčastou akcie bude hudobný program a na túto príležitosť pripravená prezentácia niekoľkých diel autorky zo zbierky SNG.

Vstup voľný

30. 1. 2014 l Thursday Art Talk: Art and nature in medieval Europe

17.00 l Bratislava Castle, 3rd floor

The exhibition project has been organized by more institutions including Slovak National Gallery, Bratislava and Musée de Cluny, Paris. It takes place in the Bratislava castle and presents different medieval artpieces including goldsmith’s trade, tapestry or illuminations. The guide tour in English will be led by the curator, Dušan Buran.

Admission 3 €

každú stredu l Tvorivá streda

17.00 l Ateliér

Strávte tvorivé popoludnie v galérii pred originálmi umeleckých diel. Vyskúšate si netradičné výtvarné materiály, nové techniky a zrealizujete vlastné tvorivé nápady. Program pre rodičov s deťmi od 4 – 7 rokov.
Prvé stretnutie 15. 1. 2014.
Rezervácie: barbora.jurinova@sng.sk

2€ pre celú rodinu