Noc múzeí a galérií v SNG 2015

Otvorené: 10.00 – 24.00
Posledný vstup o 23.00

Vstupné: 2 € / deti do 6 rokov zdarma (vstupné sa platí jednorazovo v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií)

Program

10:00 – 23:00 | Berlinka

KNIŽNÝ BAZÁR

Opäť je tu príležitosť prevetrať naše sklady! Knižné tituly o umení za symbolické ceny. Zober tašku, bez knihy neodídeš! Len dnes – od rána až do polnoci.

14:30 – 16:30 | Ateliér, suterén

TVORIVÉ DIELNE PRE RODIČOV S DEŤMI

Mimikry: Hlavy, tváre, masky a grimasy sú v SNG na každom poschodí. Vyrobte si aj vy svoju „novú“ tvár a staňte sa na chvíľu niekým alebo ničím iným.

Panáky: Jedným zo sochárskych princípov je spájanie rôznych materiálov. Odneste si domov svoju vlastnú sochu z pohárov.

16:00 – 17:30 | Berlinka

BOOKOBRAZY: ZA SIEDMIMI HORAMI

Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami, za siedmimi dolinami... takýto rozprávkový začiatok pozná každý z nás. Ale kde je začiatok slovenských rozprávok, kto prvý ich rozprával a kto ich pre nás zapísal, zistíme aj vďaka ilustráciám Ľudovíta Fullu k rozprávkam od našich najväčších zberateľov Pavla Dobšinského a Augusta Horislava Škultétyho.

16:30 – 17:00 | EP, 1. poschodie

BARBORA MISTRÍKOVÁ: STREDOVEKÝ OBRAZ A JEHO PREKVAPENIA – EPITAF IMRICHA CZOBORA ZO SKALICE. OKOLO 1520

Je možné, aby sa aj v súčasnosti menili interpretácie starých malieb? Čo všetko sa môže skrývať pod ich jednotlivými vrstvami? Časť odpovedí poskytne Epitaf Imricha Czobora zo Skalice.

17:00 – 17:30 | EP, 3. poschodie

PETRA HANÁKOVÁ: SÚČASNÉ UMENIE NA VÝSTAVE TEKUTÁ MÚZA. ALKOHOL A VIZUÁLNA KULTÚRA

Krátky úvod k výstave a súčasným umelcom a umelkyniam, pár slov o tom, čo na nej vystavujú alebo by mohli...

17:30 – 18:00 | EP, 3. poschodie

AUREL HRABUŠICKÝ: FOTOGRAFIE ANTONA PODSTRASKÉHO NA VÝSTAVE TEKUTÁ MÚZA. ALKOHOL A VIZUÁLNA KULTÚRA + film Anton Podstraský z cyklu Človek uprostred (réžia Martin Gazík, 1995, 15′, STV BA)

18:00 – 18:30 | EP, 2. poschodie

ZUZANA LUDIKOVÁ: ROZPRÁVANIE PRED OBRAZOM SIMON VOUET. 1626

Slávneho francúzskeho barokového maliara Simona Voueta zvolili predsedom rímskej Akadémie sv. Lukáša v roku 1624. Pri tejto príležitosti spísali nové stanovy a majetok akadémie. Zriadená bola v dvoch miestnostiach, v jednej opísali mnoho stoličiek a obrazy na stenách, v druhej množstvo sadrových odliatkov a kamenných fragmentov, ako aj technicky zameranú knižnicu. Akadémiu podporovali mnohí slávni mecenáši, predsa počas Vouetovho pôsobenia dokúpili už len jedinú knihu a z fragmentov dokonca ubudlo. Sú signálom zmeneného aspektu: tvoriť podľa živého modelu. Simonovi Vouetovi stáli modelom i maliarky Artemisia Gentileschi či Virginia Vezzo.

18:30 – 19:15 | Berlinka

STRASTI A SLASTI DOMÁCICH KNIŽNÍC

Nahliadneme nielen do súkromia, ale aj do literárneho vkusu špeciálnych hostí. Aké knihy si naši hostia vyberajú do svojich domácich knižníc, ako si ich budujú, čo v nich nesmie chýbať a prečo? Je dôležité budovať si domácu knižnicu? Príďte sa inšpirovať a pobaviť príbehmi súkromných knižníc.
Tento raz s generálnou riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou a Michalom Havranom.

19:00 – 20:00 | EP, 2. poschodie

BARBORA JURINOVÁ & VLADIMÍRA BÜNGEROVÁ: PRÍBEHY SOCHÁROK

Scénické čítanie z autentických dokumentov a zápiskov vystavujúcich autoriek spojené s kurátorským komentárom na výstave Sochárky. Výber osobností česko-slovenského sochárstva.

19:15 – 20:00 | Berlinka

KONCERT: ARCHÍVNY CHLAPEC

Osobná a sugestívna umelecká výpoveď v akustických skladbách ohlodaných na kosť, v ktorých sa budete priebežne nachádzať a znovu strácať. To je „čistokrvné pesničkárstvo“ z debutového albumu Zvery od jedného z najpozoruhodnejších objavov minulého roka - Archívneho Chlapca.

20:00 – 21:00 | Átrium EP

KONCERT: DANIEL MATEJ. (HUDBA) PRE 4 UŠI
VENI ENSEMBLE / VENI ACADEMY

Skladby a fragmenty skladieb Daniela Mateja zaznejú v rozsahu niekoľkých desiatok sekúnd v interpretácii štyroch hudobníkov o. i. vo výťahu Esterházyho paláca. Ceremoniálny začiatok projektu sa uskutoční o 20.00 v átriu paláca.

21:00 – 22:00 | Berlinka

KEĎ REKLAMA CHUTÍ... ALEBO TIE NAJKREATÍVNEJŠIE SPOTY PRE DOSPELÝCH

Videoukážky vybral a komentuje Peter Konečný, šéfredaktor portálu Kinema.sk.

V reklamách na alkoholické nápoje sa musia dodržiavať isté pravidlá, ktoré sa síce občas porušia, ale stále platí, že najlepšie reklamy pre dospelých sú tie, ktoré sa u nás nedajú vidieť. Pozývame vás preto na prehliadku dejín spotov komunikujúcich značky alkoholických nápojov, v ktorých nikdy nikto nie je opitý, všetci sa usmievajú a sú šťastní. Svet reklamy, pri ktorom vám možno vyschne v hrdle. Predpolnočný program súvisiaci s výstavou Tekutá múza.