Oľga Bajusová: Lístoček z neba

od 27. novembra 2014

Tvorba Oľgy Bajusovej (1954-2012), absolventky povestného ateliéru knižnej tvorby profesora Albína Brunovského (1978 – 1984), reprezentuje kvalitu slovenskej ilustrácie. Jej akvarelové, jemné, precízne realizované kresby sú dôkazom toho, že autorke bola blízka poetika detského sveta. Svojím charakterom sú jej práce určené pre menších čitateľov, odchod autorky do USA (2003) a nakoniec aj definitívny odchod bol ťažko nahraditeľnou stratou najmä pre vydavateľstvá, ktoré sa takejto produkcii venujú.

Autorka spolupracovala s časopismi Včielka, Zornička, Slniečko. V oblasti animovaného filmu je autorkou rozprávky Lenivá Bety a troch sérií večerníčkov o Strigôňovi podľa predlohy J. Balca. V spolupráci s vydavateľstvami Mladé letá a Buvik ilustrovala dve desiatky kníh pre deti, prevažne pôvodnú slovenskú tvorbu. Knihy ilustrované O. Bajusovou boli po niekoľko rokov vyhodnotené v súťažiach o najkrajšiu roka.
Za ilustrácie rozprávok v knihe Slncové dievčatko bola v r. 1998 zapísaná na Čestnú listinu IBBY, v roku 1999 získala cenu Ľudovíta Fullu.

Výstava v Galérii Ľudovíta Fullu predstavuje 2 súbory originálov ilustrácií ku knihám Lístok z neba – výber z rozprávok H. CH. Andersena a Nikolaj Nosov: Nevedko na mesiaci. Majú spoločné to, že knihy, pre ktoré boli objednané a vznikli, nakoniec z rôznych príčin nevyšli. Hotové, plnohodnotné ilustrácie ostali nakoniec "len" kresbami v šuplíku a bez tejto výstavy by nenašli cestu k tým, pre ktorých boli určené.