Magazín o umení s názvom 365°

Slovenská národná galéria uvádza do života nový magazín o umení s názvom 365°, ktorý bude vydávaný raz do roka.

Cieľom magazínu je priniesť informácie o dianí vo svete umenia, preto je zameraný na rozhovory, reportáže, komentáre, prehľadové rubriky a „zasvätené“ informácie. Magazín pokrstili zlatým prachom a úspešný štart mu popriali Lucia Gregorová-Stachová, vedúca kurátorka Zbierky moderného a súčasného umenia a Dušan Buran, vedúci kurátor Zbierky starého umenia SNG. Pozvaným sa prihovorili Alexandra Kusá, generálna riaditeľka SNG a Andrej Zaťko, generálny riaditeľ J&T Banky.

Alexandra Kusá:
„Chceli sme pripraviť formát, ktorý spríjemní predĺžený víkend, či dlhé víkendové raňajky. Niečo, čo môže čítať zberateľ, aby sa zorientoval; záujemca, aby sa rýchlo dozvedel; ale aj kolega, aby sa pobavil – preto umenie v rozhovoroch, v galériách, na (veľ)trhu, ale aj v byte na stene. Usilovali sme o formát, ktorý by nás bavil písať a aj čítať.“

Andrej Zaťko:
„Po zavedení voľného vstupného je magazín umenia ďalším pokračovaním našej dlhodobej spolupráce so Slovenskou národnou galériou. Som rád, že našu snahu sprístupňovať umenie čo najširšej verejnosti sa nám podarilo pretaviť do takejto obsahovo aj vizuálne atraktívnej podoby. Magazín umenia v takomto prevedení a rozsahu je u nás unikátny. Verím, že si nájde množstvo priaznivcov, a to nielen z umeleckej obce, ale aj z radov verejnosti.“

Magazín 365° je inteligentný spoločník pre tých, ktorých umenie zaujíma a chceli by sa v ňom zorientovať. Je doplnený o veľkorysý a kvalitný vizuálny materiál. Koncepciu obsahu prvého čísla pripravili Lucia Gavulová & Alexandra Kusá a autormi grafického konceptu sú Pavlína Morháčová & Branislav Matis. Na článkoch sa podieľali kurátori a fotografi zo Slovenska i Čiech. Magazín vznikol a vychádza vďaka podpore partnera J&T Banky.

Pilotné číslo prináša na svojich 184 stranách rozhovory s riaditeľom Moravskej galérie v Brne Janom Pressom, s úspešnými pražskými súkromnými galeristkami Camille Hunt a Katherine Kastner, so slovenským umelcom Jaroslavom Vargom, známym slovenským fotografom Martinom Kollárom a v neposlednom rade vzájomný dialóg generačne odlišných tvorcov Erika Bindera a Ľubomíra Ďurčeka. Okrem toho nájdete v čísle materiál o najmladšej generácii slovenských vizuálnych tvorcov, vyčerpávajúcu správu o slovenskom trhu s umením za minulý rok, krátku reportáž z veľtrhu Art Basel 2014, foto-editoriál architektúry Vladimíra Dedečka, zachytený optikou rakúskej fotografky Herthy Hurnaus, text o revitalizácii múzea v Betliari a vzniku jeho novej divízie Múzeum Contemporary, štúdiu o spôsoboch prezentácie sakrálneho a súčasného umenia, reportáž z progresívnej galérie PLATO v Ostrave, case study o spôsoboch prezentácie povolania kurátora v súčasnej hollywoodskej kinematografii, foto-editoriál z privátneho bytu zberateľov súčasného umenia a mnoho iného.

Magazín je dostupný od 13. marca 2015 v kníhkupectve Ex Libris v SNG a na distribučných miestach aj mimo Bratislavy za cenu 9 €.